نقش کبد در بدن

کبد شما یکی از مهمترین  اعضای بدن است که نقش حیاتی در زندگی شما ایفا می کند. وظیفه ی اولیه کبد  تصفیه هر چیزی است که شما می خورید.

هپاتیت سی
کبد در مراقبت از عفونت ها کمک می کند و میکروب ها وسایر مواد سمی را از خون شما خارج کرده و به حفظ  سلامت  شما کمک می کند.هم چنین کبد مسئولیت ذخیره انرژی برای به حرکت در آوردن عضلات و کنترل قند خون و تنظیم کلسترول و نیز مسئولیت کنترل چندین هورمون و آنزیم  دیگر است.

هپاتیت چیست؟
هپاتیت که از نظر لغوی به معنای التهاب کبد است که می تواند در اثر عوامل مختلف از جمله بسیاری از داروها، ویروس های مختلف، بیماری های خود ایمنی و بیماری های ژنتیکی پدید آید. هپاتیت سی نوعی بیماری کبدی است که در اثر عفونت  با ویروس هپاتیت سی رخ می دهد. ویروس هپاتیت سی در سلول های کبدی زندگی می کند و موجب التهاب کبد می شود. گرچه  هپاتیت سی  یک بیماری خطرناک است  ولی با درمان مناسب و تحت پیگیری بودن منظم پزشک و مراقبت بیمار از خود ، این افراد می توانند زندگی فعال و عادی  داشته باشند ولی باید همواره  باید به یاد داشته باشیم که پیشگیری بسیار آسان تر و کم هزینه تر از درمان است.

ابتلا به هپاتیت سی چگونه رخ می دهد؟
بیماری هپاتیت سی توسط ویروس هپاتیت سی ایجاد می گردد. این ویروس پس از تماس فرد با خون بیمار مبتلا به هپاتیت سی وارد بدن می شود. هپاتیت سی از خون یک فرد به خون فرد دیگر منتقل می شود ولی از طریق بغل کردن ، بوسیدن ، سرفه یا عطسه کردن وآب وغذای مشترک منتقل نمی شود. ویروس هپاتیت سی در محیط خارج از بدن ودرون  خون خشک شده نیز به مدت  سه ماه زنده می ماند، ولی با جوشاندن در صد درجه ی سانتی گراد و به مدت پنج دقیقه از بین می رود.

امکان انتقال هپاتیت سی در موارد زیر وجود دارد:
 • استفاده از سرنگ ها یا دیگر وسایل که جهت تزریق داروها و مواد مخدر به کار می روند، به صورت مشترک.
 • خالکوبی ، حجامت کردن ، تاتو کردن ، سوراخ کردن گوش ، خدمات پزشکی و دندان پزشکی در محل های نا مطمئن و با وسایل آلوده
 • دریافت خون یا عضو اهدایی آلوده قبل از سال هزار و سی صد و هفتاد و پنج
 • تماس پزشکان و کارکنان مراکز بهداشتی - درمانی با خون فرد آلوده
 • در موارد نادر از مادر آلوده به هپاتیت سی  به نوزادش در حین زایمان
آیا ممکن است فردی هم هپاتیت سی داشته باشد،هم هپاتیت بی؟
با توجه به راه های مشترک انتقال این دو ویروس پاسخ مثبت است. اغلب کسانی که  آلودگی به هر دو ویروس را دارند ، معتادان تزریقی هستند. بررسی از نظر عفونتhiv نیز مهم است.

هپاتیت سی

آیا واکسنی برای جلوگیری از انتقال هپاتیت سی وجود دارد؟

تا کنون واکسنی ساخته نشده که بتواند در برابر ویروس هپاتیت سی  مصونیت ایجاد کند.

علائم هپاتیت سی

 • خستگی ، تب اندک ،سر درد ، گلو درد خفیف، کاهش اشتها
 • تهوع ، استفراغ ، درد قسمت فوقانی  راست شکم ، درد مفاصل
 • خارش پوست ، درد عضلانی ، ادرار پر رنگ ، زردی

موارد زیر در پیشگیری از انتقال ویروس نقش به سزایی دارد:

 1. زخم و بریدگی های پوست را خودتان  پانسمان کنید.
 2. در صورت ابتلا به این بیماری خون و پلاسما، اعضای بدن یا بافت اهدا نکنید.
 3. از سرنگ مشترک استفاده نکنید.
 4. از ریش تراش ، مسواک و لوازم آرایشی یا لوازم شخصی دیگران به طور مشترک استفاده نکنید.
درمان هپاتیت سی
هپاتیت سی در مواردی نیاز به درمان دارویی دارد و در مواردی درمان دارویی لازم نیست. در صورتی که آسیب  کبدی خفیف باشد،ممکن است نیازی به درمان نباشد. هم چنین درمان دارویی به علت عوارض جانبی زیاد این داروها و هم چنین گران بودن آن ها ، همواره بهترین انتخاب نیست. در صورتی که پزشک  درمان دارویی را مناسب بداند درمان با اینترفرون و ریباویرین صورت می گیرد. آمپول اینترفرون به صورت هفته ای سه بار تزریق می شود. مقدار و مدت مصرف آن را پزشک تعین می کند. بیماران باید حداقل ماهی یک بار  جهت بررسی و انجام آزمایشات مراجعه نمایند. هپاتیت سی قابل درمان است ودر صورت مصرف دقیق دارو و تحت نظر پزشک ، امکان ریشه کنی آن وجود دارد.

منبع: نون وآب