ابراهیم حاتمی کیا یکی از کارگردانهای بزرگ سینمای ایران که در کارنامه خود ساخت فیلمهایی با مضمون دفاع مقدس را دارد و تقریبا" ادای دین خود را به سینمای دفاع مقدس انجام داده ولی ایشان ساخت فیلم چ چمران را یکی از دغدغه های خود میدانست و در آخر هم به این مهم دست پیدا کرد.
اگر چه ساخت فیلم چمران با مشکلات خاصی که بیشتر آن به فراهم کردن امکانات برای ساخت فیلم برمی گشت ، ولی در آخر و با صبر و مقاومت حاتمی کیا این فیلم به سرانجام رسید ، حاتمی کیا که قبل از شروع فیلم چمران فیلمهای توقیف شده زیادی را در کارنامه خود میدید که آخرین آنها گزارش يك جشن بود برای ساخت این فیلم انگیزه های زیادی داشت.

دو روز در کنار چمران

داستان فيلم چ بخشی از زندگی شهید چمران را روایت میکند و به دو روز و دو شب از زندگی ایشان را به تصویر می کشد ، تقریبا" از روز بيست و پنجم تا روز بيست و هفتم مرداد در سال  1358 را روايت می كند.

ابراهيم حاتمي كيا در سايت فيلم چ که همزمان با استارت ساخت این فیلم راه اندازی شد  درباره فيلم شهيد چمران اینگونه مینویسد.

يا لطيف چمرانی كه ما دوست داريم، چمرانی است مسلمان ، ايرانی ، مدافع اسلام و از عاشقان امام خمینی (ره) ، چمرانی كه مرد اضداد است ، مردی چندبعدی ، مرد چهارفصل ، عارف عملگرا ،انقلابی درونگرا ، چريك رئوف و روشنفكر مردمی ، چمرانی كه ژنرال نيست ، رييس نيست ، مقامش جز با شهادت نشان نمی گيرد، شهيدی كه صاحب سلوك است و اين شهيدان مي ميرند قبل از آنكه ميرانده شوند ، چمرانی كه متعلق به همه نسل ها و سليقه هاست و همه فارغ از سن و جنس و مقام می توانند از اتوبانش بگذرند ،چمرانی كه يك گزاره است ، يك نشانه و يك آدرس .

عرب نیا با مختار در مسیر چمران

عرب نیا که در سالهای خیلی قبل نزدیک به  دهه هفتاد یکی از سوپر استارهای سینما ایران به حساب می آید و در آن زمان نقشهایی با مضموم قهرمان سالاری را نقش آفرینی میکرد با هنرمندی خود در فیلم و نقش مختار مسیر تازه ای را در زندگی هنری خود باز کرد گویی در این حرفه تولد دیگری برای او رخ داده است و همین نقش آفرینی بی نقص او در فیلم مختار او را در مسیر فیلم چمران قرار داد و او برای نقش چمران انتخاب شد.

البته این مسیر خالی از اتفاقات هم نبود ، اتفاقاتی که باعث شد تا در مسیری که در آن پا گذاشته بود را به پایان نرساند و عرب نیا را مجبور کرد تا سکانس آخر فیلم بدون او گرفته شود ، شاید بتنوان گفت ترک پروژه چمران توسط عرب نیا  از اطلاعات زیاد او در مورد چمران شکل گرفت.
عرب نیا که چندی پیش با حضور در  برنامه هفت و صحبتهای خود نشان داد بازیگری است با درجه های بین اللملی که همانند بازیگران حرفه ای همه چیز را در نظر میگیرند و برای نقش آفرینی در فیلمی که به آنها پیشنها د میشود تحقیق و برنامه ریزی میکند ، برای نقش آفرینی در فیلم چمران تحیق زیادی را کرده بود و همین دلیل باعث شد تا با حاتمی کیا بر سر بعضی از مسائل اختلاف نظر پیدا کرد. البته آنطور که در رسانه ها این امرانعکاس داده شد همه چیز از لج لجبازی این دو آغاز شد و آخرهم سر اتمام قرارداد این همکاری به پایان رسید وعرب نیا در سکانس پایانی این فیلم غیبت کرد و حاضر نشد. عرب نیا که درباره این اتفاقات سکوت اختیار کرده بود و این سکوت را به خاطر حرمتی که شخص چمران قائل میشد میدانست به خاطر اظهارات مدیر تولید فیلم چ کمی سکوت خود را شکست و در برنامه هفت سینما اینگونه سخن گفت: من دوست نداشتم در این شرایط درباره فیلم حرف بزنم اما نه به خاطر خودم بلکه به خاطر ضعف‌های فراوانی که دامنگیر سینمای ایران است و پیش‌تر در همین برنامه "هفت" خودم به آنها اشاره کرده بودم مجبور شدم پاسخگوی آقایان لشگری‌پور و قائم‌مقامی باشم به خصوص که این دو نفر مسائلی را مطرح کردند که حداقل دو مورد از آنها کذب محض است.

