مهناز افشار هنرمند بازيگر

خانم مهناز افشار بازيگر توانمند سينمای ايران پس از حضوری پركار در سينمای ايران و اكران چند فيلم با هنرمندی ايشان در سينما باعث شد تا در برنامه هفت حضور پيدا كند ، مهناز افشار در اين برنامه از اينكه فيلمهايش اكران شده ابراز خوشحالی كرد و از نمايش ندادن فيلم پل چوبی در دو سال قبل از مسئولين گلگی كر و اين فيلم را لايق توقيف ندانست ، ايشان تا كنون در بيش از چهل ايفای نقش نموده اند.

مهناز افشار حضور در بيشتر اين فيلم ها را محلی برای كسب تجربه دانست و جايگاه فعلی خود در سينما را مديون حضور در اين فيلم ها دانست ، افشار در جواب سوال گبرلو مجری برنامه هفت كه پرسيد ، دانش بازيگری در اين راه چقدر ميتواند به بازيگر كمك كند گفت ، حرفه بازيگری را حرفه ای سختی است  و تمرينهای مكرر ، حضور در كلاسهای بازيگری درجه يك را راهی برای تبديل شدن به يك بازيگر دانست و در صورت ماندگاری در اين حرفه كسب دانش و آموختن را يكی ديگر از مسيرهای بازيگری دانست.

در اين برنامه گبرلو سوالی را در باره فيلمهای مهناز افشار در برنامه مطرح كرد كه از بين آتش بس ، برف روی كاج ها ؛ سالاد فصل ، سعادت آباد و قصه پريا كدام فبلم را با هنرمندی مهناز افشار ميپسنديد.

مهناز افشار كه پس از بازی در چندين فيلم در سالهای گذشته بازيگری خود از سوی منتقدان سينما به يك چهره بدنی سينما و يا گيشه ای متهم شده بود و كاراكترهایش را شبيه به هم ميدانستند ، پس از حضور در صحنه تئاتر و ايفای نقش در چند تئاتر و كسب تجربه سبك بازی و انتخاب های خود را تغيير داد و اين امر باعث شد تا در حال حاضر نقشهای مهم و كليدی را به ايشان بسپارند.

مهناز افشار و تولدی ديگر

مهناز افشار پس از حضور و نقش آفرينی در فيلم مازيار ميری يعنی سعادت آباد با دريافت سيمرغ بلورين برای ايفای نقش در اين فيلم از جشنواره فيلم فجر سليقه خود را تغيير داد و تولدی ديگر را در عرصه بازيگری برای خود بوجود آمد همين امر باعث شد تا نقشهای متفاوتی كه كمتر به او پيشنهاد ميشد از طرف كارگردانان به ايشان پيشنهاد بشود.

او پس از حضوری موفق در سعادت آباد اوج هنر نقش آفرينی خود را در فيلم برف روی كاج های پيمان معادی به نمايش گذاشت و به خاطر حضور در اين فيلم موفق به دريافت ديپلم افتخار جشنواره سی ام فيلم فجر شد ، مهناز افشار در اين فيلم ديگر به يك بازيگر شش دانگ تبديل شده بود و نقشهايی كه به او سپرده ميشد ، را با وسواس و دقت فراوان اجرا ميكرد ، تا جايی كه حتی تيپ صحبت كردن و صدای خود را در قالب آن نقش ميبرد.

تولد دوباره او باعث شد تا جواب  محكمی به منتقدانش بدهد تا ديگر او را بازيگر گيشه ای خطاب نكنند ، البته به گفته خود ايشان زياد به نقد تخريبی منتقدان توجه نميكند واين امر را شغل آنها منتقدان ميداند ، مهناز افشار در حال حاضر در فيلم متروپل مسعود خان كيميايی ايفای نقش ميكند.

افشار قبلا" بارها علاقمندی خود را به سينمای كيمييايی و مهرجويی نشان داده بود ، ايشان چندی پيش و در جشنواره سی يكم فجر با فيلم چه خوب برگشتی مهرجويی حضور داشت ، فيلمی كه منتقدان نه به ايفای نقش بازيگرانش بلكه به داستان فيلم انتقاد داشتند و به اين امر كه سينمای مهرجويی رو به پايان است و از مهرجويی انتظار ساختن چنين فيلمی را نداشتند بحث ميكردند.

