خطرناک ترین باند پرواز در جهان کدام است؟

 
  • فرودگاه لوکلا در نپال

در ارتفاع 10 هزار فوت (3040 متر) بالاتر از سطح دریا در هیمالیا فرودگاهی به نام "تنزینگ هیلاری" در شهر لوکلا کشور نپال وجود دارد که در این ارتفاع به زمین نشاندن و از زمین بلند کردن هواپیماها نباید برای خلبانان خیلی سخت باشد. طول باند این فرودگاه تنها 525 متر است، علاوه بر داشتن یک شیب 15 درصدی فرود آمدن بر باندی که یک طرفش پرتگاه و طرف دیگرش دیواره‌ های سنگی قرار گرفته‌ اند، مهارت خاصی را می‌ طلبد. ولی جالب است بدانید باند فرود این فرودگاه بسیار باریک و کوتاه است . فرودگاه "لوکلا" در نپال به عنوان خطرناک ترین و ترسناک ترین فرودگاه جهان معرفی شده است. ارتفاع بالا از سطح زمین و باند کوتاه فرودگاه در کنار دره های عمیق اطراف این فرودگاه این مکان را به یکی از پر حادثه ترین فرودگاه ها تبدیل کرده است.


  • فرودگاه بین المللی شاهزاده جولیانا در سنت مارتین

فرودگاه سنت مارتین که در جزیره سنت مارتین در دریای كارائیب قرار دارد و یكی از شلوغ‌ ترین فرودگاه‌های حوزه كارائیب به شمار می‌ رود. در واقع این فرودگاه برای هواپیماهای كوچک و متوسط طراحی و ساخته شده است، اما امروزه هواپیماهای غول‌ پیكر مانند بوئینگ 747 و ایرباس آ 340 روی آن فرود می‌آیند. بزرگترین مشکل این فرودگاه باند فرود آن است که امتدادی 2180 متری دارد. وسعتی که تنها برای جت‌ های کوچک و متوسط مناسب است. این فرودگاه اکنون دومین فرودگاه شلوغ منطقه نامیده می‌شود و همینطور به ساحل جزیره سنت مارتین خطرناک ترین ساحل لقب داده اند.


  • فرودگاه جبل الطارق

فرودگاه جبل الطارق یکی از عجیب ترین و جالب ترین فرودگاههای جهان به شمار می رود. شهر جبل الطارق به معنی کوه طارق است که در ساحل جنوبی اسپانیا در جنوب غربی اروپا قرار دارد. از این گذشته درازای این باند تنها 1828 متر است که در نوع خود بسیار کوتاه است. این باند با خیابان اصلی وینستون چرچیل که یکی از شلوغ ترین معابر شهری است، تقاطع هم سطح دارد. به همین خاطر هر بار که هواپیمایی فرود می آید یا پرواز می کند این خیابان بسته می شود.


  • فرودگاه بین المللی ماجورو در جزیره مارشال

فرودگاه بین المللی ماجورو در شهر ماجورو جزایر مارشال قرار دارد و در ارتفاع ۲ متری از سطح دریا واقع شده‌ است طول باند آن ۲۴۰۷ متر است.  این فرودگاه از نظر موقعیت در نوع خود جالب است. بدین صورت که باند فرودگاه بشکلی قرار گرفته که اقیانوس را در یک طرف و تالاب را در طرف دیگر می توان دید. و این در حالیست که دیواره های دریا در هر دو طرف باند فرودگاه قرار دارد و ابتدای باند که از ماجورو شروع می شود تا لورا (جزیره ای دیگر بعد از ماجورو) ادامه پیدا می کند.
 
  •  فرودگاه بین‌المللی ماکائو

فرودگاه بین المللی ماکائو در کشور ماکائو شبه جزیره‌ ای در دریای چین است.فرودگاه ماکائو به دلیل موقعیت مکانی و مجاورت آن با دریا دارای شرایطی خاص و جالب است و طول باند آن ۳۴۲۰ متر است.

  • فرودگاه سابا جزایر آنتیلز هلند

فرودگاه سابا در منطقه ی حادثه خیز ناحیه شمال شرقی جزیره آنتیلز کشور هلند قرار دارد. جزیره های عجین شده با بادهای اقیانوسی سهمگین که خلبان ها و هواپیماهایشان را به نبردی سخت با خود همراه می سازد. باند فرود این فرودگاه تنها ۳۹۹ متر طول دارد و به همین جهت قدرت مانور اندکی را هنگام فرود خلبانان در اختیارشان قرار می دهد. این خشکی دشنه مانند واقع در سابا جزیره ای کوچک در دریای کارائیب است که تحت حکومت هلند می باشد. سابا یک تفریحگاه آرام است ولی برای باند فرود مکانی بسیار غریب می باشد. باند فرود فرودگاه به شدت کوتاه است و در هر دو طرف باند فرود پرتگاه های صخره ای وجود دارد، بنابراین جایی برای اشتباه وجود ندارد.