عرب‌نیا در ادامه تصریح کرد: به صراحت می‌گویم اینکه گفته‌اند من عامل بحران در فیلم بوده‌ام، نادرست است. من از ابتدای تولید به قراردادی که داشتم پای‌بند بودم اما دوستان دلشان می‌خواست قرارداد را زیرپا گذاشته و آن طور که خودشان دوست دارند اجرایش کنند. دوستان علاقه داشتند مانند برده با همکاران رفتار کنند اما من چنین سیستمی را قبول نداشتم.

وی در ادامه درباره دو دروغ طرح شده از سوی عوامل پروژه گفت: اینکه دوستان می‌گویند من تا 19 آذرماه با پروژه قرارداد داشته‌ام که این مساله دروغ است. من چهارماه و 20 روز با دوستان قرارداد داشتم و بعد از آن برای تمدید قرارداد باید قبلا با من هماهنگ می‌شد ، با این حال من سعی کردم همه جوره با تیم تولید راه بیایم و حتی سفر حج خود را نیز به خاطر آنها لغو کردم.

بازیگر نقش شهید چمران با اشاره ضمنی به اطلاع ابراهیم حاتمی‌کیا از عدم حضورش در سکانس پایانی گفت: بعد از پایان مدت قرارداد هم به دوستان گوشزد کردم که شرایط را برای تمدید قرارداد فراهم کنند حتی به آقای لشگری‌پور هم گفتم که اگر نیاز به ادامه حضور من بعد از پایان قرارداد است با حاتمی‌کیا صحبت کرده و نظرش را به من بگوید؛ گویا حاتمی‌کیا هم گفته بود بدون عرب‌نیا هم می‌تواند سکانس آخر را بگیرد.

عرب‌نیا همچنین تصریح کرد: "درباره تجهیزات سنگین آماده شده برای اجرای سکانس آخر هم دوستان می‌گویند از ساعت‌ها پیش از شروع فیلمبرداری تجهیزات آماده بوده در صورتی که چنین مساله‌ای صحت ندارد. جالب است که حالا می‌خواهند نرسیدن فیلم به جشنواره را برآمده از عدم حضور من در سکانس پایانی بدانند که آن هم کذب است." وی درپایان تأکید کرد: "اگر تاکنون دربرابر این حواشی سکوت کرده بودن به دلیل احترامی است که برای کار قائل هستم و پس از این هم اگر آقای حاتمی‌کیا صلاح دانستند در همین برنامه به‌صورت زنده حاضرم با هریک از دوستان درباره پروسه تولید این فیلم مناظره کنم.

جوابيه برای صحبتهای عرب نيا
لشکری‌پور به عوان نماینده  فارابی در واکنش به صحبت‌های فریبرز عرب‌نیا  گفت ، آقای عرب‌نیا معتقدند که بر اساس قرارداد خویش عمل کردند و از نظر ایشان، متاسفانه قرارداد و شرایط آن به لحاظ صنفی و حرفه‌ای مصداق «برده‌داری» است. به نظر من هم ایشان در اینجا به درستی به کلمه برده‌داری اشاره کردند.

برده‌داری به وضوح در برخی از بندهای قرارداد با تهیه‌کننده وقت دیده می‌شود البته اگر صلاح باشد و روزی متن کامل قرارداد منتشر شود، آنگاه وضعیت این برده‌داری کاملا شفاف خواهد شد، اما سوال مهم‌تر در این مقطع این است که چه کسی برده است و چه کسی برده‌دار، نماینده فا رابی در ادامه سخنانش گفت در شرایطی که قرارداد فیلم چمران بسته شده است به وضوح برده‌داری را می‌توان در بندهای آن دید. زمانی که بازیگر به دلیل راکورد پیدا کردن به هر نحوی تهدید می‌کند که اگر خواسته او تحقق نیابد، سر صحنه حاضر نمی‌شود، اینجا برده‌داری مصداق می‌یابد. در شرایطی که بازیگر راکورددار شده یک گروه بالغ بر صد نفری را به دنبال خودش می‌کشاند و شرایط زمانی برای گروه تعیین می‌کند و به قول خودش پس از تایم مشخص شده روزانه، کار را رها می‌کند و بدون توجه به کارگردان و بقیه گروه می‌رود، برده‌داری معنا می‌یابد ، همه ما شرایط سخت مالی و بودجه را در کشور لمس می‌کنیم. به دلیل مشکلات مالی بسیاری از آدم‌ها حقوق ماهیانه‌شان به تعویق می‌افتد و متاسفانه این امر در شرایط فعلی امری طبیعی است، اما بازیگر اعلام می‌کند اگر حقوق من در موعد خاص که تعیین کرده پرداخت نشود سر کار نمی‌آیم و یا به زعم خود یک روز اضافه کار می‌کند و پول آن روز را در پایان همان روز طلب می‌کند و می‌گوید اگر این مبلغ را ندهید، سرویس صحنه دنبال من نفرستید چون من سر صحنه نمی‌آیم! در اینجا برده‌داری به وضوح دیده می‌شود.

