باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان کرمان باغ شاهزاده ماهان کرمان


باغ شاهزاده ماهان کرمان یا باغ شازده یکی از عالیترین و زیباترین باغهای سنتی ایران محسوب می شود،  این باغ در نیم فرسنگی ( شش کیلومتری ) ماهان در دامنه کوههای تیگران جلوه گری می کند و از یادگارهای عبدالحمید میرزا فرمانفرما - حاکم کرمان در اواخر دوره قاجاریه است .

 اين باغ هر چند از باغ سازی و معماری اروپايی (فرانسوی) متاثر است؛ حال و هوای محلي هم در آن موج مي زند. باغ شاهزاده ماهان دارای قسمت های مختلف از جمله عمارت سردر، عمارت شاه نشين و حمام می باشد. عمارت سردر باغ، بنايی است دو طبقه که تقريبا به صورت منفرد ساخته شده و طبقه همکف آن از طبقه اول حجيم تر و پرتر است. به علت آنکه ساختمان نيمه تمام باقی مانده، جز بخش های مختصری از نمای طبقه همکف، فاقد نماسازی و تزئينات است. گویند که چون خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان بردند بنایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که بدست داشت محکم به دیوار کوبید و کار را رها کرده و فرار نمود آنطور که جای خالی کاشی ها همچنان بر سردرورودی خودنمایی می کند .
باغ شاهزاده ماهان مساحتی قریب به ۵/۵ هکتار دارد. دو مجموعه شرقی و غربی دارد. کوشک یا همان عمارت‌های آن بسیار زیباست و به صورت دو آشکوبه ساخته شده‌است و سر در آن از معماری خیلی زیبایی برخوردار است که آن را از سایر باغ‌های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد. فواره‌های آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. این فواره‌ها که در طول باغ قرار دارند زیباترین فواره باغ‌های ایرانی هستند. زیرا سایر باغ‌های ایرانی کمتر فواره داشته‌اند و یا اگر داشته‌اند به این زیبایی نبوده‌اند. فواره‌های زیبای باغ شاهزاده بر اساس اختلاف ارتفاع و نه هیچ نیروی دیگری فعال هستند که این خود دلیلی بر هوش و ذکاوت مردمان کرمان زمین است.
باغ شاهزاده ماهان  به وسيله اداره فرهنگ و هنر وقت خريداری گرديده و در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده ودر تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. با انجام تعميرات استحفاظی در آن همکنون به یکی از دیدنی ترین محل های گردشگری در منطقه بدل گردیده است.
هر سال گردشگران زیادی برای استفاده از آب و هوای دلکش و زیبایی های این باغ با صفا که در دامنه کوه و با منظره ای شگفت انگیز است  به ماهان مسافرت می کنند؛ به ویژه مردم شهرهای اطراف که این محل را در دل منطقه کویر مرکزی ایران همچون واحه ای در میان صحرا می دانند و در ایام تعطیل؛ خاصه در فصل تابستان به عنوان گردشگاه ییلاقی خود به باغ شاهزاده می روند.
در این باغ درختان میوه متنوعی به چشم می‌خورند و در جلوی عمارت هم حوض‌ها و فواره‌ها آب‌نمای زیبایی را تشکیل داده‌اند. منبع آب باغ رودخانه کوچک تیگران است.

منبع : نون و آب