فهیمه احمدی     بانو فهیمه احمدی اولین مهندس پرواز زن ایرانی

بانو فهیمه احمدی نخستین زن ایرانی است که در یک صبح زمستانی برای نخستین بار درون "کاک پیت" (کابین خلبان) به عنوان مهندس پرواز نشست. در جایگاه نخستین زنی که در ایران لقب مهندس پرواز را از آن خود کرده است. از قديم خلبانی شغلی مردانه محسوب می شده است، نه فقط در ايران و خاورميانه بلکه در همه جای دنيا کابين خلبان در تسخير مردان است.
فهیمه احمدی دختری است که با خواندن موضوع انشایش در دوره راهنمایی مبنی بر اینکه آرزو دارد فضانورد شود، مورد تمسخر همکلاسی هایش قرار گرفته بود و خنده زهر دار آنها را تحمل کرد، به آرزوهایش رسید و اولین پرواز خود را به عنوان مهندس پرواز با توپولف 154 از تهران به مشهد انجام داد.
پرواز با هواپیما، نقطه شروع، لحظه ای فراموش نشدنی و به ثمر نشستن یک آرزو! پرواز با هواپیما شوقی به شیرینی رویاهای بچگی، به دلچسبی به هوا فرستادن بادبادکهای رنگی و به همراه آن پریدن و پر کشیدن تا اوج آسمان است. امری که " فهیمه احمدی" بالاخره آن را در بیست و هفت سالگی تجربه کرد. او در زمینه های هوانوردی، رشته مهندسی پرواز و دوره های زمینی خلبانی و دیسپچری آموزشهای لازم را دیده است و دارای تجربه پرواز با چتر (پاراگلایدر) و گلایدراست. کسی که امروز در جایگاه تنها مهندس پرواز زن، نبض زندگی صدها مسافر را در میان دستانش می‌گیرد و آنها را به سلامت به مقصد می‌رساند درباره خودش این چنین می‌گوید:

من هر چه دارم از پدر و مادرم است. من بر خلاف خيلی های ديگر که پدرشان خلبان بوده يا مادرشان مهمانداری کرده، هيچ رابطه فاميلی در سازمان هواپيمايی نداشتم. اما توانستم تا کابين خلبانی بالا بروم.»
البته اين کار سختی هایی هم برای او داشته است : «خيلی ها بودند که می گفتند تو نمي‌توانی موفق شوی. هر چه باشد زن هستی و اينجا هم ايران است. مشکل ديگرم هم بعد از شروع کار بود، فکر می کنم با خانم‌هايی که مهماندار هستند رابطه‌ای که بايد برقرار نکردم.»
بچه که بودم آرزوی پرواز داشتم، شايد هم يک جورايی عاشقش بودم. بادبادک‌های رنگی درست می کردم و به هوا می فرستادم. انگار درست کردن بادبادک، بهانه‌ای بود تا لذت پرواز را از نزديک لمس کنم... اما حالا او تا اوج بالا می رود و زمين را از آسمان می بيند.

منبع : نون و آب