ماسک های گیاهی و روش استفاده آنها :

 
  • ماسک گیاهی اسفناجسک های گیاهی و روش استفاده آنها

ماساژ صورت با ماسك اسفناج تاثير زيادي در فرم‌گيري عضلات و سلامت سلول‌هاي پوستي دارد. اين ماسك از آن جهت كه با برگ‌هاي تازه اسفناج و شير تازه پرچرب تهيه مي‌شود علاوه بر آبرساني به سلول‌هاي پوست به افزايش نشاط و شادابي آن‌ها نيز كمك مي‌كند. براي تهيه اين ماسك كافي است 3 عدد برگ اسفناج را در نصف ليوان شير جوشيده و داغ بريزيد و آن را به‌مدت 3 تا 5 دقيقه روي حرارت ملايم قرار دهيد. اين كار موجب مي‌شود برگ‌ها نرم و لطيف شوند سپس برگ‌ها را به وسيله صافي از شير جدا كرده و پس از سرد شدن روي صورت خود خمير كنيد. اجازه دهيد اين برگ‌ها به‌مدت 20 دقيقه روي صورت‌تان بماند. در اين مدت مي‌توانيد خيلي آرام عضلات صورت‌تان را ماساژ دهيد. پس از پايان اين مدت با كمك شيري كه از تهيه ماسك باقي مانده صورت‌تان را بشوييد و اجازه دهيد تا مدتي اين شير روي صورت‌تان باقي بماند. سپس صورت‌تان را با آب خنك بشوييد.


  • لوسيون گل ختمي و درمان خشكي پوست
خشكي پوست نيز از جمله عواملي است كه به بروز چين و چروك در سطح پوست منجر مي‌شود. هر چقدر ميزان رطوبت پوست كمتر و ميزان خشكي آن بيشتر باشد، چين و چروك‌هاي ريز و عميق تري در پوست نمايان مي‌شود. براي پيشگيري از بروز اين چين و چروك‌ها بهترين راه استفاده روزانه از لوسيون گل و برگ ختمي است. براي تهيه اين لوسيون كافي است 30 گرم از برگ و گل ختمي خشك شده را در 2 ليوان آب بجوشانيد و آن را صاف كنيد. اين جوشانده را پس از سرد شدن هر شب بعد از پاك كردن كرم‌ها و مواد آرايشي از صورت‌تان روي پوست‌تان بزنيد. اين لوسيون علاوه‌بر آبرساني به سطح پوست مانع از بروز چين و چروك درصورت مي‌شود. شما مي‌توانيد اين لوسيون را تا صبح روي پوست صورت و گردن خود حفظ كنيد.
  • ماسك مرطوب‌كننده گليسيرين و خيار
تقويت سلول‌هاي پوست و آبرساني مناسب به آن‌ها براي پيشگيري و درمان خشكي و چين و چروك عميق پوست از مهم‌ترين توصيه‌هايي است كه متخصصان زيبايي و پوست به مراجعه‌كنندگان خود مي‌كنند. براي استفاده از اين ماسك كافي است يك خيار متوسط را بدون پوست رنده كنيد و آن را با يك قاشق غذاخوري روغن گليسيرين تركيب كرده و به‌مدت 20 دقيقه هر شب روي پوست خود قرار دهيد. تكرار اين ماسك به‌مدت 10 شب، آبرساني مناسبي براي افرادي كه پوست خشك يا فوق العاده خشك دارند، است. براي تهيه اين ماسك حتي مي‌توانيد از پوست خيار به تنهايي نيز استفاده كنيد. كافي است پوست خيار رارنده‌كرده و با گليسيرين مخلوط كنيد.

 

ماسک های گیاهی و روش استفاده آنها
  • عصاره رازیانه

عصاره رازيانه اگر چه به‌صورت صنعتي در عطاري‌ها و داروخانه‌هاي گياهي وجود دارد اما شما در منزل نيز مي‌توانيد آن را تهيه كنيد. تنها كافي است گياه خشك شده رازيانه را از عطاري‌ها خريداري كنيد و 3 قاشق غذاخوري از آن را با 2 ليوان آب جوش، دم كنيد. پس از آن‌كه آب به جوش آمد و يك ليوان از آب اين مخلوط باقي ماند حرارت را خاموش كرده و اين مخلوط را از صافي بگذرانيد. سپس اجازه دهيد كه عصاره به‌دست آمده از رازيانه خنك شود. پارچه‌اي نخي و سفيد رنگ برداريد و آن را با عصاره خيس كرده و روي صورت خود بكشيد. 20دقيقه دراز بكشيد و هر گاه لازم شد عصاره رازيانه را روي پارچه اسپري كنيد. عصاره رازيانه كمك مي‌كند پوستي جوان و با نشاط و بدون چروك داشته باشيد.

منبع : نون وآب