تنگه واشی

تنگه واشی طبیعتی دیدنی تنگه واشی طبیعتی دیدنی


تنگه واشی مکانی زیبا و جذاب است که در حدود پانزده کیلومتری شمال غربی شهر فیروزکوه قرار دارد. نام دیگر آن تنگه ساواشی نیز می باشد.
از آنجا که فیروزکوه از نظر ویژگی‌های آب و هوایی و اقلیمی،  دارای زمستانی بسیار سرد و تابستانی معتدل و خنک است. طبیعت زیبای این شهر در تابستان بسیار چشم‌نواز است. گفته شده فیروزکوه در قدیم "دیمه" نام داشته که به معنی "طبیعت خود رو" است. مردم فیروزکوه بیشتر به زبان‌های "طبری" و "مازنی" صحبت می‌کنند.
یکی از جذابترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد.
تنگه واشی شامل دو تنگه است که تنگه اول به "واشی" و تنگه دوم به "سا" معروف است.در انتهای تنگه دوم آبشاری با ارتفاع 15 متر قرار دارد.مسیر پیاده روی از ابتدای تنگه اول طی سه بخش انجام میشود.
  • بخش اول : مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی حدود سیصد متر
  • بخش دوم:راهپیمایی دشت ساواشی حدود هزار و هفتصد متر
  • بخش سوم:مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار حدود هشتصد متر
بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود هزار و هفتصد متر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا مسافران را به خود می‌خواند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب بزنند.
در تنگه واشی در این دشت خوش آب و هوا، انواع گل‌ها و گیاهان وحشی می‌رویند همچنین گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد نیز می‌روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.
اهالی بومی ساواشی، گله‌های گوسفند را در این دشت به چرا می‌برند. هم‌چنین اسب‌ها و گاوهای اهالی بومی آزادانه در حاشیه دشت به چرا مشغول هستند. آب زلال رودخانه و گل‌ها و گیاهان خوش‌رنگ و بویی که به صورت خود رو در طبیعت زیبای دشت روییده‌اند آرامش کم‌نظیری را به مسافران هدیه می‌کند.

در بین انواع گل‌های وحشی و گیاهان دارویی این منطقه، آن‌چه که بیشتر از بقیه توسط مردم عادی شناخته می‌شود گیاه "گلپر" است. این گیاه با گل‌های بزرگ و سفید گلپرهای زیادی را در دل خود جا داده که در صورت خشک شدن می‌توان از آن به عنوان ادویه معروف که معمولاً در زمستان با انار دانه شده مصرف می‌شود، استفاده کرد.

تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا، دارای آثار تاریخی نیز می‌باشد. یکی از سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه واقع شده‌است. این کتیبه‌ به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌ است.
کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده‌است. بزرگ‌ترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید. این کتیبه که حدودا ۱۸۵ ساله‌است به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده‌است.

منبع : نون و آب