پرویز پرستویی

پرویز پرستویی هنرپیشه‌ ای متفاوت پرویز پرستویی هنرپیشه‌ ای متفاوت


پرویز پرستویی بازیگر بزرگ سینما، تئاتر و تلویزیون در سال ۱۳۳۴ در روستای چالو از توابع استان همدان ،شهرستان کبودرآهنگ، چشم بر جهان گشود. پدرش کشاورز بود و زمانی که پرویز پرستویی تنها سه سال داشت به تهران مهاجرت کرد.
او از یك خانه كوچك اجاره‌ای در محله فقیرنشین دروازه غار در جنوب تهران، خاطرات زیادی دارد، خاطرات كودكی و دوران نوجوانی و...
شاید برایتان جالب باشد، بدانید كه او قبل از این‌ كه به مدرسه برود، ابتدا چند صباحی به مكتب خانه رفت كه هنوز در تهران رفتن به آنجا رواج داشت، باید عنوان كرد كه منطقه دروازه غار تهران، در حوالی میدان شوش هر روزه شاهد بزن بزن‌های فراوان چوب و چماق‌كشی و جرم و جنایت‌های دیگری بود كه در آن محل دیده می‌‌شد و پرویز پرستویی شاهد تمام این اتفاقات بود. در محله‌ای كه زندگی می‌‌كرد، تنها قهوه‌خانه محله تلویزیون داشت كه آن هم به خاطر رایج بودن پخش مواد مخدر در آن از ورود بچه‌ها به آنجا جلوگیری می‌‌كردند.
پرویز پرستویی  در مدرسه صادقیه اسلامی در کوچه گمرک تحصیلات ابتدایی خود را به پایان رساند. مدتی به ورزش علاقه نشان داد و دروازه بان تیم باشگاه کارگران بود. با انتخاب سر مربی مهراب شاهرخی به عنوان دروازه بان تیم جوانان انتخاب شد. پس از این زمان به مرکز رفاه نازی آباد رفت و شروع به آموختن تاتر کرد.
وی پس از فارغ‌ شدن از تحصیل، سركار رفت و پس از اتمام كار روزانه، به خاطر علاقه زیادی كه به بازیگری داشت، شب‌ها را در تئاتر‌های لاله‌زار می‌‌گذراند. پرویز پرستویی در سال ۱۳۴۸ اولین نقشش را درنمایشنامه‌ای به کارگردانی پرویز احمدی نژاد به نام «ماجرای یک محله» بازی کرد. در سال ۵۴ جایزه نقش اوّل کاخ جوانان را برای بازی در نمایش «تسلیم شدگان» کسب کرد. پرویز پرستویی در سال ۱۳۶۰ و زمانی که ۲۶ سال سن داشت به عنوان منشی در دادگستری تهران مشغول به کار شد، امّا پس از مدتی به خاطر ناهمخوانی این شغل با روحیاتش به اداره تاتر رفت و تا پایان در آنجا مشغول به کار شد. برای نخستين فيلمش "ديار عاشقان" ديپلم افتخار بازيگر نقش مکمل را در دومين جشنواره فيلم فجر دریافت کرد.
او به همراه خانواده‌اش زندگی می‌‌كند، خانه‌ای دو و نیم طبقه كه پایین مغازه پدر است، در نیم طبقه برادر و همسرش، در طبقه اول والدین و طبقه دوم خودش به همراه همسر و دو فرزندش زندگی می‌‌كند، او در سال ۱۳۶۰ ازدواج كرد. اولین تجربه تلویزیونی پرستویی، سریال «رعنا» در سال ۱۳۶۸ بود، اما فیلم «لیلی با من است» بود كه پرویز را به‌طور كامل به مخاطبان هنر سینما در ایران شناساند، او برای بازی در این فیلم دومین دیپلم افتخار خود را كسب كرد.
در سال ۱۳۸۲ برای بازی در فیلم «مارمولك» یكی از بهترین و به یاد ماندنی‌ترین بازی‌های تاریخ هنری خود را به نمایش گذاشت، وی همچنین در مجموعه‌های امام علی (ع)، زیر چتر خورشید، آپارتمان، آوای فاخته و خاك سرخ و این آخری زیر تیغ نقش ایفا كرده است، «بیدمجنون» یكی دیگر از شاهكارهای هنری‌اش بود كه سیمرغ نقش اول جشنواره فجر را برایش در سال ۱۳۸۳ به ارمغان آورد، ضمن این‌كه چند سال پیش برای بازی در فیلم «به نام پدر» برای چندمین‌بار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را ازآن مردی كرد كه از شهرت بیزار است.
از فیلم‌های معروف او می‌‌توان به روانی، مهرمادری، آژانس شیشه‌ای، آدم برفی، عشق شیشه‌ای، مرد عوضی، مومیایی
۳، عزیزم من كوك نیستم، روبان قرمز، موج مرده،به نام پدر، دیوانه‌ای از قفس پرید و بیدمجنون اشاره داشت.

پرویز پرستویی را می توان به عنوان یکی از با اخلاق ترین بازیگران سینما معرفی کرد، او دارای مدرک درجه یک هنری (دکتری) می‌باشد.

منبع : نون و آب