شهر زیبای نطنز

نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !نطنز در فاصله یکصد و بیست کیلومتری شمال شرقی شهر اصفهان در منطقه مرکزی ایران در شاهراه ارتباطی شمال به جنوب کشور در دل کویر واقع شده استرشته کوه های کرکس با طبیعتی زیبا و آب و هوایی مطبوع سبب شده تا باغ شهر تاریخی نطنز متفاوت با شهرهای اطراف شود که جملگی شهرهایی خشک و بیابانی هستند. منطقه نطنز در حدفاصل ۳۳ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۲۵دقیقه تا ۵۲ درجه طول شرقی قرار دارد. وسعت شهرستان برابر ۳۹۲۰ کیلومتر مربع مساحت است  که از شمال به آران و بیدگل و کاشان واز شرق به اردستان و جنوب به برخوار و میمه واز غرب به بخش میمه محدود است و ارتفاع شهر نطنز از دریا ۱۶۰۰ متر است. صنعت و کشاورزی پیشه بیشتر ساکنین این شهر می باشد. عده ای در کارخانجات صنایع سرامیک و چینی مشغول به کار هستند، بعضی در کارگاه های صنایع دستی فعالیت می کنند، برخی هم از طبیعت با طراوت این شهر  بهره کافی برده و باغبانی، کشاورزی و دامپروری را توسعه داده اند. گیاهان طبیعی مناطق کوهپایه‌ ای زیره، زرشک کوهی، اسپندانه و سبزیجات خوراکی معطر می‌باشد. گیاه «گون» به فراوانی یافت می‌شود. به غیر از بو دادن اسپند در مراسم، اهالی روستاها از قدیم با آن شمایلی خاص درست کرده که طبق رسوم گذشتگان در اغلب خانه‌های روستائیان بر سر در و دیوار اتاقها موجود است، این شمایلها ساخته شده بسته به ذوق و هنروری دارای طرحهای زیبائی است. صیفی جات و میوه‌های درختی از محصولات کشاورزی نطنز است.از گذشته دیر مردمان نطنز در باغ داری و پرورش گل شهرت داشتند، گلابی نطنز یکی از تفحه‌های آن دیار است که مرغوب ترین نوع آن گلابی روستای طامه است. ابریشم کشی یا نوغان یکی از کارهای موجود در نطنز می‌بود، تأسیس اداره نوغان نطنز مربوط به سال ۲ ۱ ۳ ۱ شمسی است اما اکنون رونقی ندارد.

آبادیهای نطنز را می‌توان در پنج بخش متشکل کرد که این بخش‌ها با نهرهای مربوط، همگی آب خود را از کوه‌های کرکس بدست می‌آورند. این بخش‌ها بشرح زیر می‌باشد:

برز رود: از روستای معروف ابیانه آغاز و به ترتیب طره، برز، کمجان، یارند و هنجن

چیمه رود: شامل روستاهای بیدهند(بیدتند)، فریزهند(فریزند)، تکیه سادات، چیمه، ولوجرد

طرق رود: شامل روستاهای کشه، طار، یحیی آباد، طرق، مزده، نیه، رباط سنگ، رحمت آباد، حسن آباد، تاج آباد، ابیازن، میلاجرد، اسپیدان و روستای زیبای نسران که میوه های انار و انجیر آن بسیار مرغوب است.

باد رود: متین آباد، فمی، ده آباد، خالدآباد، آقاعلی عباس، باد، اریسمان، خداوندآباد، قلعه گوشه

بلوک مرکزی: رود ها و نهرهای این بلوک از دو روستای اوره و طامه سرچشمه گرفته و به قصبه مرکزی وارد می‌شود و از آنجا از دو مسیر به روستاهای پایین دستی پیرامون قصبه مرکزی منتهی می‌شود. یک مسیر به سمت بادرود است شامل روستاهای جاریان، خفر، کندز، دستجرد، جزن، حل آباد

همچنین رودی فصلی در بخش شمالی کوه‌های کرکس جاری می‌باشد بنام «لاکژ» که روستای صالح آباد(نی نی) و مزارع لاکژ و عباس آباد و احمد آباد و همچنین کالیجان مشرب از آن می‌باشند.

