آشنایی بیشتر با شهر آبدرمانی سرعین

شهر سرعین در 30کیلومتری استان اردبیل قرار دارد. این شهر به علت چشمه‌ های آبگرم فراوان شهرت دارد و یکی از مناطق گردشگری در استان اردبیل است. سرعین در فرهنگ لغات عربی به معنی سرچشمه می‌ باشد. در ادوار گذشته ازاین منطقه به نام‌ های ساری قیه، سارقین، سرائین، سرقین یاد کرد می شده است. زبان مردم این شهر آذری است.

سرعین به جهت داشتن چشمه‌های آب گرم متعدد معروف است و همه ساله در فصل تابستان پذیرایی ایرانگردان و جهانگردان فراوانی است. در این شهرحدود ۲۵۰ هتل - هتل آپارتمان و مهمانسرا وجود دارد. علاوه بر این مردم منطقه خانه‌های مسکونی و ویلاهای خود را به عنوان مهمانپذیر اجاره می‌دهند. در شهر سرعین چندین چشمه آبگرم وجود دارد که عبارتند از :
 1. گاومیش گولی

  وجه تسمیه و نامگذاری این چشمه آب معدنی را می توان به دو شکل توجیه کرد نخست؛ نام آن را با حیوانی که نگهداری آن بعنوان دام اهلی در منطقه رواج دارد، یعنی گاومیش در ارتباط قرار داد و بدین ترتیب آنرا بعنوان استخر گاومیش تعبیر کرد و دیگر اینکه از معنای مجازی گاومیش یعنی بزرگ برای توجیه نامگذاری آن بهره گرفت. در این صورت می توان گفت که مراد از گاومیش گولی، به مفهوم استخر بزرگ می باشد.

  این چشمه در مرکز شهر سرعین قرار دارد و از قدیمی ترین چشمه هایی است که مورد بهر ه برداری قرار می گیرد. میزان آبدهی چشمه گاومیش گولی 140 لیتر در ثانیه است و از جمله پرآب ترین چشمه های سرعین به شمار می رود. کل فضای استخر آن 750 متر مربع است که در ابعاد 30*25 متر قرار دارد. مساحت استخر گامیش گولی حدود 450 متر مربع است. جریان آب در آن دایمی و جوشان است که دمای آب در دهانه آن حدود 46 درجه سانتیگراد است. از نظر کیفی در ردیف آبهای کلرو بی کربناته کلسیک و سریک قرار دارد که دارای مقادیری سولفات نیز هست . آب آن کمی ترش، بیرنگ بوده و اندکی بوی سولفوره هیدروژن دارد.

  در سالیان گذشته آب مازاد چشمه های معدنی به خصوص آب گامیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری می شد و به فاصله یکصد و پنجاه متری آسیابی را می گردانیدند. این آسیاب در آن ایام از گرانبهاترین آسیابهای آذربایجان به حساب می آمده زیرا بر خلاف آسیابهای دیگر آب آن در زمستان یخ نمیزده است در تمام ۱۲ ماه سال کار می کرده است.

  خاصیت های درمانی: درد مفاصل، رماتيسم ، تمدد اعصاب ، معالج آماس و تورمشهر سرعین و آبگرم های طبیعی شفابخش برای بیماران گاومیش گلی
 2. مجتمع آبدرمانی سبلان

  این مجتمع نخستین واحد سامان یافته و مجهز به تاسیسات جنبی آبدرمانی در کشور است. ساخت و بهره برداری از این مجتمع در سال 1374 نشان داد که ظرفیت و کشش تقاضا برای تاسیسات مجهز در میان مسافران از اقبال بسیار زیادی روبروست.
  آب مصرفی در این مجتمع از چشمه گاومیش گولی تامین می شود. زیربنای ساختمان مجتمع حدود 7200 متر مربع است و در آن علاوه بر امکان استفاده از استخر، امکانات جنبی زیادی وجود دارد . کیفیت تاسیسات در حد مطلوب بوده و ضوابط عمومی ورود به این مجموعه تا حدود زیادی رعایت می شود.

  اين مجتمع داراي امكانات رفاهي به شرح ذيل مي باشد :
  استخر سرپوشيده 3 واحد ،وانهای انفرادی ،جكوزی ،سونای خشک و بخار ،نماز خانه بانوان و آقايان ،رستوران و كافی شاپ ،فروشگاههای لوازم بهداشتی و آرايشی ،سالن پزشكي با امكانات و دستگاههاي فيزيوتراپيشهر سرعین و آبگرم های طبیعی شفابخش برای بیماران سبلان
 3. مجتمع بزرگ ایرانیان سرعین

  بخش درمانی شامل اتاق ماساژ، دوش درمانی، اتاق پزشک و... ، سرسره آبی ، جکوزی ، سیستم رطوبت گیر جهت جذب بخارات معلق در هوا و تنفس راحت تر ، سیستم گرمایش از کف ، سیستم تصفیه و ضد عفونی ، کافی شاپ و رستوران ، سرویس های بهداشتی و...شهر سرعین و آبگرم های طبیعی شفابخش برای بیماران
 4. پهنلو

