برنزه کردن :

در گذشته برنزه كردن مخصوص فصل تابستان بود و برخی در این فصل به فكر تغییر رنگ پوست می‌افتادند و این كار به نظرشان كاری فاخر می‌آمد، اما كم‌كم این تغییر رنگ‌های فصلی، جای خودشان را به تغییر رنگ‌های دائمی دادند و حالا خیلی‌ها و بویژه دختران و پسران جوان در پی آن هستند كه در تمام طول سال برنزه باشند تا از این طریق زیباتر جلوه كنند؛ جلوه‌ای كه به بهای از دست رفتن سلامت است. برنزه شدن زمانی اتفاق می افتد كه پوست پرتوهای فرابنفش (كه معمولاً اشعات UV نامیده می شود) را جذب كند. در واكنش به این اشعات، پوست ماده ای به نام ملانین تولید می كند كه لایه بیرونی پوست را تیره می كند. بااینكه خیلی ها تصور می كنند كه برنزه شدن ما را سالمتر نشان می دهد اما درواقعیت برنزه شدن نشانه این است كه پوست آسیب دیده است. درست مثل مراحل اولیه سوختگی است.یك چیز را واضح بگوییم: چیزی به اسم برنزه شدن بی خطر وجود ندارد. وقتی زیر آفتاب می خوابید خودتان را در معرض مشكلات زیر قرار می دهید:


