بافت مو

یکی از تکنیک هایی که در آرایش مواز آن استفاده می شود، تکنیک بافت مو است. بافت مو از پیچیدن دو الی سه یا بیشتر دسته های مو از لابه لای همدیگر به وجود می آید. از این تکنیک در همه ی قسمتهای سر یا قسمتی از سر می توانید استفاده کنید بافت مو مخصوص دختر خانم های جوان بوده و برای موهای بلند و یکدست مناسب تر است. در فصل گرما بافت مو طرفداران زیادی دارد .بافتها به دونوع موقتی و دائم تقسیم می شوند.

بافت های موقتی یا سنتی :

این نوع بافتها بسیار ساده هستند واغلب در خانه انجام می شوند. برای مدت بسیار کوتاهی استفاده می شوند و موها در کشش نیستند. این نوع بافتها تنوع بالایی دارند مثل:بافت ساده رو،بافت ساده زیر ،حصیری،تیغ ماهی و....

بافتهای دایمی :
این نوع بافتها اغلب در سالنهای زیبایی انجام می شود و حداقل یک ماه روی سر باقی می ماند.این سبک بافت مو اغلب مربوط به مکزیک و آفریقا و مناطق گرمسیری است.و معمولا این نوع بافتها در ماههای گرم سال طرفدار دارد.

انتخاب مدل بافت متناسب با فرم چهره:

برای صورت های ظریف از بافت هایی که موها به عقب کشیده می شوند و روی صورت نمی ریزند استفاده کنید و اما برای صورت های بزرگ از بافت هایی استفاده کنید که اطراف صورت می ریزد و چهره را ظریف تر جلوه می دهد.

بافت ریز مو، بافت آفریقایی: موهای تان پس از این بافت، شکلی لوله‌ لوله به خود می‌ گیرد و شبیه موی سوخته بافته‌ شده می ‌شود. این مدل مو بیشتر در کشورهای آفریقایی مُد است و بافت سنتی مردم این سرزمین است.
بافت مکزیکی: در این مدل، موهای شما را می ‌بافند و در اطراف سرتان می ‌ریزند. این مدل بیشتر به کسانی می ‌آید که صورت بزرگی دارند که اطراف صورت‌ شان را پُر کند.
بافت خطی: این بافت ویژه جلوی سر است و موهای جلوی سر به صورت خطی محکم و کشیده بافته می ‌شوند و در وسط هر بافت، پوست موی سر نمایان است.

دیزاین موهای بافته شده:

برای تنوع بیشتر موی بافته شده شما می توانید از موهای اضافه رنگی در بین موهای خود استفاده کنید، این کار هم به تنوع رنگی و هم به بلند تر نشان دادن موهای شما کمک می کند. برای تزیین مو های بافته شده معمولا از انواع مهره و نگین و گل و کاموا و...در لابلای موها نیز استفاده می کنند.
بعضی اوقات موهای بافته شده را به صورت طرحی مشخصی روی سر اجرا میکنند مثلا بافت موی با طرح گل

طرز مراقبت از موهای بافته‌ شده:

شستن موهای بافته شده، آن ها را زیر فشار زیاد آب دوش و یا شیر آب بگیرید. دقت کنید که موها حالت شل داشته باشند و از پوست سر شما کشیده نشوند. از شامپوی معمولی برای موی سرتان استفاده کنید. شامپوی ویژه‌ای برای موهای بافته شده وجود ندارد.
خشک‌ کردن موهای بافته شده:

موهای بافته شده را نباید به حال خود رها کنید تا خشک شوند. این موها نباید مرطوب باقی بمانند چون سبب پوسیدگی موها می‌ شود. از سشوار برای خشک‌ کردن موها استفاده کنید. ژل و کرم مو را می ‌توانید برای حالت دادن موهای تان استفاده کنید. هرقدر موهای خود شما ضخیم‌ تر و کلفت ‌تر باشد، بیشتر تحمل وزن موهای بافته شده را خواهند داشت و مدت بیشتری می ‌توانید موهای تان را به صورت بافته شده بدون این که به پیاز موهای تان آسیب بیشتری وارد شود، روی سرتان نگه دارید.

نمونه هایی از بافت های متداول :


منبع : نون و آب