آبشار نیاسر

آبشار نیاسر یکی از زیباترین آبشار های ایران در شهرستان کاشان و در شهر تاریخی  نیاسر در محله سرکمر قرار دارد. آب این آبشار از چشمه ای می جوشد با نام اسکندریه چشمه ای که باعث شده است نیاسر در دل کویر همچون نگینی سبز بدرخشد و چشم هربیننده ای را مجذوب خود سازد. چشمه اسکندریه واقع در کنار چارتاقی از قديمی ترين چشمه های شناخته شده است كه 1680 متر بالای سطح دريا مي باشد. آبهای روان از كنار آتشكده های زيادی نيز جريان مي يابد كه اين مي تواند علامت پرستش آناهيتا، الهه باروری و مرتبط با آب باشد. در قسمت پايين آبشار، دو آسياب نیز وجود دارد که همچنان یکی از آنها سالم است. نیاسر روستایی باستانی بوده‌ است که در آثار جغرافیایی سده‌های ششم و هفتم از آن یاد شده‌ است.آبشار نیاسر یکی از زیباترین آبشارهای ایران در کاشان

آثار باستانی و طبیعی موجود نیاسر عبارت است از: چهارتاقی نیاسر، آبشار، کاخ صفوی تالار که بر روی آتشکده ساسانی ساخته شده، گرمابه صفوی، برج دیدبانی، پناهگاه زیرزمینی معروف به سوراخ رئیس، چنارهای کهنسال و چشمه و نیایشگاه مجاور آن که اکنون تبدیل به مسجد شده‌است. دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشتهای نیاسر و یک سوم آن به محله نو میرود . آب جاری شده از آبشار به بعضی از مزرعه های اطراف از جمله مزرعه خاتون ، دولت آباد ، سیف آباد و یرقون نیز می رسد .آبی که از آبشار پایین می ریزد در فصل پاییز کمترین و در فصل زمستان بیشترین مقدار را داراست . به دلیل پدیده های انحلال سنگ آهک توسط جریانهای زیرزمینی و گذشت سالیان دراز بافت بسیار زیبا و چشم نوازی مانند استالاکتیت ها و استالاکمیت ها در بدنه آبشار به وجود آمده است که باعث جذب بیشتر گردشگران می شود.

هر ساله از اواسط اردیبهشت، نیاسر به یکی از نقاط دیدنی و توریستی ایران بدل می‌شود. نیاسر یکی از مراکز مهم تولید گل محمدی، گلاب و عرقیات گیاهی در کشور است. چنین ویژگی کم نظیری به سبب قرارگیری در دامنه کوه های کرکس و وجود چشمه پر آب اسکندریه و قنات‌های فراوان آن منطقه است.


منبع : نون و آب