کنجد  اکسیر جوانی Sesame ...

کنجد کنجد


کنجد دارای پروتئین، ویتامینهای F1، E، D، B و لسیتین (LECITHIN) است. کنجد معدن مواد معدنی قابل جذب است و دارای منیزیم، کلسیم، آهن، سیلیس، آلومینیوم، کورم، مس، نیکل، سدیم و چندین فلز و شبه فلز دیگر است. اثر کنجد بیشتر در اثر داشتن ویتامینهای گروه F وB  است. ویتامین F یک اسید چرب ضروری است که باعث تشکیل لایه هایی در پوست می شود که از سلولهای پوستی محافظت و از خشکی و خرابی پوست جلوگیری می کند. همچنین باعث انتقال سایر ویتامینها در پوست می شود.
روغن کنجد یکی از روغنهای اشباع نشده و مفید برای بدن است که در آمریکای شمالی و کانادا به مقدار زیاد مصرف می شود، زیرا این روغن نه تنها کلسترول خون  را افزایش نمی دهد، بلکه آن را کاهش نیز می دهد. اگر می خواهید از روغن کنجد استفاده کنید دقت کنید که روغن سرد باشد که به نام ”FIRST COLD PRESSED” معروف است، زیرا در اثر حرارت دادن، روغن کنجد خواص خود را از دست می دهند.
ازنظر طب قدیم ایران،  کنجد گرم است. کنجد بسیار مغذی است و در اکثر کشورهای فقیر به عنوان جانشین گوشت بکار می رود.

خواص مفید کنجد :

- برای چاق شدن و تقویت نیروی جنسی موثر است.
- برای رفع قولنج، کنجد را آسیاب کرده و با سرکه مخلوط کنید و به مقدار نصف وزن کنجد، مغز بادام  پوست کنده را به آن اضافه کنید. سپس آنها را پودر کنید و هر روز به مقدار یک قاشق سوپ خوری از آن بخورید.
- کنجد گرفتگی صدا را از بین می برد.
- نرم کننده معده و روده است.
- کره کنجد که در کانادا بنام تاهیتی معروف است و شبیه ارده است، غذای خوبی برای رشد بچه هاست.
- برگ کنجد را اگر به سر بمالید، باعث رشد و سیاهی موی سر می شود.
- ارده نرم کننده معده و روده هاست.
- کنجد، فشار خون بالا را کاهش می دهد.
- کنجد، ضد رماتیسم است.
- کنجد، برای رفع ناراحتی کیسه صفرا مفید است.
- دم کرده برگ کنجد، اسهال خونی را برطرف می کند.
- روغن کنجد برای رفع تنگی نفس، سرفه خشک  و زخم ریه مفید است.
- روغن کنجد سوزش ادرار را رفع می کند.
- از روغن کنجد به جای روغن زیتون در سالاد استفاده کنید.
- اگر خوردن کنجد را در برنامه غذایی خود قرار دهید، موهایی پرپشت و مقاوم خواهید داشت.
- خوردن یک قاشق غذاخوری کنجد موجب تأمین ۱۴ درصد از نیاز کلسیم خانمها شده و اگر آنها عادت به بلند کردن ناخن هایشان داشته باشند با مصرف کنجد ناخن هایشان محکمتر شده و ترک و شکنندگی بر روی این عضو که جزیی از زیبایی انگشتان است دیده نمی شود.

مضرات کنجد :

- کنجد با تمام فوایدی که دارد برای معده ضعیف مناسب نیست، زیرا هضم آن سنگین است. این گونه اشخاص باید آن را با عسل و سرکه بخورند.

منبع : نون و آب