زیارتگاه خالد نبی

زیارتگاه خالد نبی مجموعه ایست عجیب و تاریخی در استان گلستان 90کیلومتری شهرستان گنبد کاووس بر فراز قله کوه گوگجه داغ قرار دارد. برای دیدن این مجموعه عظیم و جالب باید از راه کوهستانی گذر کنید تا به این مکان برسید بهترین فصل دیدن این مجموعه اردیبهشت ماه می باشد . در قسمت شرق آرامگاه چوپان آتای و پیوسته به آن و بر روی یک رشته تپه ماهورهای خاکی که ارتفاع آنها به مراتب کمتر از ارتفاع محل آرامگاه خالد نبی است، گورستان عظیمی دیده می‌ شود که حدود ۶۰۰ سنگ مزارهای استوانه‌ ای تا ارتفاع حداکثر ۲ متر در آن دیده می‌شود. اکثر مردم این منطقه از نژاد ترکمن هستند.
مفسر بزرگ حنفی مذهب، شیخ اسماعیل حقی درباره محل آرامگاه حضرت خالد نبی اشاره می‌کند که: قبر خالد نبی در منطقه جرجان و بربلندی کوهی به نام کوه خدا قرار دارد.
آدرس آرامگاه: استان گلستان – شهرستان کلاله – به سمت “قره قوزی سفلی” و “یلی بدراق” – ۳۸ کیلومتری جاده خاکی را طی کنید تا به آرامگاه خالد نبی برسید.

زیارتگاه خالد نبی


آرامگاه چوپان آتای

آرامگاه چوپان آتای ، در مجموعه زیارتگاه خالد نبی در قسمت شرق آرامگاه خالد نبی قرار دارد بر بلندای منطقه کوهستانی گوگجه داغ ، منظره های بسیار زیبای این منطقه همه را به حیرت می آورد. چوپان آتای شبان خالد نبی یا یکی از اولیای گمنام و یا یکی از همراهان وی بوده‌ است، که همگی آنها مورد توجه واحترام ترکمن‌ها می‌باشند. کمی دورتر از زیارتگاه خالد نبی و بر سر قلعه مسلط هزاره دره شمالی، آرامگاه چوپان آتای وجود دارد. این آرامگاه بصورت بنایی ساده، با پلان چهار ضلعی است، که در هر ضلع آن یک پنجره با طاق هلالی می‌باشد.

آرامگاه خالد نبی و چوپان آتای


مجموعه گورستان خالد نبی

قدمت گورستان خالد نبی طبق گفته محققان حدوداً به 1400 سال پیش میرسد، تاریخ سنگ مزارها در گورستان خالد نبی نا مشخص و مبهم است. اکثر سنگ مزارها ساده و فاقد کتیبه می‌باشند. چنانچه نوشتاری هم بر روی آنها حجاری شده بود، به مرورزمان فرسوده و تخریب شده‌است. در گورستان خالد نبی سنگ مزارهایی دیده می‌شود که به شکل کله قوچ حجاری و تراشیده شده‌اند. قوچ و شاخ قوچ در میان همه ترکمن‌ها و در قسمت‌های وسیعی از آسیای میانه بعنوان قدرت شناخته شده‌است. قوچ در نظرها یک حیوان بسیار پر قدرت و اسطوره‌ ای است و چون مظهر باروری بوده و در گله زایش بوجود می‌آورد. بنابراین در نظر مردم محترم بوده‌است. قوچ نیز بعنوان یکی از حیوانات شاخدار، از حیوانات منسوب به خورشید محسوب می‌گردد. متداولترین نمادی که تا کنون قوم ترکمن آن را نگهداشته نقش شاخ قوچ است: مظهر برکت و اقتدار و سمبل روح نیاکان.

آرامگاه خالد نبی و چوپان آتای
آرامگاه خالد نبی و چوپان آتای
آرامگاه خالد نبی و چوپان آتای
منبع : نون و آب