نتایج هفته دوم لیگ برتر فوتبال ایران

در دومین هفته لیگ برتر فوتبال ایران، چهار برد و چهار تساوی رقم خورد.


گزارشی از هفته دوم لیگ برتر سیزدهم

نکته جالب در هفته دوم این بود که سه تیم از چهار تیم برنده، تیم‌های میهمان بودند. بنابراین باید گفت که هفته دوم لیگ برتر، برای میزبانان خوش‌یمن نبود. استقلال در خانه خود  2 بر 1 مغلوب سپاهان شد، سایپا 3 بر صفر به راه آهن باخت و نفت تهران 2 بر 1 مغلوب صبای قم شد. تنها میزبان برنده، فولاد خوزستان بود که 1 بر صفر فجر سپاسی را شکست داد.

در چهار بازی دیگر، پرسپولیس و ذوب آهن به تساوی بدون گل رضایت دادند، ملوان و داماش هم صفر بر صفر به کار خود پایان دادند، مس در خانه خودش با استقلال خوزستان به تساوی 1 بر 1 رسید و تراکتورسازی هم با همین نتیجه در برابر میهمانش گسترش فولاد تبریز متوقف شد. بدین ترتیب، فولاد خوزستان تنها میزبان برنده در هفته دوم لیگ برتر بود.

در هشت بازی هفته دوم لیگ، مجموعاً 14 گل زده شد و میانگین گل 1.75 برای هر بازی رقم خورد. با توجه به سیزده گل زده شده در هفته اول، باید گفت که لیگ برتر فوتبال ایران از حیث آمار گلزنی، پیشرفتی لاک‌پشتی در هفته دوم داشت! اما این میانگین گل پایین، اگر ادامه یابد، آمار ناامیدکننده‌ای برای فوتبال ایران است.

هر چند که با توجه به ضعف کلی مهاجمان فوتبال ایران در چندین سال اخیر، چنین آماری چندان هم عجیب نیست، ولی می‌توان گفت که ناآمادگی تیم‌ها در هفته‌های آغازین، یکی از علل پایین بودن آمار گلزنی است. احتمالاً میانگین گل زده در هر بازی، در هفته‌های بعدی لیگ برتر افزایش می یابد.

در پایان هفته دوم، سپاهان با 4 گل زده بهترین خط حمله و سایپا با 4 گل خورده بدترین خط دفاع لیگ را در اختیار دارد. سپاهان و صبای قم دو تیمی هستند که هر دو بازی خود را برده‌اند و فجر سپاسی تنها تیمی‌ست که هر دو بازی خود را باخته است. راه‌آهن، استقلال خوزستان و پرسپولیس نیز با یک برد و یک مساوی، تیم‌هایی هستند که تاکنون طعم باخت را نچشیده‌اند.

داماش، مس، گسترش فولاد، تراکتورسازی، ملوان، ذوب آهن و سایپا نیز تیم‌های امتیازداری هستند که طعم برد را نچشیده‌اند. در این میان، داماش گیلان و مس کرمان با دو بازی و دو تساوی، نه روی برد را دیده‌اند نه طعم باخت را چشیده‌اند.

شش تیم نیز تا به حال تیم‌های بدون تساوی لیگ برتر بوده‌اند: سپاهان و صبا هر کدام با دو برد، استقلال و نفت و فولاد هر کدام با یک برد و یک باخت و نهایتاً فجر سپاسی با دو باخت.

مهمترین بازی هفته دوم لیگ برتر، نبرد استقلال و سپاهان بود که اصفهانی‌ها با کمک مجتبی جباری، ستاره سابق استقلال، حریف قدر خود را شکست دادند. سپاهان با این پیروزی نشان داد که به جد مدعی قهرمانی در این فصل لیگ برتر است.

گسترش فولاد تبریز هم با تساوی در برابر تراکتورسازی نشان داد که بازی خوبش در برابر استقلال در هفته اول، اتفاقی نبوده است. گسترشی‌ها اگر اعتماد به نفسشان را تا پایان لیگ حفظ کنند، می‌توانند جزو تیم‌های باقی‌مانده در لیگ برتر امسال باشند.

اما تراکتورسازی تبریز ظاهراً حال و روز خوشی ندارد. تیم مجید جلالی در بازی با پرسپولیس در هفته اول، نمایش ضعیفی ارائه کرد و در هفته دوم نیز در حفظ گل زده ناتوان نشان داد. تراکتورسازی جلالی، در هر دو بازی خود، در ده دقیقه پایانی گل خورده است. بی تردید جلالی باید برای این مشکل چاره‌ای بیاندیشد.

علی دایی نیز اگر چه تیمش در هفته دوم در برابر ذوب آهن متوقف شد، ولی نشان داد که توانسته است روحیه جنگندگی، اعتماد به نفس و میل به پیروزی را به پرسپولیس تزریق کند. دایی اگر به لحاظ فنی کم نیاورد، احتمالاً می‌تواند تیمش را تا پایان لیگ جزو سه تیم اصلی مدعی قهرمانی نگه دارد.

پیروزی صبای قم با مربیگری محمد مایلی کهن، نکته قابل توجه دیگر هفته دوم لیگ برتر بود. مایلی کهن که سالهاست در لیگ برتر نتایج بدی می‌گیرد، ظاهراً امسال آمده است تا اعاده حیثیت کند. باید دید که روند پیروزی‌های تیم او تا کی ادامه خواهد یافت و آیا مایلی کهن می‌تواند صبای قم را جزو چهار تیم بالای جدول نگه دارد؟ اگر چنین امری محقق شود، محمد مایلی کهن از وضعیت نامطلوب کنونی‌اش در فوتبال ایران رها می‌شود.

نتایج به شرح زیر می باشد

سایپا صفر - راه آهن 3

مش کرمان 1 - استقلالد خوزستان 1

ملوان انزلی صفر - داماش گیلان صفر

تراکتورسازی 1 - گسترش فولاد 1

استقلال 1 - سپاهان 2

نفت تهران 1 - صبا 2

فولاد خوزستان 1 - فجر سپاسی

ذوب آهن صفر - پرسپولیس صفر

منبع : نون و آب