  آبگرم معدني پهنلو يا پهن سو در شرقي ترين و پست ترين ارتفاع سطح شهر واقع شده است . آب آن از حوضي به مساحت ۳۵ متر مربع خارج مي شود ، علاوه بر آن مقداری آبگرم نيز از طريق لوله ای از آبگرمي كه سابقا از محوطه فضاي سبزی مقابل رستوران آلاچيق فعلي با فشار بيرون ميزد (چشمه آرتزين) به حوض اين آبگرم اضافه مي شود. حوض آن روباز و از امكانات ديگري نظير رختكن مسقف، ۴ عدد دوش آبگرم كلر ، حوضچه كلر ، سرويس بهداشتي همچنين غرفه لوازم بهداشتي و آرايشي برخوردار مي باشد.دمای ۴۳ درجه سانتي گراد، آبدهي ۳ ليتر در ثانيه به صورت دائمي ، آنيونها و كاتيونهاي مهم آن كلرور، سولفات ، سديم ، پتاسيم ، و ... مي باشد، هدايت الكتريكي براي ۲۵ درجه حرارت ۱۳۲۰ ، PH آن ۶ ، مقدار مواد باقيمانده خشک از تبخير آب رنگ آن تقريبا مايل به سبز شبيه رنگ پهن بوده و آب آن از نوع آبهاي كلروربيكربنات سديک مي باشد.شهر سرعین و آبگرم های طبیعی شفابخش برای بیماران
 5. ژنرال

  اين آبگرم كه از آن به نامهای يرنال و جنرال نيز نام برده شده است در قسمت شمال شرقي سرعين در كنار خياباني به همين نام در سطحي پايين تر از سطح خيابان قرار گرفته است ، آب آن از كف حوضي به قطر ۲/۵ متر خارج مي شود ، آين ابگرم داراي امكانات رختكن از سنگ مرمر سفيد در سه قسمت حاشيه آن ، سرويس بهداشتي ، چهار دوش جهت استحمام مي باشد. حوض آن تقريبا مسقف بوده و فقط قسمتهائي جهت تخليه بخار و تهويه هواي داخل آن ، بازگذاشته شده است و مقدار آب اضافي آن از قسمت جنوبي به خارج جريان يافته و تخليه مي شود. دماي آب آن ۴۴ درجه سانتي گراد ، و آبدهي آن ۵/۵ ليتر در ثانيه و آب آن كمي ترش مزه و بيرنگ مي باشد. آنيونهاي آن بيكربنات ، كلرور ، سولفات و كاتيونهاي آن سديم ، پتاسيم ، منيزيم و كلسيم مي باشد ، هدايت الكتريكي آن براي ۲۰ درجه حرارت ۱۳۰۰ ، PH آن ۴۶/۶ ، مقدار مواد باقيمانده خشك از تبخير آب ۶۵۰ ميلي گرم در ليتر و آب آن از نوع كلرور ، بيكربنات سديك مي باشد.
  در جنگ جهاني اول كه روسها آذربايجان را اشغال كرده بودند ، يك ژنرال روسي در مدت اقامت خود در سرعين با استفاده از آب اين چشمه جراحات و درد پاي خود را بهبود بخشيده و به اين خاطر به آب ژنرال معروف شده است.شهر سرعین و آبگرم های طبیعی شفابخش برای بیماران
 6. بئش باجيلار

  اين مجتمع در سال ۱۳۷۳ با همت مسئولين استان و اداره كل امور آب استان ب زير بناي ۱۵۰۰ متر مربع در قسمت شمالي سرعين احداث و افتتاح گرديد.
  اين مجتمع داراي استخر بزرگي به مساحت ۲۸۸ متر مربع با عمق ۱۴۰ سانتي متر ، تعداد ۶ دوش انفرادي اجباري با ديوارهائي كوتاه قوسي شكل با كاشيكاريهاي جالب ، ۱۶ دوش عمومي در مقابل دوشهاي انفرادي ، سوناي خشك و بخار هر كدام يك واحد ، ۶ واحد آبگرم تحت فشار (جكوزی) در قسمت غربي استخر سالن فيزيوتراپي در قسمت شرقي مجتمع در طبقه فوقاني ، حوضچه كلر در قسمت ورودي به استخر ، رختكن ، كفشداري قفل دار به ظرفيت ۱۰۰ نفر ، نماز خانه با ظرفيت ۸۰ نفر ، ورودي و خروجي مجزا گيشه فروش بليط ، اتاق مديريت و ... وجود اين امكانات در اين مجتمع اين آبدرماني را يكي از ممتازترين آبدرماني هاي كشور كرده است.

  آب اين مجتمع از ۵ دهنه چشمه ای كه در اين محل وجود دارد ، تامين مي شود. آبدهي ۵ چشمه روي هم رفته ۱۳ ليتر در ثانيه به صورت دائمي و جوشان مي باشد. دماي آبگرم ۴۳ درجه سانتي گراد ، ظاهري كدر ، كمي ترش و كمي هم بودار است.

  آنيونها : بيكربنات ، كلرور ،سولفات
  كاتيونها : كلسيم ، منيزيم ، سديم و پتاسيم
  هدايت الكتريكي براي ۲۵ درجه حرارت ۱۲۰۰
  PH آن ۴۹/۶
  مقدار مواد باقيمانده خشك از تبخير آب ۶۶۰ ميلي گرم در ليتر
  آب استخر از آب چشمه های بئش باجيلار تامين مي شود و آب معدني گرم دوشها از آبگرم گاوميش گلي تامين مي شود و آب سرد دوشها نيز از آب لوله كشي شهر تامين مي شود.شهر سرعین و آبگرم های طبیعی شفابخش برای بیماران
منبع : نون و آب