وی در ادامه به غیبت عرب نیا اشاره میکند و میگوید وقتی کل گروه منتظر حضور ایشان  باشند و تدارکات نیز لاجرم می‌باید سرویس ویژه به یک نفر بدهد، برده‌داری معنا و مفهوم حقیقی خود را می‌یابد. راننده، فیلمبردار پشت صحنه، مجری گریم و ... از نحوه رفتار و تعامل با بازیگر  شکایت می‌کنند، طبعاً این برده‌داری است. زمانی که شرایط قرارداد با تهیه‌کننده به گونه‌ای تنظیم می‌شود که می‌باید همه گروه خودشان را با یک نفر هماهنگ کنند، برده‌داری مفهوم می‌یابد. زمانی که کارگردان فیلم باید خون دل بخورد و شرایط بازیگر تنها به دلیل داشتن راکورد به کارگردان و گروه تحمیل می‌شود این برده‌داری است. هنگامی که کارگردان می‌گوید بازیگر به دلیل اظهار بیماری جسمی نمی‌تواند اسلحه را به نحو دلخواه حمل کند و در حال ایفای نقش چمران نیز است! اینها را راست می‌گویند، همه برده‌داری است و قص علی هذا... ، وی در پایان این حاشیه ها را برای ساخت فیلم داستان بزرگی همانند چمران درست ندانست.

بدل به جای بدل
با غیبت عرب نیا در سکانس پایانی فیلم چ چمران گفته میشود یكی از عوامل فیلم  كه مسئول بالا و پایین بردن دوربین فیلمبرداری است جای عرب‌نیا در سكانس پایانی بازی می‌كند و بدل بازیگر فیلم چمران شده است.

پایانی خوش برای چ
بعد از حاشیه های فروان فیلم چ آخرین اثر ابراهیم حاتمی کیا این فیلم در حال حاضر در مرحله ساخت موسیقی توسط فردین خلعتبری میباشد و درکل همه از خوب از کار درآمدن فیلم صحبت میکنند ، نکته جالب این فیلم در مورد زمان پایان یافتن ساخت فیلم چه این است که این فیلم قرار بود در جشنواره سی یکم فیلم فجر به نمایش درآید که میتوان فهمید که شاید این امر تنها تبلیغی برای دیده شدن فیلم بوده است.

بازیگران فبلم چ چمران
در فیلم چ این هنرمندان حضور دارند ، فریبرز عربنیا ، سعید راد ،  بابک حمیدیان ، مریلا زارعی ، مهدی سلطانی ،  اسماعیل سلطانیان ،  مژگان خالقی ، رضا نوری ، امیر رضا دلاوری  ، خسرو شهواز پیام لاریان البته همبازی شدن عرب نیا با سعید راد در نوع خود میتواند جالب باشد ، سعید رادی که در هنگام فیلمبرداری این فیلم  از دعوای بین عرب‌نیا و حاتمی‌كیا ناراحت شده بود و با چند تن از عوامل فیلم هم مشكل داشت.

تصاویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری زیبا  از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری زیبا از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
 صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
ابراهیم حاتمی کیا و سعید راد در پشت صحنه فیلم چه ابراهیم حاتمی کیا و سعید راد در پشت صحنه فیلم چه
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
سعید راد در نمایی زیبا از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا سعید راد در نمایی زیبا از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
ابراهیم حاتمی کیا وبابک حمیدیان در پشت صحنه فیلم چه ابراهیم حاتمی کیا وبابک حمیدیان در پشت صحنه فیلم چه
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
 تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
بابک حمیدیان در نمایی زیبا از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا بابک حمیدیان در نمایی زیبا از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
 بابک حمیدیان در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا بابک حمیدیان در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
سعید راد در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا سعید راد در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
 صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
ابراهیم حاتمی کیا و سعید راد در پشت صحنه فیلم چه ابراهیم حاتمی کیا و سعید راد در پشت صحنه فیلم چه
مریلا زارعی در  صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا مریلا زارعی در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
 بابک حمیدیان در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا بابک حمیدیان در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
سعید راد در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا سعید راد در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
مریلا زارعی در نقشی متفاوت در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا مریلا زارعی در نقشی متفاوت در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
بابک حمیدیان با گریم متفاوت  در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا بابک حمیدیان با گریم متفاوت در صحنه ای از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا تصویری از فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا
ابراهیم حاتمی کیا و سعید راد در صحنه ای از فیلم چ چمران ابراهیم حاتمی کیا و سعید راد در صحنه ای از فیلم چ چمران 

 

 

برای اطلاعات فیلم چ چمران به سایت اصلی فیلم به آدرس.www.che-movie.ir
منبع : نون و آب
استفاده از اين مطالب با ذكر منبع بلا مانع است.