روستای پالنگان در اورامانات

روستای پالنگان یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران با معماری سنتی و اصیل منطقه کوهستانی است که در  ۴۵ كیلومتری کامیاران دره تنگیور استان کردستان و در کنار رودخانه پر آب سیروان قرار گرفته است. نام این روستا نخست پالنگان در ابتدا پلنگان بوده به معنی زیستگاه پلنگ و دیگر آن که پال در زبان کردی و محلی به معنی تکیه دادن است. عادت همه شده زمانی که معماری پلکانی را می‌شنوند نام و سیمای ماسوله را به یاد می‌آورند، اما پالنگان نیز معماری پلکانی دارد. حیاط هر خانه پشت‌بام همسایه مهربان اوست.

روستای پالنگان

این ناحیه از مراکز مهم استان کردستان در دوره سلجوقی به بعد بوده است و قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار دارد بیانگر این مطلب است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغ های زیبای این روستا به نظر می‌رسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمی‌گردد. روستا دارای گورستان قدیمی است که چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به قرن ششم و هفتم در آن وجود دارد، اما از همه مهم‌تر بافت معماری پلکانی روستا است که دارای ارزش فراوان است.

روستای پالنگان

به دلیل وجود چشمه های جوشان و رودخانه همیشه خروشان از چند سال قبل مركز پرورش و عرضه ماهیان سردآبی در پایین این روستا احداث شده و امروز نه تنها پالنگان به دلیل ظرفیت های خاص گردشگری، بلكه در بخش پرورش ماهیان سردابی نیز به یكی از مناطق ویژه در كردستان تبدیل شده و به همین دلیل نیز مكانی برای گردشگری و گذراندن اوقاتی خوش برای مردم این استان به شمار می رود.

روستای پالنگان

آنچه بیشتر سیمای روستا را دلنواز و زیباتر كرده، رودی است خروشان به نام تنگی ور كه روستا را دو نیم كرده است و این رود از حدود ۲۰ چشمه در كوه های سربه فلك كشیده اطراف شكل گرفته و به همین دلیل آب رودخانه را گوارا و زلال كرده است كه البته رودخانه پس از طی چند كیلومتر به رود سیروان جاری می ‌شود.

روستای پالنگان

پالنگان یكی از پرجمعیت ترین روستاهای حال و قدیم در استان كردستان به شمار می رود . این روستا را می توان برگ سوخته و فراموش شده ‌ای از تاریخ مناطق كردنشین نامید كه به دلیل ظلم پادشاهان و كم لطفی مورخان و نیز نبود تاریخ نگاری به شیوه علمی، مطالب متنوعی در مورد آن یافت نمی‌ شود ولی كهن ‌ترین و معتبرترین اشاره در مورد پلنگان را می ‌توان در شرف نامه اثر امیر شرف خان بدلیسی كه در سال ۱۰۰۵ نگاشته شده، یافت كه پالنگان را جزء حكومت و تحت سیطره حكام كلهر معرفی می كند.

روستای پالنگان

فصلهای سرد زمستان برای اهالی روستای پالنگان مشکل است چون با امدن برف و یخبندان انجام کارهای بیرون از منزل برای افراد مشکل است اما با امدن بهار زیبایی منحصر بفردی در این مکان پدیدار می شود.

روستای پالنگان

منبع: نون و آب