لطافت پوست دستان :

ما انسانها با توجه به اینکه در طول شبانه روز بیشتر کارهای خود را با دستانمان انجام می دهیم نیازمند  رسیدگی های خاص از پوست دستمان هستیم  تا همیشه لطافت آنها حفظ شود پس برای حفظ سلامت پوست دستان خود همیشه از این راههایی که پیشنهاد می کنم استفاده کنید تا به هنگام کهولت سن دستانی پیر و چروکیده و بدحالت نداشته باشید.

برای حفظ زیبایی دستان خود باید:دست

 * هرگاه از مایع ظرفشویی یا حتی صابون و  مایع دستشویی استفاده می کنید حتماً از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست  دست شکننده نشود.

 * آب خیلی گرم به مرور زمان پوست را چروکیده و آب  خیلی سرد پوست را شکننده می کند پس ترجیحاً از آب ولرم برای شست و شو استفاده  کنید.

* خرد کردن بعضی مواد غذایی باعث تغییر رنگ پوست دست می شود و بعضی مواد غذایی باعث  تغییر حالت پوست شده به همین سبب از دستکش استفاده کنید تا همیشه پوست دستتان طراوت  خود را حفظ کند.

* هوای سرد زمستان باعث خشک و شکننده شدن پوست می شود برای جلوگیری از این حالت از دستکش ضخیم استفاده کنید و در طول فصل زمستان حتی الامکان دستان خود را گرم نگه  دارید.

*  در هنگام استفاده از مواد شیمیایی جهت تمیز کردن سرویسها، حمام و یا آشپزخانه حتما از دستکشهای مخصوص استفاده کنید.

* یک بار در هفته قبل از اینکه به رختخواب بروید کرم  مرطوب کننده بر روی دستان خود بمالید.

نکاتی کلیدی :
برای دست های چرب، پس از شستن دست های خود بر روی آنها ارد ذرت بمالید.

دست های خود را حداقل چهار بار در روز مرطوب کنید.

برای دست های خشک ،پس از شستن دست های خود با صابون، آنها را دوباره خیس کنید و روی دستهای خود نمک بپاشید و پس از آن آنها را زیر آب مالش دهید . دستهارا خشک کرده و مرطوب کننده بر روی آنها بمالید.

برای نرم کردن دست های زبر وخشن، می توان از آب پرتغال وعسل استفاده کرد.

برای نرمی پوست دست یک سوم فنجان گلیسیرین  یک سوم فنجان روغن زیتون، یک قاشق سوپخوری آبلیمو ویک قاشق سوپخوری روغن بادام را با یکدیگر مخلوط کرده، در شیشه ای در بسته نگهداری کنید وهر شب با پنبه به پوست دست خود بمالید. قابل ذکر است که این محلول نباید مدت زیادی نگهداری شود.

نصف فنجان آب توت فرنگی، یک قاشق چایخوری نمک طبیعی (در اصطلاح نمک درشت یا تصفیه نشده) به همراه یک قاشق عسل که ترجیحا طبیعی باشه رو خوب باهم مخلوط کنین و خمیر به دست آمده رو به نرمی روی پوست دست به خصوص شکافها و ترک های دستتون قرار دهید، این دستور بهترین اثر رو برای از بین بردن ترک ها و پوسته های دست خواهد داشت.دست

اگر روی دست های شما قرمز، خشک وملتهب و ترک خورده است ، کمی گلیسیرین و آب لیمو را در شیشه ای ریخته ، تکان دهید و 2 یا 3 بار در روز وشب با پنبه روی دست خود بمالید . پس از مدت کوتاهی از نرمی ولطافت دست های خود حیرت زده خواهید شد.

یکی دیگر از مخلوط هایی که پوست دست ها را نرم ولطیف می سازد، مخلوط گلیسیرین ، آب گوجه فرنگی تازه و کمی نمک است .

روش دیگر قرار دادن دست در آرد جو است.، به این ترتیب که دست را در یک کاسه محتوی آرد جو قرار داده و به آرامی ماساژ دهید. سپس با آب سرد بشویید و کرم بمالید  و بعد از چند دقیقه دوباره روی دست ها کرم بمالید.

روش دیگر برای نرکی دست ها این است که یک سیب زمینی متوسط پخته شده و له شده ویک قاشق مرباخوری گلاب را نیم ساعت روی دست ها بمالید و سپس شسته و کرم بزنید.

 

منبع : نون و آب