صبح چهارشنبه مورخ 14 دیماه ماه سال 1390 را حتما"  به خاطر دارید که  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محمد حسینی در حاشیه جلسه هیأت دولت انحلال خانه سینما را بطور رسمیاعلام کرد و جامعه هنری را در غم فرو برد، وی  در آن روز اعلام کرد با توجه به تخلفاتی که خانه سینما انجام داده ، هیأت نظارت بر مراکز فرهنگی ، انحلال این تشکل را اعلام کرده که کاملا مطابق قانون است و در آخر معلوم  و روشن نشد دلیل اصلی این اتفاق چه بوده است و چه امری در انحلال خانه سینما نقش داشته است.

الان نزدیک به دو سال اندی از آن اتفاق تاسف بار میگذرد و خانه سینمای ایران دستخوش سلیقه بازی مسئولین شده است ، تلاشهای محمد مهدی عسگر پور مدیر عامل خانه سینما برای بازگشایی این خانه هم راه به جایی نداشت ، کار به جایی کشید که حتی ایشان در صحبتهایشان به بی حرمتی مسئولین اشاره کرد و گفت ، من همیشه برای شأن مسئولان حرمت قایل بودم اما گویا نمی‌خواهند حرمتی قایل باشیم.

وکیل خانه سینما جمال خندان نیز از بی نتیجه ماندن تلاشهایش برای تحقق این امر سخن گفت ، وزارت ارشاد در نامه خود به قانون ماده واحده مربوط به تعطیل موسسات و واحدهای آموزشی و فرهنگی که بدون مجوز قانونی دایرمی‌شوند استناد کرده و بیان کرده خانه سینما تشریفات قانونی مربوط به تاسیس موسسات فرهنگی و هنری را طی نکرده است. فعالیت خانه سینما بدون مجوز قانونی نیست بلکه با دریافت مجوز قانونی از اداره ثبت شرکت‌های قوه قضائیه و انتشار این مجوز در روزنامه رسمی کشور است، لذا اصولاً استناد به قانون یادشده در خصوص خانه سینما مصداق ندارد.
هر چند همگان به این بحث که وزارت ارشاد نمیتواند و حق ندارد دستور به انحلال تشکل صنفی سینماگران بدهد ولی باز هم نتیجه ای در بر نداشت و بیانیه های اعضای خانه سینما که در بین آنها پیشکسوتانی حضور داشتند هم افاقه نکرد و خانه سینما به مرگ کامل خود نزدیک میشد.

خانه سینما


شمقدری دستور ریاست جمهوری را ندید

همین چند ماه پیش و قبل از انتخابات ریاست جمهوری بود که جناب آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهور در نامه ای به جواد شمقدری دستور داد تا انحلال خانه سینما را لغو کند و دستور بازگشایی آنرا بدهد ، این نامه نوشدارویی پس از مرگ سهراب بود ، ولی در تعجب همگان او  با ممکن ندانستن این درخواست در دولت دهم، جواب منفی به درخواست رئیس جمهور وقت داد تا سوالاتی مبنی بر بازی دادن اهالی خانه سینما مطرح شود که چرا الان این دستور داده شده است و بعد از گذشت دوسال که خیلیها این جواب را مطرح کردند که دولت دهم میخواهد بازگشایی خانه سینما در زمان حضور آنها اتفاق بیفتد ولی با موافقت نکردن شمقدری با دستور ریاست جمهوری آن زمان این حدس هم اشتباه از آب درآمد.

اما پس از چند روز جواب سوال بوسیله وزارت فرهنگ و ارشاد داده شد و خبر از تاسیس خانه سینمای 2 کاملا دولتی در همه خبرگزاریها تیتر شد و پس از این اتفاق اعتراضات گسترده ای از طرف مردم و سینماگران به این تصیم صورت گرفت.

خانه سینما 2 بر علیه خانه شماره یک

با مطرح شدن این طرح و  پس از اختلافات فراوان  اعضای خانه سینما 2 انتخاب شدند و پس از پلمپ کردن خانه شماره یک برای تصاحب آن به محل خانه سینما مراجعه کردند تا بر پایه دستور وزارت فرهنگ و ارشاد، این اموال را که ارتباطی به وزارت فرهنگ و ارشاد نداشت، تصاحب کنند.

اما تجمعی متشکل از مخالفان اتفاق افتادن این امر در جلوی این خانه اجازه افتادن این امر را ندادند واین تجمع در حفاظت از حریم خانه سینما صورت گرفت در بین معترضان به این اتفاق آقای داوود نژاد وقتی کاسه صبر خود را لبریز دید لب به سخن گشود و از خانه اصلی خود دفاع کرد ، در نهایت با پذیرش نیروی انتظامی مبنی بر اینکه طی 48 ساعت اجازه ورود هیچ شخصی، را نمی‌دهد و اطمینان یافتن سینماگران از عدم تجاوز مجدد به خانه‌شان به پایان رسید اما در انتهای این گردهمایی قرار بر این شد که اگر ظرف 48 ساعت، توافقی میان سینماگران و سازمان سینمایی برای رفع پلمب خانه سینما صورت نپذیرد، اهالی سینمای ایران بار دیگر تجمع کرده و پیگیر بازگشایی خانه شان شوند.

