پل قوسی کارون 4 یکی از بی نظیرترین سازه ها

به منظور برقراري ارتباط بين شهرهاي واقع شده در مسير ايذه به شهركرد بزرگترين پل قوسي كشور بر روي درياچه سد كارون 4 احداث مي شود. پل قوسی سد كارون 4 در استان چهارمحال و بختياري در فاصله 180 كيلومتري جنوب غربي شهركرد و بر روي رودخانه كارون ساخته شده است. دهانه اصلي اين پل زيرقوسي ۳۰۰متر و طول عرشه آن ۳۸۰متر و عرض آن ۱۱.۸ متر است و داراي دو باند عبور و دو پياده رو در طرفين مي باشد.

احداث بزرگترین پل قوسی کارون 4


به گزارش خبرگزاري فارس و به نقل از روابط عمومي شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران حسين رنجبران مجري طرح سد و نيزوگاه كارون 4 افزود: اجراي پروژه‌هاي سد كارون 4 علاوه بر منافع عظيم مادي، موجب اجراي پروژه‌هاي جانبي بزرگي براي رفع نيازهاي مردم منطقه نيز شده است. مجري سد كارون 4 يادآور شد: با آبگيري سد كارون 4 بخشي از جاده ارتباطي شهركرد به ايذه به زير آب رفت، اما براي اينكه تردد مردم و مسافرين قطع نشود قبل از آبگيري اين سد بزرگ، با هزينه‌اي بالغ بر 50 ميليارد تومان جاده‌اي ايمن و استاندارد از مسير بروجن به لردگان به جاده شهركرد - ايذه احداث و به بهره‌برداري رسيد. مهندس رنجبران تصريح كرد: اين جاده هم اكنون يك مسير جديد ارتباطي ايمن بين سه استان خوزستان، چهارمحال و بختياري و اصفهان ايجاد كرده است. مجري طرح سد و نيروگاه كارون 4 در خصوص روند احداث مسير ايذه به شهركرد نيز اظهار داشت: با توجه به روند تامين بودجه و تعريف اولويت اين بخش از جاده با احداث يك دستگاه پل كم نظير بر روي درياچه سد كارون 4، ظرف 20 ماه آينده ارتباط شهرهاي واقع در مسير ايذه - شهركرد از جمله شهرستان اردل نيز برقرار خواهد شد. وي افزود: بخش اعظم مسيرهاي ارتباطي دو طرف اين پل بزرگ اجرا شده و طراحي پل و تجهيز كارگاه آن توسط پيمانكار در دست انجام است.
احداث بزرگترین پل قوسی کارون 4 اين پل از نوع فلزي زير قوسي بوده و به عنوان بزرگ ترين پل کشور که طراحي، ساخت و نصب آن توسط مهندسان داخلي در حال اجراست، موفق به ثبت رکورد جديدي در صنعت ساخت پل هاي فلزي شده است.
منبع : نون و آب