احمد شاه مسعود

احمد شاه مسعود که بود؟احمد شاه مسعود در یازدهم شهریور ( یازدهم سنبله ) سال ۱۳۳۲  در قریهٔ جنگلک ولایت پنجشیر چشم بر جهان گشود. او فرزند سرهنگ دوست محمد خان است که از افسران ارتش افغانستان در دوران سلطنت محمد ظاهر شاه بوده است. پدربزرگ وی یحیی خان یکی از بزرگان مردم پنجشیر به‌ شمار می‌ رفت که در دوران پادشاهی امان‌ الله شاه به عنوان کارمند و مامور رسمی دولت وظیفهٔ خزانه‌ دار نقدی را به عهده داشت. او همچنان در تشویق و جمع‌آوری مجاهدان و مبارزان از زادگاه خود، وادی پنجشیر برای کسب استقلال از استعمار بریتانیا در سلطنت امان‌ الله شاه شخصی فعال و پر تحرک محسوب می‌ شد.

احمد شاه مسعود از فرماندهان و مجاهدین افغانستان بود که سالها با ارتش شوروی سابق که افغانستان را اشغال کرده بود جنگید و پس از آن هم درگیری‌های داخلی افغانستان نقش عمده‌ ای داشت. وی روز هجدهم شهریورماه سال ۱۳۸۰ برابر نهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، بر اثر انفجار انتحاری دو تروریست عرب مظنون به ارتباط با شبکه القاعده که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاءالدین ولایت تخار افغانستان کشته شد. اسناد موجود حكايت از دست داشتن بن لادن و القاعده در قتل مسعود می كند زيرا كه مسعود مخالف سرسخت طالبان بود و با آنان می جنگيد و با ادامه مقاومت، مانع تصرف شمال شرقی افغانستان توسط آنان شده بود. احمدشاه مسعود ازستایشگران اندیشه های کوروش بزرگ در زمینه حقوق بشر و ایجاد یک جامعه مشترک المنافع ایرانیان و پارسی زبانان بود. اصحاب نظر می گویند با توجه به اینکه هواداران این تفکر در افغانستان ترور و یا به کنار رانده شده اند باید درباره انگیزه قتل او بررسی بیشتری شود، نباید با قبول «توطئه طالبان» که در رسانه ها مطرح شده پرونده را بست و به بایگانی فرستاد زیرا برهان الدین ربّانی (1940 - 2011 و رئيس جمهور پيشين) تا خواست که با ایجاد جبهه ملی در افغانستان در همان راه احمد شاه مسعود گام بردارد 20 سپتامبر 2011 با انفجار بمب ترور شد.

احمد شاه مسعود همانند پدرش دوست محمد خان مسعود يك ناسيوناليست تاجيك (پارس) بود كه آرزو داشت پارسی زبانان جهان را متحد کند. پدر احمد شاه با جمعی از ناسيوناليستهای تاجيك برضد سلطه مسكو بر وطن تاجيكها (پارسيان آسيای ميانه) قيام مسلحانه كرده بود كه شكست خورد و به افغانستان گريخت و در آنجا افسر پليس شد و سالها رياست پليس هرات را برعهده داشت.

احمد شاه مسعود از زمانی كه يك دانشجوی رشته مهندسی دركابل بود دست به گروهبندی سياسی زده بود. احمد شاه در ایران نیز هواداران بسیار دارد. وی در دولت برهان الدين ربّانی وزير دفاع افغانستان بود. برادر وی بعدا يک دوره معاونت رياست جمهوری افغانستان (معاونت حامد کرزای) را برعهده داشت. مورخان اروپايی كه زندگينامه و كارهای مسعود را تحليل كرده اند عقيده دارند كه اگر او زنده مانده بود، در جهان پارسی زبانان، به صورت كوروش تازه ای عمل می كرد و در نتيجه؛ مرگ وی را يك ضايعه بزرگ برای اين منطقه از جهان قلمداد كرده اند.

 

منبع : نون و آب