ارگ راین را بهتر بشناسیم

ارگ راین یکی از بزرگ‌ ترین و مهمترین بناهای خشتی جهان است. ارگ راین در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان ایران قرار دارد. شهر تاريخي راين در  فاصله 100 كيلومتري جنوب كرمان و بر دامنه کوه هزار ، چهارمين  رشته كوه مرتفع ايران و مرتفع ترين قله جنوب كشور قراردارد. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیش از بیست و دو هزار مترمربع نشسته بر تارك تاريخ ، ميراث ارزشمند و ثروت فرهنگي تاريخی  که ساليانه ميزبان هزاران گردشگر داخلي و خارجي ست و دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است.  این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه‌ است و بر بالای تپه‌ ای قرار دارد. اين قلعه تا 150 سال پيش، قابل سكونت بوده است.ارگ راین یکی از بزرگ‌ ترین بناهای خشتی جهان در کرمانارگ راین یکی از بزرگ‌ ترین بناهای خشتی جهان در کرمان
قلعه راین یکی از مهم‌ ترین آثار تاریخی کهن راین است و بر موجودیت راین قبل از اسلام مهر تأیید می زند. اين بنای خشتی مدرك گويايي است كه گفته مي شود قدمت و سابقه اين ديار را به دوره ساسانيان می رساند . در تاریخ کرمان، از قلعه راین در قرن اول هجری قمری نام برده شده‌ است. قلعه‌ هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته‌ اند. ارگ راین یک از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان(راینی) بوده که در زمان نادر شاه افشار و پسر او محمد علی خان در زمان زندیه بوده‌ است. این ارگ پس از سرنگونی زندیه به دست آغا محمد خان قاجار جای زندگی نوادگان میرزا حسین خان نامی به میرحسینی بوده که هنوز گروهی از آنان در این شهر و بیشترشان در شهر کرمان هستند. فرمانروایی پدر و پسر در این ولایت نشان از رخنه و محبوبیت آنان در این سرزمین دارد. تا آنجا که این ارگ در بسیاری از منابع با نام ارگ میرزا حسین خان نامیده شده‌ است.

ارگ راین یکی از بزرگ‌ ترین بناهای خشتی جهان در کرمان

راين با قدمت و تمدن كهن  در زمان ساسانيان بواسطه قرار گرفتن در مسیر بزرگراه غرب به شرق موقعيتي مناسب داشته و يكي از مراكز دادو ستد كالا و همچنين  بافت  پارچه هاي ارزشمندي بوده است كه حتي به مناطق دور مانند مصر نيز صادرمي شد. اين منطقه در گذشته يكي از مراكز ساخت صنايع دفاعي مانند شمشير و تفنگ نيز بوده است .

ارگ راین فقط از خشت خام ساخته شده است. نقشه قلعه تقریباً مربع شکل و با چندین برج در اطراف مزین شده‌ است . دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از ده متر است . تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سر در بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد. تنها ورودي قلعه از جبهه شرقي است كه با سر در بزرگ و باشكوه به محوطه داخلي راه دارد . قلعه ، عناصري چون بازار ،  اصطبل ( تابستاني و زمستاني ) زورخانه (آتشكده) ، حاكم نشين و محل عامه نشين دارد. مرمت و بازسازی ارگ راین کرمان از سال 1374 خورشیدی آغاز شده است.

دیگر تصاویر:

منبع : نون و آب