بخش غربی کوه‌های کرکس دارای رودخانه‌ای بنام سٌه رود می‌باشد که شامل روستاهای:سٌه، بیدشک، دهلر، کلهرود می‌بوده که بعلت بٌعد مسافت با مرکز اداری نطنز به شهرستان میمه ضمیمه گردیده. متذکر می‌شود که رودهای منطقه نطنز همگی فصلی می‌باشند و در فصلهای غیر بارانی یا خشک می‌شوند یا به شکل نهری کم آب در می‌آیند.

معنی لفظی نام نطنــز

 سمعانی در كتاب "انساب" همانند ياقوت در كتاب معجم البلدان، نطنز را "بليده" يعنی شهر كوچكی از توابع اصفهان خوانده است، از اینجا معلوم می شود که این نام ترکیبی از واژه های اوستایی " نا " یا " نه " (حرف نفی) و " تـنج "  به معنی بزرگ و نیرومند بوده و در مجموع نطنـز به معنی " شهر نه چندان بزرگ و گسترده " یا " بلیده "  می باشد . به نظر می رسد ریشه دیگر نام شهر نطنز  واژه اوستایی" تـنج " به معنی شهری با آبهای فراوان بوده است ، نطنز را به معنی " شهر تنگ يا شهر غنچه " تعریف نموده اند.
در محدوده مرکزی شهر، در نزدیکی بازار تاریخی نطنز ، کارخانجات بزرگ چینی و سرامیک چرخهای بزرگ صنعت شهر را به حرکت در آورده اند .کارخانجاتی که از بهترین تکنولوژی روز دنیا بهره برده و همواره یکه تاز صنعت خود در کشورمان بوده اند. درحد فاصل میان میدانگاه بازار و مسجد جامع در دو مسیر تقریباً موازی کارگاه های زیادی وجود دارند که محصولات تولیدی خود را به شهروندان و مسافران عرضه می کنند. برخی از آنها در حرفه نجاری و خراطی و بعضی در کفاشی و گیوه دوزی فعالیت می کنند . تعدادی از کارگاه های کوچک واقع در این مسیر ها، وسایل فلزی ظریفی همچون چاقو ، قفل و یراق آلات دربهای چوبی ، بیل و داس و ادوات کشاورزی را تولید می کنند. آری ، کوره های سنتی آهن گدازی، گرما بخش زندگی آهنگران این شهر شده اند. کارگاه های سنتی ساخت ظروف سفالی و گلدانهای تزئینی در نزدیکی مسجد جامع واقع شده اند. نقوش رنگارنگ و برجسته بر ظروف و گلدان های چینی ، سرامیک و کاشیهای زینتی ساخت نطنز دل هر رهگذری را که از این شهر عبور می کند را می رباید.

 

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری

جاذبه های تاریخی و گردشگری در نطنز بسیار زیاد است که در زیر به مواردی اشاره می کنیم :

آتشکده ساسانی
نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

کمپ کویری متین آباد
نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

مجموعه تاریخی مسجد جامع و آرامگاه شیخ نورالدین عبدالصمد نطنزی و سردرب خانقاه نطنز

نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

امامزاده آقاعلی عباس و سید محمد
نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

گنبد باز

نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

روستای زیبای ابیانه
نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

چشمه آستون روستای نسران
نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
 

کاروانسرا شاه عباسی
نطنز باغ شهری زیبا در دل کویر !
و موارد بسیاری دیگر مانند شهر باستانی اریسمان، دریاچه طرق، قلعه وشاق، شکارگاه عباس آباد، امامزاده سلطان حسین که عموی امام زمان می باشد، حمام تاریخی افوشته و...

 

منبع : نون و آب