فيلم شناسی مهناز افشار

مهناز افشار متولد 1356 در تهران
مهناز افشار هنر بازیگری خود را با ايفای نقش و هنرمندی در يك مجموعه تلويزيونی با نام عشق گمشده آغاز كرد و با حضور در فيلم  دوستان به كارگردانی علی شاه حاتمی خود را در سينمای ايران مطرح كرد.
كسب سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل زن از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر و كسب ديپلم افتخار برای حضور در فيلم برف روی كاج ها در سی امين جشنواره فيلم فجر.
شیرهای جوان ، دوستان ، شور عشق ، خاکستری ، نگین ، زهر عسل ، دختری در قفس ، کما ، سیزده گربه روی شیروانی ، سالاد فصل ، کارگران مشغول کارند ، چه کسی امیر را کشت ، تله ، آکواریوم ، آتش‌بس ، محاکمه ، رئیس ، کلاغ پر ، تسویه حساب ، انعكاس ، شبانه روز ، دعوت ، شيرين ، پوپك و مش ماشا الله ، امشب شب مهتابه ، خاطره ، پسر آدم و دختر حوا ، طبقه سوم ، قصه پريا ، عروس تهران ، سعادت آباد ، يك عاشقنه ساده ، پل چوبی ، برف روِ كاج ها ، چه خوبه برگشتی ، هيچ كجا هيچ كس و متروپل فيلمهای مهناز افشار از ابتدا تا به امروزميباشند.
 

مهناز افشارهنرمند بازيگر

 

متن گفتگو مهناز افشار در برنامه هفت  

مهناز افشار  نقش آفرينی در چه خوبه كه برگشتي و همكاري با مهرجويي اتفاق بزرگي بود چرا كه برخي از اسامي اعتبار كار هستند و من در اين اثر آنچه كه لازم بود را از ايشان آموختم ، وي در خصوص بازي در پل چوبي اظهار اينگونه سخن گفت،  پيش از بازي در پل چوبي در فيلم سينمايي چه كسي امير را كشت با مهدي كرم پور همكاري داشتم و بدليل همكاري خوب در آن اثر ايفاي نقش در پل چوبي را قبول كردم ، مهدي كرم پور جزء فيلمسازاني است كه نگاه و روايت در پرداخت قصه‌هايش را دوست دارم.
 
مهناز افشار بعد از سالها بازي با بهرام رادان در فيلم سينمايي شور عشق بارها پيشنهاد همكاري با هم را به ما داده بودند ولي ما تصميم گرفته بوديم زماني كه فيلم‌نامه‌اي ارزشي همكاري داشته باشد دوباره با هم همبازي شويم كه پل چوبي اين خصوصيت را داشت.

مهناز افشار هنرمند بازيگر

 
مهناز افشار در دفاع از فيلم برف روي كاج‌ها گفت ، بدليل كم لطفی دير اكران شد ولی نگاه مثبت و درستی به اصول و چهارچوب خانواده داشت و من علاقه زيادی به اين فيلم دارم ، نگاه درست و اصولي به چهارچوب خانواده داشت در حالي كه اين اثر محكوم به نگاه بد به خانواده شد ولی زمانی كه عوامل سازنده اين اثر خود داراي خانواده هستند و به روابط آن آگاهي لازم دارند چه طور ممكن است فيلمی متضاد با اصول و چهارچوب خانواده بسازند در حالي كه اين اثر پيام مثبتی به همراه داشت ، هنر سليقه‌های متفاوتی را در برمی گيرد ولی تمام سينماگران ايرانی به خط قرمزها، چهارچوب و قوانين آشنايي كافی دارند.
 
مهناز افشار  بازيگران زن در سينماي ايران بسيار موفق هستند و همچنين در شرايطي كه قصه‌هاي سخت به خانم‌ها می پردازد بازيگران زن خيلي خوب از عهده‌ي نقش‌های خود بر مي‌آيند و در طی اين چند سال نقش‌های بسيار خوبی از خانم‌ها شاهد بوده‌ايم ، در رقابت بين بازيگران زن حسادت وجود ندارد، رقابت از نوع خوب بسيار هم مفيد است چرا كه بايد به فكر پيشرفت و موفقيت باشيم ، اگر در رقابت نگاه مثبت وجود داشته باشد به نتيجه‌ای دلخواه خواهيم رسيد.
 