حضور هنرمندان سرشناس برای دفاع از سرای خود

در بین این تجمع صلح آمیز هنرمندانی چون  پرویز پرستویی، حسن برزیده، پرویز پورحسینی، غلامرضا موسوی، منوچهر محمدی، الهام پاوه‌نژاد، سامان مقدم، رویا تیموریان، مسعود رایگان، وحید موساییان، فاطمه گودرزی، اصغر فرهادی، مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی، رضا کیانیان، بهمن فرمان آرا، رخشان بنی اعتماد، کیومرث پوراحمد، مریم بوبانی، همایون ارشادی، حسن پورشیرازی، مهرداد صدیقیان، محمد مهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، همایون اسعدیان، مجتبی راعی، قاسم زارع، حمیرا ریاضی، محمدعلی سجادی، کمال تبریزی، شهرام مکری، مهرداد فرید، ستاره اسکندری، جواد نوروزبیگی، منوچهر شاهسواری، محمد پیرهادی، پگاه آهنگرانی، امیر اثباتی، ابراهیم مختاری، ژاله صامتی، مهدی رحمانی، مهران کاشانی، مجید برزگر، مجتبی می‌رطهماست، سپیده عبدالوهاب، علیرضا داودنژاد، رضا داوودنژاد، محسن هاشمی، بیژن امکانیان، صابر ابر، هانیه توسلی، مهرشاد کارخانی، عزیزالله حمیدنژاد، حسین محجوب، علی دهکردی، خسرو دهقان، جعفر دهقان، ‌ بهروز شعیبی، جعفر صانعی مقدم، مهدی فخیم‌زاده، عزیز ساعتی، پیمان قاسمخانی، سیف‌الله صمدیان، پارسا پیروزفر، داریوش اسدزاده، رضا درمیشیان، سروش صحت، کامبوزیا پرتوی، رهبر قنبری، کیوان کثیریان، ابراهیم شیبانی، امیرحسین علم الهدی، مازیار میری، بیژن میرباقری، رسول صدرعاملی، عبدالله اسفندیاری، ابوالحسن داودی، محسن امیریوسفی و چندئین نفر دیگر حضور داشتند تا از بازگشایی خانه سینما یک حمایت کنند.
حضور نیروی انتظامی در میان هنرمندان
حضور نیروی انتظامی در صحنه و صحبتهای سردار ساجدی نیا  فرمانده پلیس تهران مبنی بر اینکه  به هیچ شخصی اجازه ورودبه خانه سینما را تا  رفع اختلافات نمیدهد به پایان رسید و قرار شد این امر تا زمان برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده خانه سینما در ششم مرداد ماه استمرار داشته باشد.
هفت داذدگاهی برای خانه سینما
برنامه هفت که به نود سینمایی معرو ف است در حرکتی با دعوت از همایون اسعدیان از طرف خانه سینما یک و محمدحسین فرح‌بخش برای خانه شماره دو  این اتفاقات را وارد فاز جدیدی کرد، که ویدئو آن را در همین صفحه موجود است.

Loading the player ...

انتخاب جنتی و حضور ایوبی

آیا اتنخاب آقای جنتی در پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قولهای که جناب آقای روحانی قبل از انتخابشان به عنوان رئیس جمهور به سینما گران مبنی بر بازگشایی خانه سینما و صحبتهای آقای ایوبی رئیس سینمایی کشور نوید بازگشایی این خانه را میدهد ، همگان به این سوال از دید مثبت نگاه میکنن و امیدوار هستند حضور این افراد بر راس مدیریت هنر کشور مشکلات سینمایی کشور را حل کنن و خانه سینما را دوباره متولد کنند.

