ابیانه

ابیانه روستایی زیبا در نطنز ابیانه روستایی زیبا در نطنز


ابیانه روستایی بسیار کهن و زیباست که در چهل کیلومتری شمال غربی شهر زیبای نطنز قرار دارد، شهر نطنز دارای چهارده عدد جاذبه جهانگردی ثبت شده می باشد .  مسجد جامع با قدمت هفتصد  سال و  قلعه كوهاب و آتشكده نطنز با قدمت دوهزار و پانصد سال و همچنين روستای ابيانه كه شهرت جهانی دارد.
ابيانه دهی از دهستان برزرود ، بخش حومه شهر نطنز است كه در طول جغرافيايی 33،36 با ارتفاع 2220 از سطح دريا در دامنه کوه کرکسقراردارد و در بیست كيلومتری جاده آسفالته كاشان به نطنز ،جاده فرعی به طرف غرب كشيده شده است ،كه اين جاده فرعی در مسير دره ابيانه به طرف غرب است ،دراين مسير ابتدا بايد ازروستاهای هنجن ،يارند،كمجان ، برزوطره گذشته و در انتهای دره دربن بست به روستای ابيانه رسيد.
این روستا بلند ترین نقطه مسکونی در ایران است و با اعتبار معماری بومی و بناهای تاریخی پرتنوعش از روستاهای استثنایی ایران است. ابیانه نقطه‌‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است. در دورهٔ صفویه هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می ‏رفتند بسیاری از نزدیکان آنها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت کنند. امروزه این روستا یکی از مکانهای بسیار مناسب از نظر امنیت، مکانهای دیدنی و آسمانی تاریک برای رصدگران آسمان شب است.

در زبان محلی به ابیانه ، ویونا  می‌گویند که به‌ معنای بیدستان است. قدمت ابیانه دقیقاً معلوم  نیست ولی قدمت هزار و پانصد ساله را برای آن تخمین می‌زنند و آن را از کهن‌ترین زیست‌گاه‌های انسانی در حاشیه دشت کویر ایران می‌دانند. آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود دارد مربوط به دوره‌های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار است. این آثار نشان دهنده قدمت تاریخی این زیست‌گاه انسانی است.
قدیم‌ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‌ای است که مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته‌است. آتشکده ابیانه را نمونه‌ای از معابد زردشتی دانسته‌اند که در جوامع کوهستانی ساخته می‌شد. اثر تاریخی دیگر این روستا مسجد جامع آن و قدیم‌ترین اثر تاریخی این مسجد منبر چوبی منبت‌کاری آن است.


ويژگی های خاص روستای ابيانه :

 


  • در هيچ جای روستای ابيانه كوچه بن بست مشاهده نمی شود و علت اين امر دفع آبهای سطحی است.
  • میزان باسوادی در اين روستا نود و هشت درصد  است.
  •  مردم ابيانه از قديم الايام اصول تنظيم خانواده را رعايت كرده اند.
  •  وجود خاك قرمز و ساخت نمای كليه ساختمانها به كاهگل قرمز
  • پلكانی اجرا كردن بناهای روستا به دليل واقع شدن در دامنه كوهها بطوريكه در بعضی موارد مشاهده می شود كه بام منزل موجود در تراز پائينتر ، حياط منزل موجود در تراز بالاتر است.
منبع : نون و آب