زخم معده و اثنی عشر

یک مشکل درد آور

اگر زخم معده یا اثننی عشر دارید می دانید که می تواند مشکل بسیاربزرگ و دردناکی باشد. اما آیا علت آن را می دانید؟ در گذشته تصور بر این بود که زخم ها توسط غذاهای پر ادویه ،فشار روحی یا داشتن یک شخصیت مضطرب  ایجاد می شوند اما اکنون به این مسئله پی برده اند  که اکثر زخم ها احتمالاً به علت عفونت با یک باکتری به نام هلیکو باکتر پیلوری به وجود می آیند.

زخم ها کجا تشکیل می شوند؟
یک زخم یا جراحت می تواند در دو منطقه اصلی دستگاه گوارش تشکیل می شود. دراثنی عشرجایی که معده به روده کوچک متصل می شود و دیگری در خود معده، این دو ناحیه محتوی اسید و آنزیم های قوی هستند  که به هظم غذایی که می خوریم کمک می کنند. برای محافظت بافت  دستگاه گوارش در برابر مواد اسیدی ، معده و اثنی عشر توسط لایه مخاطی محافظت کننده ای پوشیده شده اند. اسید ممکن است از لایه مخاط  تضعیف شده عبور کند و بافت ملتهب زیرین را بسوزاند که این عوامل ممکن است منجر به شکل گیری زخم در آستر معده یا اثنی عشر شود.

علائم شایع زخم معده

زخم ها ممکن است با یا بدون علامت  باشند و اغلب علائمی گذرا و غیر مداوم داشته باشند، اگر مبتلا به زخم هستید ممکن است متوجه برخی از علائم شا یع زیر شده باشید:
  • سوزش، پیچش یا درد شبیه گرسنگی در ناحیه معده ، که اغلب یک تا سه ساعت بعد از غذا یا در نیمه شب اتفاق می افتد.
  • دردی که با خوردن بهتر یا بدتر می شود.
  • تهوع و استفراغ
  • مدفوع قیری رنگ ، سیاه یا خون آلود
برخی آزمایش های ویژه
پزشک حتماً از شما خواهد پرسید: آیا سابقه خانوادگی مثبت از لحاظ زخم دارید؟ آیا سیگار می کشید  یا مسکن مصرف می کنید؟ اگر دارای برخی از این عوامل هستید آزمایش های خاصی  می تواند وجود زخم را تایید کند.  عکس "اشعه ایکس " ویژه ای که توسط باریم  از قسمت های فوقانی  دستگاه گوارش تهیه می شود که به تعیین محل زخم کمک می کند.در طی این دوره شما یک مایع گچی رنگ  که محتوی باریم است می نوشید.این مایع کمک  می کند تا زخم در تصویر گرفته شده توسط اشعه ایکس  دیده شود . معاینه توسط آندوسکوپی  با یک لوله ی طویل که از طریق دهان به طرف معده عبور داده می شود  که امکان مشاهده  نزدیک زخم را به پزشک می دهد که وجود هلیکو باکتر پیلوری را در دستگاه گوارش شما نشان می دهد.

درمان های دارویی
برای از بین بردن این باکتری احتمالا پزشک شما آنتی بیوتیک های ویژه ای تجویز خواهد کرد. اغلب درمان های دارویی معمول زخم نیز تجویز می شود. بیشتر اوقات کشتن این باکتری مانع  از برگشت زخم خواهد شد. گاهی اوقات همه باکتری ها کشته نمی شوند  یا این که مجدداً بر می گردند. اگر این حالت اتفاق بیافتد زخم دیگری تشکیل خواهد شد.

کمک به موفقیت درمان
مصرف دارو ها ممکن است باعث شود که شما  برای مدت زمان کوتاهی احساس کنید که حالتان بدتر شده  اما باید  بدانید که این بهترین راه برای کشتن تمام باکتری های هلیکو باکتر پیلوری و ممعانت از برگشت زخم است. پرهیز از کشیدن سیگار و عدم مصرف مسکن هایی مانند آسپرین  و داروهای  مشابه می تواند به بهبود زخم و جلوگیری از برگشت آن کمک کند.

مواردی که باید پزشک را مطلع کنید
  • استفراغ مکرر یا استفراغ خونی
  • مدفوع قیری رنگ ، تیره یا خونی
  • درد ناگهانی و شدید
  • کاهش مداوم وزن
  • تداوم درد بعد از خوردن داروها یتان
منبع : نون و آب