امام راحل در قانون اساسي به مردم نقش اول را داد

به گزارش خبرگزاری مهر، چهل و چهارمين سالگرد شهادت آيت الله سيد محمدرضا سعيدي شامگاه دوشنبه با حضور خانواده‌هاي معظم شهدا و ايثارگران و علما و نمايندگان بيوت مراجع عظام و استاندار قم و مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران قم و ساير مسئولان نظامي و انتظامي و خادمان به شهدا در جوار مزار شريف اين شهید در قم برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن سعيدي فرزند آيت الله سعيدي در اين مراسم گفت: هنر امام اين بود كه در قانون اساسي نقش مردم را نقش اول قرار داد.
وي افزود: اين انقلاب به پيروزي نمي‌رسيد و خداوند سرنوشت اين مردم را تغيير نمي‌داد مگر زماني كه ملت عزم تغيير كرد و انقلابي برپا نمود و در اين راه شهيد داد و خداوند اينگونه سرنوشت اين ملت را تغيير داد و اسلام ناب محمدي(ص) در اين كشور به رهبري امام امت حاكم شد.
وي اضافه كرد: ما در شرايطي قرار داشتيم كه حتي اجازه تشييع و برگزاري مراسم براي شهدايمان را نمي‌دادند و اجازه نداشتيم بر روي سنگ قبر نام شهيد را ثبت كنيم، شهيد سعيدي را در تاريكي شب و در حالي كه پيكرش از شكنجه هاي سفاكان رژيم پاره پاره شده بود، مظلومانه به خاك سپردند.
حجت الاسلام سعيدي افزود: امروز خون شهدا به بار نشسته و اين شهدا هستند كه پشتوانه اين نهضت مي‌باشند و اين نهضت را از گزند دشمنان در امان مي‌دارند. ملت بايد با پيروي و استمداد از شهدا همواره گوش به فرمان ولايت در صحنه حاضر شده و از اين نهضت در برابر دشمنان دفاع نمايد.
وي با اشاره به قرار گرفتن در آستانه انتخابات رياست جمهوري تاكيد كرد: اكنون در آزموني ديگر قرار داريم مقطع حساسي را پيش رو داريم و ولايت فقيه نيز بارها تاكيد كرده و بيدار باش داده‌اند،‌ اي مردم سلحشور مبادا اشتباه كنيد كه مصيبت‌ها بسيار به بار مي‌آورد.
در پايان اين مراسم حاضرين با حضور بر سر مزار شهيد آيت الله سعيدي در آرامستان وادي السلام ضمن گلباران و قرائت فاتحه با آرمانهاي آن شهيد بزرگوار تجديد ميثاق نمودند.
شهيد آیت‌الله محمدرضا سعیدی در سال ۱۳۰۸ متولد شد. تحصیلات حوزوی را ابتدا در حوزه مشهد شروع و سپس به قم رفت. وی در این دوران از محضر اساتيدي چون سید حسین طباطبایی بروجردی و امام خميني (ره)بهره برد. وی در علوم حوزوی به درجه اجتهاد رسید. مدت زمانی جهت تبلیغ مذهب شیعه به کویت رفت. اما در ۱۳۴۱ و همزمان با شروع نهضت روحانیت به رهبری امام خمینی، به قم بازگشت. وی از فعالین مبارزاتی بر ضد حکومت پهلوی بود .
سعیدی توسط ساواک ممنوع‌المنبر شده بود با این وجود در محل‌های دوردست و روستاهای اطراف تهران به فعالیت سیاسی ادامه می‌داد. وی در سال ۱۳۴۵، به دنبال ایراد یک سخنرانی دربارهٔ اسراییل دستگیر و ۶۱ روز زندانی شد. پس از آن در سال ۱۳۴۹ و در قضیهٔ ورود سرمایه‌گذاران آمریکایی به ایران، اقدام به انتشار اعلامیه‌ای خطاب به علمای کشورهای اسلامی زد و از آن‌ها دعوت به اعتراض و مخالفت نمود. به‌دنبال این اقدام مجدداً دستگیر و در زندان قزل‌قلعه زندانی شد، وي در 20خرداد در همان زندان زير شكنجه هاي وحشيانه ر‍ژيم به شهادت رسيد و در وادي ‌السلام قم به خاک سپرده شد.
امام در اعلاميه اي به مناسبت شهادت آيت الله سعيدي فرمود: من قتل فجيع اين سيد بزرگوار و عالم فداكار را كه براي حفظ مصالح مسلمين و خدمت به اسلام جان خود را هديه نمودند، به ملت ايران تعزيت مي گويم و از خداوند متعال رفع شر دستگاه جبار و عمال كثيف استعمار را مسألت مي نمايم.
خبرگزاری مــهر
MEHRNEWS