تونل تاریخی کندوان به سمت چالوس در حرکت بودم، عصر یک روز تابستانی، اولین سفرتابستانی امسال من به چالوس همین سفر بود.

نزدیکیهای تونل کندوان طبق عادت همیشگی آش و جاده چالوس(البته این عادت تنها منحصر به این جاده نیست و اگه مسافر جاده هایی با آب و هوای سرد و مرطوب بوده باشید، حتما این تجربه رو داشتید و اگر نه بهتون توصیه میکنم امتحان کنید) جلوی کلبه آش فروشی همیشگی پارک میکنم و پیاده میشم، هوا طبق انتظار مطبوع و دل انگیزه، بعد از یه نفس عمیق یه ظرف آش سفارش میدم و تا آماده شدنش به منظره روبه رو خیره میشم، خانواده ای از راه میرسن و میز کناری من رو برای نشستن انتخاب می کنن.دختری که همراهشون بود از پدرش سوال کرد بابا چرا اسم این تونل کندوانه؟ وپدرش با کمی فکر کردن گفت: درست نمیدونم...

تونل تاریخی کندوان تونل تاریخی کندوان

تونل تاریخی کندوان

تونل کندوان، تونلی است در مسیر جاده کرج به چالوس، با طول1886متر،عرض 5 الی 7متر، که درارتفاع3030 متری رشته کوه های البرز ساخته شد. کار ساخت این تونل از سال 1314 به دستور رضا خان پهلوی شروع و تا 27 اردیبهشت 1317 به پایان رسید وآماده بهره برداری شد. با احداث این تونل جاده کرج به چالوس، درتمام فصول سال قابل استفاده شد(تا قبل از احداث این تونل، این جاده 5 ماه از سال بدون رفت وآمد وغیر قابل استفاده بوده است.) از آنجایی که قبل از ساخت تونل برای رسیدن به چالوس باید کوه دور زده میشد با احداث این تونل مسیر کرج به چالوس حدود 13 کیلو متر نزدیک ترشد. ناگفته نماند تونل کندوان تا 60 سال به صورت یک طرفه  استفاده می شده، به گونه ای که با استفاده از چراغ سبز و قرمز وحضور ماموران راهداری در دو سر تونل وخط تلفن، عبور و مرور صورت می گرفته. سختی ساختن تونل کندوان را با یک نگاه ساده به جنس دیواره های ورودی تونل(صخره ای) و ارتفاع کوه، همچنین نبودن امکانات راه سازی وبا ابزار آلات ساده و پیش پا افتاده ای چون بیل و کلنگ های معمولی و دست خالی کارگران، به راحتی میتوان درک کرد.
موید سختی این کار،سکه های پنج ریالی است که در آن زمان با ارزش بودند و به عنوان تشویقی به کارگران داده میشدند.

چرا کندوان؟

راجع به دلیل انتخاب نام کندوان برای این تونل اتفاق نظر وجود ندارد؛ بعضی معتقدند این نام به دلیل حظور اهالی روستای کندوان که در همان نزدیکی بودند و مایحتاج گارگران را تامین میکردند انتخاب شد وعده ای دیگر بر این عقیده هستند که دلیل انتخاب این نام زنده نگه داشتن یاد کارگران و استاد کارانی از روستای صخره ای کندوان تبریز بود که در جریان ساخت تونل جان خود را ازدست دادند.

 

تونل تاریخی کندوان تونل تاریخی کندوان


منبع : نون و آب