مهناز افشار  جايزه شيرين است چرا كه از كودكي تشويق براي ما جذاب بوده و در حال حاضر هم جوايز بار مسئوليت هر بازيگر را بيشتر و انتخاب او را سخت‌تر مي‌كند ، استار شدن در سينما، فاكتورهاي زيادي را مي‌طلبد شايد نتوانستم آن فاكتورها را داشته باشم هر فردي بايد نزد قلب خود خواستار باشد و در صورت بروز اين اتفاق حال بهتري خواهد داشت ، از يك زمانی كه بازيگر تصميم به رسيدن به تعالی را مي‌گيرد واژه‌هايی مانند استار،‌ جوايز اهميتش كمتر مي‌شود و تنها به هدف و ماندگاري خود مي‌انديشد چرا كه ماندگاري بسيار سخت است و همين استار به معناي كامل است ، من در رابطه با خود بسيار سخت‌گير هستم چرا كه مسير سختی برای ماندن در پيش دارم، نام نيك و ماندگاری درست ارزشی زيادی دارد من دوست دارم زمانی كه به گذشته‌ام نگاه می كنم بابت گذشته‌ام خدا را شكر كنم.
 
مهناز افشار  در خصوص نظر منتقدان بيان كرد: من هميشه علاقه به شنيدن سليقه‌ها و تفكرات مختلف بوده‌ام هنر داراي وسعت زيادي است زماني كه من نقد درست و سازنده شوم كار بعي‌ام بهتر خواهد بود، ما بايد بياموزيم كه با كسي در جنگ نيستيم گفتگو و نقد بايد با احترام همراه باشد چرا كه وظيفه انساني ما، نگه داشتن احترام ديگران است.
 
مهناز افشار  استعداد ذاتي است ولي يك سري چيزها هم بايد بدست بياوريم من شاگرد استاد سمندريان بودم ، ما نياز به بازيگران جديد با چهره‌هاي تازه‌اي داريم آموزشگاه‌ها بايد اين نوع استعدادها را پرورش دهند ،  من زماني كه وارد سينما شدم تحصيلات آكادميك نداشتم بنابراين نابازيگر مي‌تواند ورود داشته باشد ولي ماندگاري سخت‌تر است.
 
مهناز افشار فيلم  متروپل حال و هوايي را براي من تداعي كرد كه بسيار از آن لذت بردم اين فيلم لحظه‌هاي نابي را به من هديه كرد كه بعد از اين همه سال يك خستگي از من به در شد.
 
مهناز افشار  به نظر من سينما يك مادر است مي‌تواند فرزندها، تربيت و نگاه‌هاي مختلفي داشته باشد و در كنار يكديگر همكاري كنيم،  بازيگري در ابتدا جذاب و به مانند يك ويترين است ولي از جاي ديگر به خاطر نورهايي كه به تو داده شده، مسئول هستي ، من به خود، باورها،‌ عقايد، قلب و روحم معتقدم اگر هنر، ‌مسير تعالي را در مسير درست هدايت مي‌كند.
 
مهناز افشار  من آخرين بار در برنامه هفت در خدمت  فريدون جيراني بودم كه هم‌اكنون جاي  وي خالي است ، ايشان از فيلمسازان موردعلاقه من هستند جلوي دوربين ايشان بازيگر حس تازه‌اي را تجربه مي‌كند ، فريدون جيرانی  پر از تولد، شوق، ذوق و هيجان زندگي است.
 
مهناز افشار در خصوص فعاليت در عرصه تئاتر ادامه داد: صحنه نمايش، صحنه آموختن است و بايد احترام آن را حفظ كرد من هيچ ادعايي در اين عرصه ندارم من براي بازي در صحنه تئاتر قرص آرام‌ بخش مي‌خوردم، براي نياز روحي و آموختن سالي يكبار را در عرصه تئاتر  فعاليت خواهم كرد .
 
جمله ای زيبا از مهناز افشار دغدغه‌ي‌ من در اين روزها اول انسانيت و بعد رسيدن به قله‌هايم است. 
 
مطلب از محمد بيگی
 
منبع : نون و آب
 
استفاده از مطالب با ذكر منبع بلا مانع است