- ایجاد لك روی پوست و پیری زودرس پوست
- ایجاد سوختگی های دردناك
- ایجاد سرطان پوست
احتیاط:
برای جلوگیری از آفتاب سوختگی احتیاط كنید هدف این است كه ایمن و بی خطر برنزه شوید اما ازآنجا كه می دانیم چنین چیزی غیرممكن است حداقل می توانیم ببینیم كه چطور می توانیم از سوختگی جلوگیری كنیم. خیلی ها باور دارند كه آفتاب سوختگی بعدها به برنزگی تبدیل می شود. این به هیچ وجه واقعیت ندارد. آفتاب سوختگی درواقع دسته ای رگ خونی شكسته شده است كه روی برنزگی ایجاد می شود.
 بااینكه ابتلا به آفتاب سوختگی قبل از سن 21 خیلی بد است و احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد اما آفتاب سوختگی در هر سنی می تواند خطرات جبران ناپذیری برایتان به همراه داشته باشد. این عوارض جانبی عبارتند از كم شدن رطوبت پوست، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد لك بر روی پوست.
 بنابراین اگر می خواهید سالم و بی خطر برنزه شوید باید برخی احتیاطات را مد نظر قرار دهید: سعی كنید بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر از خورشید دوری كنید چون در این ساعات اشعه UVدر بیشترین حد است.
حتماً از كرم ضدآفتاب ضد آب استفاده كنید. اگر فكر می كنید چون ممكن است شنا كنید به ضد آفتاب نیاز ندارید باید در فكرتان تجدید نظر كنید. اشعات UV تا 9 فوت زیر آب نیز نفوذ می كنند. هر 20 دقیقه یكبار ضد آفتاب خود را تجدید كنید.
حتی در روزهایی كه به نظر ابری می رسند نیز ضدآفتاب بزنید چون ابرها فقط می توانند جلوی 20 درصد اشعات را بگیرند.
لباسهایی كه می پوشید هم می تواند بر سوختن یا برنزه شدن شما تاثیر بگذارد، وقتی شنا می كنید بهتر است از لباسهای گشادتر استفاده كنید كه شفاف نباشند. بهتر است از رنگ های روشن استفاده كنید چون رنگ های تیره نور خورشید را جذب می كنند.
اكثر متخصصین پوست توصیه می كنند زیر آفتاب حتماً از كلاه استفاده كنید. البته عینك آفتابی را نباید فراموش كنید. مهم نیست عینک آفتابی كه  می خرید حتماً گران باشد فقط كافی است كه از چشمانتان در برابر اشعات UVA و UVB محافظت كند. قرار گرفتن چشمها در برابر آفتاب می تواند موجود كم شدن بینایی و آسیب به قرنیه شود.
سالن های برنزه :
برای برنزه شدن مصنوعی لازم است كه به یكی از سالن هایی كه دارای چنین امكاناتی هستند رفته و برای مدت مشخصی در یك اتاق دربسته روی تخت های مخصوص سولاریوم بخوابید. در این تخت ها معمولاً از فن استفاده می شود كه خیلی گرمتان نشود. این روش راهكار بسیار خوبی برای برنزه شدن است بدون اینكه نگران آفتاب سوختگی باشد.برنزه
سولاریوم در واقع یك محفظه كوچك شیشه‌ای است كه در آن لامپ‌های فلورسنت خاص، اشعه فرابنفش تولید می‌كنند. این محفظه در مدل‌های ایستاده و خوابیده وجود دارد و اغلب برای راحتی استفاده‌كنندگان، مدل خوابیده آن رواج بیشتری دارد. اما باز هم باید احتیاطاتی را مد نظر قرار دهید از جمله،  تمیزی و نظافت سالن اهمیت بسیار زیادی دارد و دقت كنید حتماً به سالن هایی بروید كه تخت ها را ضدعفونی می كند.
سالن باید فرمی به شما داده تا توسط آن نوع پوستتان را آنالیز كند. پر كردن این فرم كمتر از یك دقیقه زمان می برد و برای تعیین واكنش پوستتان به برنزه شدن استفاده می شود.
اگر از داروهای خاصی استفاده می كنید حتماً آنرا با كاركنان سالن درمیان بگذارید. این داروها ممكن است بر حساسیت شما به تخت های برنزه اثر بگذارد.
از عینك های مخصوص استفاده كنید. این عینك ها كاسه چشمانتان را محافظت كرده و از آنجا كه پلك ها برنزه نمی شوند، متوجه نخواهید شد كه اصلاً عینك روی چشمتان بوده است.
اكثر متخصصین پوست و سلامت اعتقاد دارند كه تخت های برنزه احتمال ابتلای فرد به سرطان پوست را بالا می برند. وقتی فرد از این روش برای برنزه شدن استفاده می كند اكثر لایه های پوست او خیلی بیشتر از زمانی كه آفتاب می گیرد تخریب می شوند. اما باز هم اگر می خواهید خود را در معرض چنین خطری قرار دهید، باید بگوییم كه سولاریوم هم فوایدی دارند. شما می توانید نوع اشعه فرابنفشی كه پوستتان دریافت می كند را تعیین كنید، دچار آفتاب سوختگی نخواهید شد و روند پیشرفتتان تحت كنترل خواهد بود.
راه بی‌خطر برای برنزه كردن:
بهترین و مطمئن‌ترین راه برای افرادی كه اصرار به برنزه شدن دارند، استفاده از كرم‌های اتوبرنزه است. اتو برنزها به خاطر حالت مصنوعی كه روی پوست ایجاد می كند كمتر مورد استقبال قرار می گیرد اما اخیراً با پیشرفت هایی كه این محصولات داشته اند نتیجه بسیار بهتری عایدتان می كند. خیلی از این اتو برنزها حتیSPF هم دارند، به پوست آسیب نمی زنند، و می توانید همان رنگ برنز مورد علاقه تان را ایجاد كنید. این اتو برنزها به شكل ها مختلف نیز موجود هستند: ژل، لوسیون و اسپری. اما دقت كنید چون پوستتان رنگ برنز دارد دلیل نمی شود كه از ضدآفتاب دیگر استفاده نكنید. هر زمان كه خواستید زیر آفتاب بروید حتماً ضدآفتاب بمالید.از نظر علمی به غیر از استفاده از كرم‌های اتوبرنزه كه به وسیله كارخانه‌های سازنده مواد آرایشی و بهداشتی معتبر ساخته می‌شوند و دوام قابل قبولی دارند، هیچ روش بی‌خطر دیگری برای برنزه كردن پوست وجود ندارد. بهترین مكان برای خرید كرم‌های اتوبرنزه، داروخانه‌ها هستند و بهتر است برای تهیه كرم مناسب و سازگار با پوست‌تان با یك متخصص پوست مشورت كنید.
استفاده از اتو برنزها بسیار ساده است. ابتدا لازم است كه پوستتان را لایه برداری كنید. یعنی همه سلولهای مرده روی پوست را از بین ببرید. اینكار باعث می شود ماده برنز كننده عمیق تر اثر كند. برای لایه برداری می توانید از محصولات مخصوص اینكار كه در داروخانه ها و فروشگاه های آرایشی-بهداشتی موجود هستند استفاده كنید. قبل از مالیدن اتو برنز روی پوست حتماً پوستتان باید كاملاً خشك باشد. اگر پوستتان رطوبت داشته باشد، ماده اتوبرنز خوب اثر نخواهد كرد.

هنگام استفاده از اتو برنز بهتر است از یك جفت دستكش جراحی، ترجیحاً لاتكس، استفاده كنید تا روی دستتان لك نیفتد. اگر از كرم های اتو برنز استفاده می كنید، سعی كنید كرم را رو به بالا روی پوست بمالید، به جز در قسمت سینه. در قسمت سینه بهتر است كرم را افقی بمالید تا پوشش بهتری بدهد. روی مفاصل، مثل زانو و آرنج مقدار كمتری از ماده اتوبرنز بمالید تا بیش از حد سیاه نشوند.

20 تا 25 دقیقه صبر كنید و بعد خواهید دید كه انگار روزهاست كه آفتاب می گیرید.

منبع : نون و آب