تاج محل سمبل عشق در جهان

تاج محل یکی از هفت شگفتی جهان معرفی شده است . نام بنا ایرانی است و معماری و زیبایی خیره کننده آن فراتر از آنست که بخواهیم در موردش بنویسیم مخوصا در موقع طلوع و غروب آفتاب بینظیر است. تاج محل درنزدیکی شهر آگره کشور هندوستان واقع شده است . این بنا به دستور شاه جهان امپراتور گورکانی هندوستان به منظور یادبود همسر ایرانی اش به نام ارجمند بانو بیگم که به ممتاز محل معروف بود و بسیار ایشان را دوست میداشتند ساخته شده است. در سال 1631 میلادی در سفری جنگی که ارجمند بانو به این مکان داشتند به علت وضع حمل درگذشتند و شاه جهان دستور داد این مکان را به عنوان آرامگاه و یاد بود شهبانوی ایرانی تبار خود بنا کند و حتی خود شاه جهان طبق وصیتش در این مکان به خاک سپرده شد.

تاج محل بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌ است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌ خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند. در درون کاخ سنگ نوشته هاییبا خط نستعلیق به خط امانت خان شیرازی و اشعاری با زبان فارسی دیده می شود. در بعضی از کتیبه ها از استادان  عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌ است.

در یکی از حمله‌های جنگی، شاه‌ جهان ممتاز محل را همراه برده بود،او باردار و در ماه‌ های آخر بارداری بود. این نوزاد چهاردهمین فرزندی بود که ممتازمحل به‌ دنیا آورد و دختر بود که نامش را «گوهره‌ بیگم» گذاشتند. اما ممتاز محل در اثر وضع حمل جان باخت. هنگام درگذشت «ممتاز محل» ۳۹ سال بیش نداشت او از شوهرش درخواست کرد که پس از وی زنی نگیرد و برای او آرامگاهی بسازد که بدان نام وی جاوید بماند. مرگ ناگهانی «ممتاز محل» پادشاه را دچار غم و اندوه ساخت. شاه داغدیده پس از تفکر و تدبر بنا به وصیت او تصمیم گرفت بنائی بر مزار محبوبش بسازد تا شاهدی بر عشقش باشد، از اینرو طراحان، مهندسان و استادکاران را از گوشه و کنار دنیا گرد آورد تا آرامگاهی را بسازند که آخرین دستاورد معماری گورکانی گردد. در دو طرف بنای اصلی دو بنای کوچکتر و قرینه به‌ چشم می‌خورد که در سمت غرب یک مسجد سه‌ گنبدی وجود دارد که از ماسه‌ سنگ (قهوه‌ای مایل به قرمز) ساخته شده و در شرق بنایی است که زمانی به مثابه مهمان‌سرا به کار می‌رفته‌است.

آرامگاه تاج محل در جهان سمبل عشق شناخته می‌شود. در داخل آرامگاه یا درگاه تاج محل (از عجایب هفتگانه جدید جهان در یونسکو) قبر شاه جهان و ارجمند بانو وجود دارد که با سنگ مرمر یکپارچه تزئین شده‌است کنار سنگ مرمر قبر سمت راست به خط نسخ فارسی رایج دوره صفویه نوشته شده‌است: مرقد منور ارجمند بانو بیگم مخاطب به ممتاز محل.

آیا میدانستید که تاج محل برای شهبانوی ایرانی ساخته شده است؟
منبع : نون و آب