امید عباسی

امید عباسی آتش نشان فداکاری که جانش را هدیه کردفریادهای «کمک، کمک» زنی از طبقه دهم ساختمان «زیتون» در شهرک شهید باقری سبب شد تا همه ساکنان این مجتمع در سکوت ظهر از ماجرای آتش‌سوزی آپارتمانی باخبر شوند. همسایه‌ها به سرعت خود را به طبقه دهم رساندند اما شعله‌های آتش خانه را محاصره کرده بود و زن جوانی پسر ۱۲ساله‌اش را در آغوش گرفته بود و با گریه و فریاد حبس شدن دخترش را در میان شعله‌های آتش خبر می‌داد. آن‌ها به سرعت با آتش‌نشانی تماس گرفتند تا امدادگران به کمک دختربچه بشتابند.با اعلام این خبر تیمی از ماموران آتش‌نشانی ایستگاه ۶۸ به محل حادثه رسیدند و وقتی خود را در برابر آتش‌سوزی بزرگی دیدند از ایستگاه‌های دیگر کمک خواستند اما جان دختر ۸ ساله که در میان جهنمی از آتش قرار داشت، در خطر بود. در گام نخست چند تن از ماموران برای تخلیه ساختمان اقدام کردند و سه آتش‌نشان دیگر مأموریت یافتند خود را به کانون آتش بزنند و ریحانه ۸ ساله را از محاصره شعله‌ها نجات بدهند. مادر نگران از اضطراب و وحشت که قدرت حرف زدن نداشت در راهرو ساختمان انتظار می‌کشید و به امدادگری که می‌رسید با التماس خواستار نجات فرزندش می‌شد.
«امید عباسی» یکی از آتش‌ نشانان با ماسکی که روی صورتش داشت خود را به آتش زد اما وقتی به اتاق و راهرو شعله‌ور راه یافت اثری از دختر کوچولو ندید. این آتش‌نشان ناچار از میان شعله‌های سرکش بیرون آمد و از مادر نگران پرسید هنگام شروع آتش‌سوزی ریحانه در کدام قسمت از آپارتمان سرگرم بازی بود. مادر مضطرب که قدرت حرف زدن نداشت تنها خانه را نشان داد و از حال رفت. امید عباسی دوباره خودش را به راهرو خانه شعله‌ور و پردود رساند، چند قدم جلوتر رفت و صدای ریحانه را از اتاق روبرویش شنید که شعله‌های آتش از چارچوب در ورودی‌اش به بیرون زبانه می‌کشید. او از چارچوب در گذشت و وارد اتاقی شد که آتش و دود فضا را فرا گرفته بود. یکی دو بار ریحانه را صدا زد تا این که فهمید دخترک در کنج اتاق در کنار یک کمد شعله‌ور پناه گرفته است و هر لحظه بیم آن می‌رفت خرمنی از آتش بر سرش فرو بریزد. آتش‌نشان فداکار خودش را به ریحانه رساند و به سرعت ماسک تنفس را از چهره خود برداشت و به صورت دختربچه زد، بعد پتویی را که در دست داشت روی سر او کشید و تلاش کرد از میان آتش و دود بیرون بیاید. وقتی ریحانه را نجات داد، در راهرو ساختمان روی زمین افتاد و همکارانش از نیروهای اورژانس کمک خواستند. عوامل اورژانس وقتی خود را به بالای سر این آتش‌نشان فداکار رساندند پی بردند که او به خاطر مسمومیت گاز و نرسیدن اکسیژن به حالت کما رفته است. امید عباسی را به بیمارستان منتقل کردند، اما پس از گذشت کمتر از ۲۴ ساعت، او را که به‌ علت مصدومیت، دچار مرگ مغزی شده‌ بود را برای استفاده از اعضای بدنش آماده کردند زیرا خود او پیش از آن با ثبت‌‌نام و دریافت کارت اهدای عضو آمادگی‌اش را برای آن اعلام کرده‌ بود.

قرار است شورای شهر تهران میدانی را به نام وی ثبت کند. محمدرضا خلعتبری و مسعود شجاعی، بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران، در بازی با تیم لبنان، از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی برزیل، پس از گل اول که توسط خلعتبری به ثمر رسید، با نمایش پیراهن تیم ملی با عنوان نوشته‌شدۀ «امید عباسی، قهرمان ملی»' از فداکاری‌های عباسی تقدیر کردند.

امید عباسی مأمور آتش‌نشانی که در سال ۱۳۷۹ به استخدام سازمان آتش‌ نشانی تهران درآمده بود در  ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ درگذشت...

منبع : نون و آب