زخم صورت ناصرالدین شاه عمیق شد

تخریب نقش برجسته ناصرالدین شاه

سر و صورت بزرگان و امرای همراه با ناصرالدین شاه در نقش برجسته ''شکل شاه'' درحالی سال گذشته به صورت کاملا عامدانه تخریب شد که پس از گذشت یک‌ سال هنوز هیچ مرمت و حفاظتی از این سنگ‌ نگاره قاجاری نشده است. هم‌اکنون فعالان میراث‌ فرهنگی وضعیت حفاظتی این اثر تاریخی را در مرحله اضطرار می‌دانند.
 نقش ­برجسته قاجاری در 60 کیلومتری جنوب شهر آمل در جانب غربی رود و جاده هراز و تونل وانا در کنار محور ارتباطی تهران به آمل در زمان ناصرالدین شاه و بدستور وی نقش برجسته سنگی زیبایی بر سینه کوه و مشرف به رود هراز کنده شده است. این نقش ­برجسته در کنار راه ساسانی-اسلامی ساخته شده و پهنای نقش­برجسته 8 متر و درازای آن 4 متر است. در این حجاری ناصرالدین شاه سوار بر اسب در وسط بهمراه ده تن از امرای کشوری و لشکری در طرفین راست و چپ نشان داده شده است.
با این حال، سال گذشته صورت و ریش دو تن از درباریان سمت چپ نقش ـ برجسته، مورد تعرض قرار گرفت و به صورت عمدی شکسته شد و هدف از تخریب این آثار مشخص نشده است.
 «علیرضا صادقی امیری» دبیر انجمن جوانان سپید پارس در اینباره به خبرگزاری میراث‌ فرهنگی می‌گوید: سال گذشته درحالی صورت سنگ‌نگاره شکل‌ شاه توسط برخی افراد ناآگاه تخریب شد که هنوز هیچ مرمت و حفاظتی از این اثر تاریخی نشده است. این درحالی است که بارها فعالان میراث‌ فرهنگی از وضعیت نامناسب این سنگ‌برجسته به اداره میراث‌فرهنگی استان گلایه و شکایت کرده‌اند.
 این فعال میراث‌ فرهنگی می‌افزاید: هم‌اکنون وضعیت حاد سنگ‌ نگاره سبب‌ شده که نگرانی دوستداران میراث‌ فرهنگی و طبیعی استان مازندران نسبت به این اثر تاریخی شدت پیدا کند. چراکه بارها شاهد آن بوده‌ایم که صورت شاه و همراهان او با سنگ تخریب شده است.
منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی