پوران درخشنده كارگردان با سابقه سينمای ايران كه به ساخت فيلم با موضوعات اجتماعی و خانوادگی مشهور است و  مستندهای اجتماعی زيادی را در گذشته ساخته‌ است ، سال گذشته فيلم جديد خود را با نام هيس در جشنواره سي يكم فيلم فجر به نمايش در آورد كه مورد استقبال مخاطبين و تماشاگران قرار گرفت ، فيلم هيس داستان خاص و حساسی را دنبال می كند كه تا كنون به اين وسعت و شكل به آن پرداخته نشده بود ، اين فيلم پس از اكران با استقبال خوبی همراه بوده وم فروش نسبتا" خوبی را پشت سر گذاشته است.

فيلم هيس دخترها فرياد نميزنند بخشی از دغدغه های پوران درخشنده

وقتی از پوران درخشنده علت انتخاب اين داستان را ميپرسيم او داستان هيس را يكی از دغدغه های خود ميداند و سخت او را به نوعی وظيفه خود ميداند ، وقتی به تماشای فيلم هيس مينشينيد به خاطر حساسيت بالايش مشخص ميشود كه فيلم ا وسواس خاصی ساخته شده است ، تمام صحنه های فيلم با دقت بررسی شده و بعد جلوی دوربين رفته است ، حتی بازيگران فيلم هم انگار خود را درگير داستان فيلم كرده اند تا موضوع فيلم خود را بيشتر نمايان كند.

بله موضوع فيلم از ساخت فيلم مهمتر به است ، حتی از ديد كارگردان هم اينگونه به نظر ميرسد ، درخشنده در بخشی از صخبتهای خود كه چندی پيش در برنامه هفت اتفاق افتاد به اين موضوع اشاره كرد كه سوژه هیس خیلی حساس است و تقریبا روی لبه تیغ قرار دارد، من معمولا دنبال سوژه نمی روم ، این سوژه است که دنبال من می آيد و من را پیدا می‌کند ، من سپس به دنبال تحقیق درباره آن سو‍ه می‌روم ، من روزانه با بسیاری از مردمی سروکار دارم که حرف‌ها و مشکلاتشان را می‌شنوم و نمی‌توانم متاثر نشوم ، خانواده هميشه يكی از پايه های كارهای من بوده است.
هيس را ميتوان فيلمی هشدار گونه و پيشگيرانه و حتی زنگ خطر يرای خانواده ها و محيط اطراف كودكان ناميد ، در فيلم هم سكانسهايی از توجه نكردن به كودكان در محيط خانواده و مدرسه گذاشته شده است تا به همه اين موضوع را يادآوری كند كه بايد به كودك توجه وي‍ژه ای  داشت.

هيس دخترها فرياد نميزنند را ميتوان يك كلاس آموزشی برای خانواده ها دانست تا خانواده ها بدانند كه توجه به مشكلات كودكانه ميتواند از خيلی از جريانات زندگی مهمتر باشد ، شايد هنوز هم خيلی از خانواده ها از ديدن اين فيلم با كودكانشان چشم پوشی كنند و جديت اين موضوع را درك نكنند ، داستان هيس از آن دسته داستانهايی است كه كمتر كارگردانی جرات به تصوير كشيدن آنرا به خاطر مميزيها و مشكلات ديگر دارد و درخشنده ان كار را از تمام وجود و با دقت فراوان انجام داده است.

داستان هيس بی توجهی خانواده نسبت به كودك در اجتماع را بيان ميكند

فيلم داستان كودك آزاری را در سايه آبروداری خانواده ها نشان ميدهد ، شيرين دختری كه در كودكی دستخوش آزار و اذيت به خاطر بی توجهی خانواده خود را نشان ميدهد كه در بزرگسالی هم اسير اتفاقات كودكی خود است و همين امر باعث ميشود مرتكب قتل بشود و پرده از راز خود بردارد و بی گناهی خود را بر همگان ثابت كند در اين مسير یک وکیل زن برای اثبات بی گناهی موکلش تلاش می کند که در این راه با مشکلات فراوانی مواجه می شود.

فيلم داستانی را معرفی ميكند كه تا كنون پشت پرده اجتماع مخفی بوده است و هيچ كس آنرا كنار نزده بود ، يكی از دلايل آن ميتواند حفظ آبرو  باشد در فيلم هم به اين موضوع خوب اشاره شده است كه خانواده ها حفظ آبرو را نسبت به فنا رفتن زندگی فرزندشان در آن مقطع ترجيح ميدهند در هر صورت كارگردان با شجاعت خاصر اين پرده را كنر زد و چشم همگان را بروی اين واقعيت باز كرد.

بازيگران هيس به دنبال نمايشی عالی
شهاب حسينی در فيلم هيس در نقش قاضی هنرمندی ميكند ، او در اين فيلم بسيار با تجربه نقش آفرينی كرد و نقشی بسيار آرام و دلنشين را به معرض نمايش گذاشت.

شهاب حسينی بازيگر فيلم هيس

بابك حميديان كه سخت ترين نقش هيس را او قبول كرد ، وقتی درخشنده اين مطلب را بازگو كرد كه به خاطر منفی بودن نقش و پررنگ بونش هيچ بازيگری حاظر به قبول آن ميشد و حميديان با شجاعت آنرا پذيرفت به اين موضوع پی ميبريم.

بابك حميديان بازيگر فيلم هيس

جمشيد هاشم پور هم وزنه ای برای فيلم هيس بشمار ميرفت او در اين فيلم نقش بازپرس را با تجربه بالايش از اين نقشها هنرمندی كرد و به گفته كارگردان حضور ايشان در صحنه افتخار ما بوده است.

جمشيد هاشم پور بازيگر فيلم هيس

مريلا زارعی در فيلم هيس نقش وكيلی دلسوز را هنرمندی ميكند ، ايشان در اين فيلم نسبت به نقشهای قبلی اش متفاوت حاظر شد ، زارعی حساسيت اين فيلم را ميدانست و با دقت خاصی نقش وكيل را نقش آفرينی كرد.

مريلا زارعی بازيگر فيلم هيس

طناز طباطبايی بازيگر نقش شيرين كه اين نقش را هم همانند هنرمندیش در فيلم مرهم داوودنژاد عالی نقش آفرينی كرد و نشان داد كه به يك هنرمند با تجربه تبديل شده است او به خاطر هنرمندی عاليش مورد ستايش درخشنده قرار گرفت ، به گفته كارگردان فيلم قرار بود برای نقش شيرين از يك نابازيگر كه از بين هفتصد نفر انتخاب ميشد يك نفر را انتخاب كنيم كه تصميم عوض شد و خانم طباطبايی را برای اين نقش انتخاب كرديم.

طناز طباطبايی بازيگر فيلم هيس

امير آقايی كه در اين فيلم در نقش پدر يكی از كودكان فيلم هنرمندی ميكند ، با وجود كمرنگ بودن نقشش ولی عالی نقش آفرينی كردند تا مورد تمجيد كارگردان فيلم قرار بگيرد.

امير آقايی  بازيگر فيلم هيس

هيس همه را در جشنواره فيلم فجر ساكت كرد
فيلم پوران درخشنده در جشنواره سی يكم فيلم فجر توانست در روز پايانی با رقابت نزديكی كه با فيلم مازيار ميری يعنی حوض نقاشی داشت ، عنوان بهترين فيلم را از نگاه تماشاگران به خود اختصاص بدهد ، وقتی در روز پايانی فيلم هيس در برج ميلاد به نمايش درآمد و در نشست خبری اين فيلم درخشنده اعلام كرد كه به فيلم من ظلم شده و هيس جايزه اش را از شما مخاطبين ميگرد ميشد فهميد كه درخشنده از انتخاب نشدن فيلمش به عنوان بهترين فيلم از نگاه داوران جشنواره گله مند است.

ناراحتی كه در برنامه هفته گذشته هفت هم از سوی وی بازگوشد و ايشان گفتند داورها به هرحال نظر خودشان را داشتند ، تنها چیزی که می‌توانستم بگویم این است که چطور می‌شود مردم چیزی را ببینند که مردم نبینند و داوران چیزی را ببینند که مردم نبینند، وقتی یک معضل اجتماعی در جامعه شکل گرفته و تسری پیدا می‌کند و تابوی سکوت درباره آن وجود دارد، چطور می‌شود به آن بی‌تفاوت باشیم ، وظیفه سینماگر این است که به محیط اطرافش توجه کند ، البته من همیشه می گویم داوری سلیقه‌ای است و با تمام وجودم به آنها احترام می‌گذارم و از مردم به خاطر استقبالشان تشکر می‌کنم.

فيلم جدی در مقابل پوستر طنزگونه
داستان فيلم هيس اثر پوران درخشنده كه خيلی حساس و جدی بود و همگان اين فيلم را يكی از چند فيلم برتر امسال ميداند با طراحی يك پوسترضعيف و ژست طنزگونه بازيگران مطرح اين فيلم علامت سوال بزرگی را برای اين فيلم به ارمغان مي آورد ، پوستری كه در كنار ديگر پوسترهای اين فيلم در رده و سطح پائينی قرار ميگيرد ، شايد بهتر بود به خاطر جدی بودن اين فيلم اين امر صورت نميگرفت.

هيس فيلمی از پوران درخشنده

هيس منبع : نون و آب
مطلب : محمد بيگی
استفاده از اين مطلب با ذكر منبع بلا مانع است