محوطه باستانی تخت سليمان در آذربايجان، به مساحت 74 کيلومتر دارای آثار طبیعی از قبیل : آب گرم، چشمه های جوشان،چشمه های آب سرد و دریاچه تخت سلیمان وبناهای تاریخی از قبیل : آتشکده آذرگشنسب، معبد آناهیتا، تالارهای دوره ساسانی و بقایای تنها کاخ به جا مانده از دوره ایلخانی میباشد که از نظر سکونتگاهی قدمتی 3هزار ساله دارد و از نمادهای با شکوه معماری آذربایجان است.تخت سلیمان تخت سلیمان

تخت سلیمان چهارمین اثر طبیعی، تاریخی ایران که در سال 1382 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید

در جاده کتیبه ای بزرگ بر پایه ای سنگی به چشم میخورد که محدوده حریم این بنای عظیم را مشخص می کند(به حریم تاریخ خوش آمدید).تخت سلیمان تخت سلیمان

پس از طی جاده ای فرعی که به تخت سلیمان منتهی میشود، دیواره های خارجی باقیمانده از دژ با شکوه و زیبایی مثال زدنی رخنمایی میکند.

20

مقابل دروازه جنوبی تخت سلیمان پارکینگی برای خودرو ساخته شده است و شما میتوانید برای رفع خستگی مسیر طولانی که طی کرده اید به کلبه چوبی مقابل دروازه  مراجعه کرده و عطش رسیدن به این محوطه باستانی را با استکانی چای تسلی بخشید؛ سپس راه سنگ فرش شده را پیش بگیرید و وارد مجموعه شوید.


15

14

19

12

8

آتشکده آذر گشنسب:

در مرکز این مجموعه دریاچه افسونگر نیلی رنگ نمایانگراست. در سمت شمال غربی دریاچه کاخ شکار آباقاخان و ایوان غربی معروف به ایوان خسرو را میبینید. روبه روی آن هشت ضلعی های دوره مغولی به چشم می خورد ودر سمت شمال دریاچه، آتشکده آذر گشنسب قرارگرفته که مهمترین اثر تاریخی مجموعه است و مقابل آن(دریاچه) حیات شمال آتشکده و در سمت شرق آتشکده تالار ستون دار قرار دارد که آتش آن تا قرن چهارم هجری روشن بوده است و از آن به عنوان يكي از سه آتشكده مهم ساساني ياد مي شود- اين آتشكده از نظر مسايل اعتقادی، باورهای دينی و نقشی كه در حيات سياسی و اجتماعی دوران ساسانيان داشت از اهميت بسياری برخوردار بود و نماد اقتدار حكومت ساسانيان محسوب مي شد. به ويژه پس از جنبش مزدكيان و شكل گيری آن، خسرو انوشيروان به عمران و آبادی اين آتشكده با عنوان عامل وحدت ملی و يكسان سازی دين كشوریتوجه ويژه ای كرد. آتشکده آذرگشسب مجموعه‌اى است مشتمل بر يک سالن مرکزى مربع شکل با چهار جرز قطور آجرى که گنبد بزرگ آجرى آن‌را پوشانده است.
مجاور اين مجموعه در بخش غربى مجموعه ديگرى است که از يک آتشکده صليبى شکل با ابعاد کوچکتر و دو تالار ستون‌دار با ستون‌هاى مدور چهارگوش و تعداد اتاق‌ها و فضاهاى جانبى‌ تشکيل يافته است.


دریاچه شنا ممنوع تخت سلیمان:

تخت سلیمان تخت سلیمان

در میان این مجموعه که در حصاری بیضی شکل قرار گرفته  در یاچه ای با عمق 62 متر، طول تقریبی 100متر و عرض 80متر آرام صدایتان میزند تا از سرگذشتش برای شما بگوید؛ از عبادتها ، جشنها، و جنگها،از زمانی که بنا به آیین زرتشتیان دریاچه متعلق به آناهیتا (الهه آب ها) بوده و دامن این دریاچه پر از نذورات مردم شده تا زمانی که جنگ درگرفته و قبل از تسلیم موبدان اشیاء قدیمی و گنج های قلعه را برای حفاظت به او سپردند و حالا کف این دریاچه سحر انگیز بستر اشیاء تاریخی است؛ بستر دارایی های اشکانیان، ساسانیان و حتی هخامنشیان...

