طاسی مو در مردان

بسیاری از کسانی که با مشکل ریزش مو مواجه هستند، همواره به دنبال یافتن علت این ریزش مو در میان عواملی مثل شوره‌ سر، چرب بودن موها، کمبود ویتامین‌ و اختلال گردش خون هستند. در حالیمو که سه  عامل اصلی ارث، هورمون‌های مردانه و سن، دلیل این نوع ریزش مو می باشند.

شما  ژن‌ ها را از پدر و مادر به ارث می‌ برید. مردان بیشتر از فامیل مادری و  زنان بیشتر از پدر و فامیل او ریزش مو را به ارث خواهند برد.

برای  ایجاد طاسی مردانه، وجود هورمون‌های مردانه (آندروژن) الزامی است. سطح  آندروژن‌‌ها ثابت است، ولی در افراد مختلف بسته به حساسیت فولیکول‌ های موی  سرشان گاهی طاسی کامل پدید می ‌آید و گاهی تا حدی کمتر رخ می ‌دهد،  بنابراین اگر در فامیل خود می ‌بینید مردان دچار طاسی وسیعی شده‌ اند، بی‌  جهت به دنبال علل واهی نباشید و نقش ارث را باور کنید و از درمان ‌های  دارویی موثری که امروزه به صورت موضعی و یا خوراکی موجود هستند، بهره  بگیرید.

گاهی می ‌شنوید طاسی مردانه به علت اختلال گردش خون در سر است. این گفته کاملا اشتباه است، بنابراین ماساژ دادن پوست ‌سر به  منظور افزایش جریان خون فایده ‌ای ندارد.

همین‌طور پوشیدن کلاه یا سربندهای سفت، سبب کاهش جریان خون مولد طاسی نخواهند شد ، ضمنا چربی زیاد موها و یا شوره‌ شدید نیز در ایجاد طاسی مردانه نقشی ندارند.

کمبودهای تغذیه‌ای نیز علت معمول طاسی مردانه نیستند و هیچ نوع ویتامین یا ماده‌ غذایی خاص نداریم که روی این موضوع اثر بگذارد.

برای  معالجه این نوع طاسی، بیهوده پول خود را با خرید داروهای تبلیغاتی یا رفتن  به سالن‌ های زیبایی به هدر ندهید چون هیچ‌کدام  از این کارها فایده ندارد.

اگر نمی ‌توانید طاسی را تحمل کنید، از کلاه‌ گیس استفاده کرده و یا از روش‌ های جراحی مثل پیوند مو بهره بگیرید.

یک راه حل دیگر :

به صورت اختصاصی در مورد طاسی مردانه در حال حاضر محلول ماینوکسیدیل تنها درمان دارویی پذیرفته شده است. در مردانی که دارای نواحی کوچکی از ریزش موی ناکامل در ورتکس هستند، بهترین جواب را می‌دهد. اثر آن بر روی موی نواحی فرونتال و شقیقه هنوز شناخته نشده است. اثر آن به صورت کم کردن ریزش مو و حتی تحریک رویش موی جدید است.

رشد مو 8 تا 12 ماه بعد واضح می‌گردد و محلول را باید بطور مداوم استفاده کرد تا رشد مو حفظ شود، با قطع ماینوکسیدیل موهای جدید می‌ریزد و  تقریبا در 3/1 اینها مو به اندازه‌ای رشد می‌کند که به اندازه کافی برای کوتاه یا شانه شدن بلند باشد.

از این دارو 1 سی‌سی (15 قطره) ‌از محلول 2 درصد روی ناحیه خشک مالیده می‌شود و تا یک ساعت نباید آن ناحیه خیس شود، ماساژ هم داده نشود.

منبع : نون و آب