ژئوپارک قشم

ژئوپارک یا زمین گردشگاه محدوده ای تحت حفاظت است که علاوه بر غنای ژئوسایتها شامل مکانهای دارای آثار تاریخی، فرهنگی و تنوع طبیعت زنده ( اکوسایتها) باشد و با مدیریت کارآمد و آموزش مناسب افراد محلی، با جذب گردشگر با محوریت آموزش تفریحی – تفرجی مفاهیم زمین شناسی و محیط زیست به عموم مردم، بتواند با تفسیر موثر تمامی جاذبه ها به پرکردن اوقات فراغت گردشگران بپردازد چنانچه این اقدامات بتواند به بهبود پایدار وضعیت اقتصادی – اجتماعی ساکنان محلی و درنهایت ملی منجر شود. سازمان علمی فرهنگی یونسکو، ژئوپارک را یک محدوده معین جغرافیایی تعریف می‌کند که شامل چند پدیده خاص و زیبای زمین‌شناسی است. در این محدوده ممکن است علاوه بر جاذبه‌های زمین‌شناسی تعدادی جاذبه‌های طبیعی، فرهنگی، هنری و تاریخی هم وجود داشته باشد. ثبت محدوده‌هایی تحت حفاظت و مشخص برای گردشگری با عنوان ژئوپارک در دنیا از سال ۲۰۰۰ میلادی رواج دارد و تاکنون بیش از هشتاد ژئوپارک در دنیا به ثبت فهرست ژئوپارک‌های جهانی یونسکو رسیده‌است. در حال حاضر چین اولین کشور آسیایی است که بیشترین تعداد ژئوپارک جهانی و ملی دارد. ژئوپارک جزیره قشم اولین ژئوپارک ایران و خاورمیانه است.

ژئوپارک قشم و تلاش برای رسیدن به جایگاهی که از دست رفت!
سال گذشته بدترین اتفاقی که در حوزه گردشگری مناطق آزاد افتاد، خروج ژئوپارک قشم از فهرست یونسکو بود. نصب تابلو و علائم راهنمایی، احداث راههای دسترسی، ساخت اماکن اقامتی مانند هتل و مجموعه عوامل پشتیبانی برای حضور گردشگران در منطقه از جمله درخواستهای یونسکو بود که باید در منطقه ژئوپارک قشم ایجاد می شد، اما به آن توجه نشد. به همین دلیل پس از اتمام مهلت 2 ساله ایران، یونسکو نخستین ژئو پارک خاورمیانه را که قبلا به عضویت شبکه جهانی ژئو پارکهای ملی تحت حمایت یونسکو در آمده بود را از این فهرست خارج کرد. این موضوع از سوی محمد رضا سعیدآبادی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تایید شد. وی گفت: تنها در صورتی که مدیران ژئوپارک بتوانند این موارد را رعایت کنند، دوباره شاهد ثبت آن در فهرست جهانی خواهیم بود.

ژئوپارک قشم و تلاش برای رسیدن به جایگاهی که از دست رفت!

اختصاص بیش از دو میلیارد تومان اعتبار برای ژئو پارک قشم

مدیر عامل عامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: امسال دو میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای ساماندهی وضعیت ژئوپارک قشم اختصاص داده شده است.

ژئوپارک قشم و تلاش برای رسیدن به جایگاهی که از دست رفت!
اسفندیار حیدری پور گفت: وسعت جزیره قشم بسیار زیاد است و کارهایی که باید برای آن انجام شود زمان بر است. با این حال تمامی تابلوهای راهنما و اطلاع رسانی ژئو پارک نصب شده است. وی ادامه داد: دو بار اکیپ ها و کارشناسان را به خارج از کشور فرستاده ایم و از دو  ژئو بازدید کردند و نقاط ضعف و قوت خود را بررسی کردیم.

ژئوپارک قشم و تلاش برای رسیدن به جایگاهی که از دست رفت!
حیدری پور با بیان اینکه دهیاریها و جوامع محلی فعال شده اند گفت: بیش از 90 درصد از مشکلات حوزه ژئوپارک برطرف شده است ولی این اقدامات تا یک سال آینده نیز ادامه خواهد داشت با این حال امسال حدود دو و نیم  میلیارد تومان اعتبار برای ژئوپارک در نظر گرفته ایم.

ژئوپارک قشم و تلاش برای رسیدن به جایگاهی که از دست رفت!
 

منبع : نون و آب