  • فرودگاه کورچویل در فرانسه

این فرودگاه خصوصی در كشور فرانسه قرار دارد و طول باند آن تنها 1722‌فوت یعنی چیزی حدود 538 متر است. خلبانانی كه در این باند فرود می‌آیند باید بسیار ورزیده و ماهر باشند زیرا انتهای باند باید هواپیما را 90‌ درجه بچرخانند و در مسیر باند نگه دارند. حركت در این باند نیازمند مهارت و شجاعت بسیاری است زیرا وجود باد‌های شدید و همچنین یخ‌ زدگی باند در فصل زمستان به همراه شیب 18.5 درصدی زمین، عاقبت فرود در این باند را غیرقابل پیش‌ بینی می‌ كند. این باند فرود صخره‌ای در کوه‌های آلپ جایی است که سکانس افتتاحیه فیلم «همیشه فردایی هست» از اینجا آغاز می‌شود.
ویلسون می‌گوید: «این یک باند فرود کوتاه است که در وسط یک کوهستان ساخته شده است. شما باید آب و هوای کوهستانی و برف و باد را در نظر بگیرید، و خود باند فرود نیز به سمت بالا شیب دارد. از اینها گذشته، یک پیست اسکی دقیقا در کنار باند فرود وجود دارد. این یک فرودگاه معمولی نیست. مطابق مقررات، شما برای فرود روی آن تنها یک بار فرصت دارید. اگر شما این فرصت را از دست بدهید، شانس دومی ندارید و باید جای دیگری را برای فرود پیدا کنید.»


  • فرودگاه بارا در اسکاتلند

فرودگاه بارا در در حاشیه بیرونی جزایر هیبریدی  کشور اسکاتلند قرار دارد و طول باند آن ۷۹۹ متر است. در ارتفاع ۲ متری از سطح دریا واقع شده‌ است.  باند فرود این فرودگاه خلیج عریض و کم عمقی است که سهولت و سختی فرود روی آن رابطه مستقیمی با جزر و مد آب دریا دارد. مسولان برج مراقبت در جزیره بارای اسکاتلند باید تمام گزارش‌های استاندارد هواشناسی و ترافیک هوایی را مرور کنند، اما هم‌زمان نیز باید حواسشان به یک عامل نسبتا غیرعادی نیز باشد: جدول جزر و مد! یکی از سه باند فرود بارا، باند فرود صدفی شکلی که با نام Traigh Mhor شناخته می‌شود، در شرایط مدی شدید زیر آب می‌رود.


  • فرودگاه مادیرا در پرتغال

فرودگاه مادیرا در شهر مادیرا در بین صخره و پرتگاه جزیره ای که متعلق به کشور پرتغال است قرار دارد.  با این وجود باند فرود  2743 متری آن با امتداد و گسترش مخصوص به خود تا حدودی راحتی را برای خلبانان بوجود آورده، اگرچه نباید از برخی از بخش های خطرناک آن گذشت. خلبان در این منطقه پیش از فرود باید کوه های مقابل را هدف قرار دهد و در آخرین دقیقه ارتفاع خود را کاهش دهد. فرودگاه مادیرا را کوه‌ها و اقیانوس از هم جدا کرده است. فرود آمدن در چنین فرودگاهی به خلبانانی خبره نیازمند است. خلبانانی تعلیم دیده که آموزش اختصاصی برای فرود در مناطقی ناهموار دیده‌اند.


  • فرودگاه همیلتون در استرالیا

فرودگاه همیلتون  در کشور استرالیا قرار دارد و در ارتفاع ۲۴۵ متری از سطح دریا واقع شده‌است.   طول باند آن ۱۲۳۳ متر است.این فرودگاه بر اساس محل سکونت ویلیام همیلتون (ریاضی دان و فیزیکدان ایرلندی) در جزیره "کوینزلند" نامگذاری شده است . فرودگاه همیلتون بیشتر به دلیل وضعیت گردشگری در این جزیره مستقر است که عمدتا تحت اشغال و مورد بهره برداری استرالیا است. 

منبع : نون و آب