وزیر ارشاد آقای جنتی در صحبتی که با رسانه ها داشته است درباره خانه سینما داشته اینگونه سخن گفته است که تمام تلاش ما این است که همه دوستان سینماگر بعد از حل مشکل تعطیلی خانه سینما دوباره در قالب عنوان خانه سینما دور هم جمع شوند و اگر هم انتقادی هست در همین مکان مطرح شود در عین حال من این مساله را دور از ذهن ندانستم که  اگر به هر طریقی مشکل دوستان حل نشد ما دو نهاد صنفی داشته باشیم البته نه به این معنا که هر دو به یک نام فعالیت داشته باشند که این مساله گویا موجب انتقاد برخی شده که نسبت به ثبت عنوان خانه سینما اعتراض داشتند و بر این باور بودند که نهاد دیگری نمی تواند با این عنوان کار خود را ادامه دهد ،ما هم قبول نداریم که نهادی دیگر هم‌نام خانه سینما به فعالیت خود ادامه دهد. اینکه نهاد مستقل دیگری متشکل از جمع دیگری از سینماگران بخواهد با عنوان "خانه سینمای ایرانیان" فعالیتی داشته باشد موضوعی است که می توان روی آن بحث کرد اما اینکه بخواهد در قالب خانه سینما به فعالیت خود ادامه دهد به طور حتم برای اعضای خانه سینما قابل قبول نیست.

آقای ایوبی هم در بدو ورود خود به فضای سینمایی کشور اظهار داشت ، به عنوان کسی که اعلام کردم حاشیه‌های سینمای ایران را به زودی تمام می‌کنم‌، می‌توانم از اهالی سینما بخواهم که اعتماد کنند. آقای جنتی وزیر با تدبیری هستند و علاقه‌مند هستند مسائل مختلف در تمام رشته های مختلف هنری نه تنها سینما را راه حلی برایش پیدا کنند ، در زمینه‌ی سینما با توجه به تعداد و ساعات جلسات مختلفی که آقای جنتی با طیف‌های مختلف سینمایی داشتند، نشان دادند که توجه ویژه‌ای به سینما دارند و اهالی سینما هم باید قدر این موضوع را بدانند چون ایشان بیشترین وقتشان را برای اهالی سینما گذاشتند، بنابراین دوستان سینمایی باید امیدوار باشند و عجله نکنند.

حجت الله ایوبی خطاب به اهالی سینما درخواستش را این گونه مطرح کرد و گفت: اهالی سینما خوب می‌دانند که جناب وزیر در عمل نشان دادند که گوش شنوایی دارند و همچنین بنده نیز اعلام کرده بودم که اولویتم شنیدن است و درب اتاقم به روی همه سینماگران باز است بنابراین ترجیح می‌دهم که از طریق رسانه‌ها با هم گفت‌وگو و مذاکره نکنیم تا انشاء الله موضوع را حل کنیم ، ایوبی در پاسخ به این که آیا امیدوار است تا روز ملی سینما گزارش را به وزیر ارشاد ارائه کند و درباره‌ی روند بازگشایی خانه‌ی سینما به جمع بندی برسد، گفت: امیدوار هستیم تا روز ملی سینما، جمع‌بندی را اعلام کنیم تا به هرحال این ماجرا هم به پایان برسد اما اهالی سینما باید در نظر بگیرند که بازگشایی خانه سینما با هر تدبیری به یک زمان طبیعی نیاز دارد. البته ما امیدواریم تا روز سینما این کار انجام شود تا هدیه‌ی خوبی برای اهالی سینما باشد.

رییس سازمان سینمایی در پاسخ به برخی اظهارنظرهای درباره ی خانه ی سینما که این روزها باعث حاشیه هایی شده است، گفت: من تاکید دارم وزارت ارشاد آقای جنتی،یک وزارت منسجم است و وزارتخانه ای است که مدیریت های جزیره ای و ملوک الطوایفی ندارد. جناب آقای وزیر با تدبیر و درایت در حال کار هستند و در عین حال مدیران زیرمجموعه شان، با ایشان هماهنگ هستند.

ایوبی در بخش دیگری از گفت گویش با ایسنا در پاسخ به اینکه برای ارایه ی گزارش درباره ی خانه ی سینما با طیف های مختلفی صحبت کرده است،گفت: نشست ها و گفت وگوهای ما در حال انجام است. همان طور که در جلسه ی معارفه ام عرض کردم، دیدارها را شروع کردم. در این راستا در هفته ی جاری هم دیدارهای با مشاوران حقوقی، طیف های مختلف درگیر در ماجرای خانه ی سینما خواهم داشت.

ایوبی در پاسخ به اینکه بحث تبدیل بنیاد سینمایی فارابی به موسسه نیز به یکی از حاشیه های این روزهای سینما تبدیل شده است،آیا ممکن است به واقعیت بپیوندد،گفت:مدیران فعلی فارابی تکذیب کردند. البته با توجه به تصمیمی که دولت گرفته است که مصوبات و تصمیمات چند ماه اخیر بررسی و بازنگری شود،آقای جنتی نیز به ما گفتند که همه ی تصمیمات و مجوزهای دو ماه اخیر، قابل بازنگری هستند.

تصاویر تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما از نگاه دوربین آذین حقیقی
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2
تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2 تجمع هنرمندان در مقابل خانه سینما در اعتراض به پلمپ و تاسیس خانه سینما 2


مطلب از محمد بیگی

منبع : نون و آب
استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است