میدان امیر چخماق یزد

میدان امیر چخماق یزد در شهر یزد قرار دارد و دارای مجموعه ای از جمله : بازار ، مسجد ، تکیه ، و دو آب انبار که قدمت شان به دوره تیموریان میرسد وجود دارد. در دوره تیموری شخصی به نام امیرجلال‌الدین چقماق شامی از سرداران و حاکمان آن زمان در یزد بود با یاری همسرش این مجموعه را برای آبادانی بیشتر شهر یزد بنا کرد.

میدان امیر چخماق  یزد یکی آثار برتر میباشد و سالانه مخصوصا در ایام نوروز بازدید کنندگان زیادی به دیدن این مجموعه می آیند . در بازار این مجموعه انواع صنایع دستی یزد از جمله ترمه و فرش و... دیده می شود و نیز سوغات شهر یزد مانند : قطاب، پشمک، باقلوا، کیک یزدی، لوزهای پنجگانه و.... وجود دارد.

 

مجموعه امیر چخماق

 

میدان امیر چخماق یزد در سال ۱۳۳۰ هجری شمسی با شماره ۳۸۳ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ هجری شمسی با شماره ۲۴۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و همچنین این آثار و دیگر آثار مجموعه امیر چخماق یزد با شماره ۲۴۱۶ در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

مجموعه امیر چخماق شهر یزد در وسط بافت قدیمی این شهر واقع شده است.این مجموعه با ارزش که نقطه خیابان‌های اصلی شهر است شامل مسجد، تکیه، بقعه ستی فاطمه، بازارچه حاجی قنبر، آب انبار ستی فاطمه، نخل و آب انبار تکیه امیر چخماق می‌باشد. در شرق میدان ا میر چخماق، بازاری به نام حاجی قنبر وجود دارد. در کنار در ورودی مجموعه امیر چخماق یزد نخلی وجود دارد که در ایام عزاداری ماه محرم این نخل را در اطراف شهر میگردانند .

آب انبار پنج بادگیره امیر چخماق در دور میدان نشانگر تمدن زیبای این شهر میباشد. اگر در سطح شهر گذر کنید انواع بادگیر های کوچک و بزرگ را مشاهده خواهید کرد. این بادگیر ها در روی پشت بام خانه های درست میشد و کاربرد آن برای خنک کردن منازل در ایام گذشته بوده است.

 

میدان امیر خچماق یزد

منبع : نون و آب