منبع آب  دریاچه تخت سلیمان چشمه ای در کف آن است که در هر دقیقه 100لیتر آب با دمایی نزدیک به 40درجه از آن می جوشد و این دما در سطح دریاچه به 21 درجه می رسد ویخ نبستن سطح آب دریاچه تخت سلیمان در زمستان های معروف منطقه یکی دیگراز عجایب این مجموعه است. ناگفته نماند املاح و رسوبات موجود در این آب، مانع استفاده از آن برای مصارف خانگی و کشاورزی شده.

حالا  وقت استراحت است، شما میتوانید با اجاره خانه های محلی روستا ویا بااسکان در هتل رنجی تکاب (شهر کرد ها و ترکها)، برای گشتی کامل در بین جاذبه های دیگر منطقه آماده شوید.


زندان سلیمان:

11


نمای کوه زندان سلیمان از داخل مجموعه تخت سلیمان

صبح زود بهترین زمان برای صعود به کوه زندان سلیمان است، ناگفته نماند هرچند صعود به این کوه کار سختی نیست اما کفش مناسب کوه پیمایی، نباید فراموش شود. حفره ای بربلندای کوهی معروف به زندان سلیمان، کوهی که با مجموعه تخت سلیمان 3کیلومتر فاصله دارد و از داخل مجموعه کاملا مشخص است. دهانه این حفره به قطر 65متر و با عمق 80 متر با دیواره ای عمودی یاد آور آتشفشانی است که هزاران سال از آخرین فورانش می گذرد و بنا به افسانه های محلی حضرت سلیمان نبی دیو هارا در آن به زنجیر می کشیده،از این رو به زندان دیو هم معروف است.(در قسمت های پایینی این حفره گاز های خطرناک زیادی موجود است).16


چشمه های آب گرم و سرد احمد آباد:

اگر اهل آب درمانی و یا حتی آب تنی هستید، میتوانید بعد از دیدن زندان دیو به سمت روستای احمد آباد حرکت کنید.

آب گرم و چشمه های آب سرد با خواص درمانی متعدد به همراه استخری که این مجموعه تفریحی درمانی را تشکیل داده، خستگه از تنتان میگیرد و تازگی به روحتان می بخشد.


قلعه بلقیس:

روی قلعه جنوبی کوه بلقیس،استحکاماتی با نام متداول تخت بلقیس وجود دارد که ویرانه های آن در سال 1959 کشف شد و تاریخ گذاریش بنا را به دوران ساسانیان ربط داده، این کوه با 2 قله به ارتفاع 3300متری در 5/7 کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان قرار دارد و روی قله ی جنوبی تراس هایی از دوره ی ساسانی دیده میشود. صعود به این قله مشکل نیست و تنها با به همراه بردن یک راهنمای محلی از دهکده های اطراف این صعود امکانپذیر می باشد.


چمن متحرک چملی(چمن گلی):

به سمت چمن متحرک روستای بدرلو حرکت میکنیم در 17 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب و در 3کیلو متری شرقی روستای بدرلو، چملی قرار دارد. از کوه روبه رویی چمن، نیزار وسیعی را می بینید که در دامنه سرسبز کوه های اطرافش منظره بدیعی ر به نمایش می گذارد، همچنین تکه چمنی به قطر 60 متر در میان دریاچه ای به قطر 80 متر دیده می شود.از تمامی گل و لای اطراف چمن و زمین باتلاقی اطرافش که بگذرید و در صورتیکه موفق شوید به روی آن بروید باد شما و جزیره شناور زیر پایتان را باهم به حرکت در می آورد.


مسیر های دسترسی به تخت سلیمان:

1- جاده بیجار به تکاب که بهترینگذینه ممکن است. فاصله تهران تا تکاب از مسیر تهران - قزوین - زنجان - بیجار تکاب، حدود 550 کیلو متر است.

2-جاده زنجان که از مسیر تهران - قزوین - زنجان - دندی می باشد. مسیر کوهستانی و پر پیچ و خمی که حدود 480 کیلومتر است.

منبع : نون و آب