آرد یکی از اجزای مهم در تهیه انواع کیک و شیرینی وغذا است...

خیلی وقتا پیش میاد که دوست داریم خودمون تو خونه کیک و شیرینی درست کنیم و از دست پخت خودمون لذت ببریم . گاهی دلم میخواد خودمون خمیر پیتزا و نون های مختلفی رو تو خونه درست کنیم . اگه دلتون کیک و شیرینی، نان یا غذاهایی میخواد که دوست دارید خودتون تو خونه اونها رو تهیه کنید و برای تهیشون باید از آرد استفاده کنید،  مطالبی که در زیر به اونها اشاره شده را حتمأ بخونید و به نزدیکان و دوستانتونم بگید که حتمآ اونها رو مطالعه کنن...

[divider]

آرد

آرد آرد


آرد یکی از مهمترین مواد اصلی در ترکیبات حلوا، شیرینی، پاستا، بیسکویت، پیراشکی، کلوچه، انواع کیک و خوراک ها می باشد. همچنین برای غلیظ کردن انواع غذاها مانند سس‌ها به آنها آرد افزوده می‌شود.

آرد، گردی که از کوبیدن و آسیاب کردن غلات و حبوباتی چون جو، گندم ، برنج ، نخود ، سویا ، ذرت و باقلا یا سایر مواد نشاسته ای بدست می آید .
در حقیقت بنیاد آرد از نشاسته ساخته می شود که یکی از پیچیده‌ترین گونه‌های هیدرات کربن می‌باشد. زمانیکه آرد را با آب مخلوط می‌کنیم، گونه‌ای پروتئین پیچیده به نام گلوتن ساخته می‌شود. وجود گلوتن موجود در خمیر باعث حالت کشسانی خمیر شده و می‌توان آن را به هر شکلی در آورد. گلوتن سبب می‌شود که گازهای فراوانی درون خمیر به جا بمانند و وجود این گازها سبب تردی و حالت اسفنجی خمیر بدست آمده می شود.

 

 

انواع آرد :

آرد سفید : پودر نرم و سفیدی است که از آسیاب کردن قسمت میانی گندم بدست می آید. کیفیت آرد بسته به کیفیت گندم و نحوه آسیاب کردن آن دارد. اساسآ آرد تهیه شده از گندم بر دو نوع است :
1- آرد سفید که از مغز گندم به دست می آید.
2- آرد غیر سفید که برحسب اینگه چه مقدار و چه لایه هایی از پوست گندم در آن باشد به چند درجه تقسیم می شود.
رنگ و مزه آرد با توجه به نوع گندم که آبی یا دیم باشد تفاوت می کند.

آرد نول : آردی که از مغز دانه یا آندوسپرم تهیه می شود را آرد نول یا 405 یا آرد سه صفر گویند. این آرد برای تهیه کیک و شیرینی مناسب است.

آرد 550 : آردی که از قسمت وسیع تری از آندوسپرم تهیه می شود به نام آرد 550 شناخته می شود. این آرد برای پخت نان های فانتزی مناسب است.

آرد ستاره : آرد ستاره، آردی است که نسبتأ روشن با سبوس کم بوده و برای تهیه  نان تافتون می توان از آن استفاده کرد.

آرد 1050 : آرد 1050، آردی است که از قسمت های اطرافی آندوسپرم تهیه می شود . از این آرد برای تهیه نان های تیره و نان تافتون می توان استفاده کرد.

آرد اروپایی :
آرد اروپایی، آردی است که از تمام قسمت های دانه به غیر از جوانه آن تهیه می شود .از این آرد برای تهیه نان سنگک و نان های تیره اروپایی می توان استفاده کرد.

آرد کامل :
آردی کامل، آردی است که از تمام قسمت های دانه تهیه می شود. این نوع آرد را می توان در شرایط مناسب تا چهار هفته نگهداری کرد. زیرا در غیر اینصورت کیفیت پخت آرد کاهش یافته و به علّت فعالیت آنزیماتیک جوانه، طعم و بوی آن تغییر کرده و نامطلوب می شود.

آرد سبوس دار: آرد سبوس دار، آردی است که از گندم کامل تهیه می شود و به آرد اصیل معروف است. زیرا سبوس آن پس از آرد کردن گندم جوانه نمی شود. نانی که با این نوع آرد تهیه می شود معمولأ قهوه ای رنگ است.

آرد ذرت : آرد ذرت، آردی است که بسیار نرم و لطیف بوده و بیشتر در تهیه کیک ، شیرینی و دسرها مورد استفاده قرار می گیرد. به این نوع آرد نشاسته ذرت هم گفته می شود. برای تهیه غذاهای مکزیکی بخصوص تورتیلا و بسیاری از پودینگ‌ها می توان از این نوع آرد استفاده کرد.

آرد جو : آرد جو دارای چسبندگی بسیار بالایی است به همین دلیل برای کیفیت بهتر موادی که از این نوع آرد تهیه می شود، آرد جو را با آرد گندم مخلوط کرده سپس استفاده کنید. استفاده از آرد جو دوسر در تهیه نان، قند و چربی خون را تا حدی کاهش می دهد.

آرد جوانه : آرد جوانه، آردی است که از جوانه های گندم، جو، برنج، ماش، عدس و لوبیا می توان تهیه کرد. برای آرد کردن جوانه، دانه های جوانه زده را در آفتاب خشک کرده، سپس آسیاب کنید. هر چه جوانه رشد بیشتری کرده باشد، مقدار نشاسته در آرد کمتر خواهد بود. برای تهیه انواع کلوچه، سمنو و سوهان می توان از آرد جوانه استفاده کرد.

آرد برنج : آرد برنج، آردی است که از آسیاب کردن دانه های برنج تهیه می شود.

 

نکاتی در مورد نگهداری آرد

- محلی که آرد در آن نگهداری می شود باید تمیز، خشک، عاری از بو، وجود حشرات و جوندگان باشد.
- آرد را در ظرف دربسته و در جای خنک نگهداری کنید.
- الک کردن آرد علاوه بر اینکه ناخالصی آن را می گیرد باعث می شود ذرات به هم چسبیده آرد از هم جدا شود.

 

منبع : نون و آب