جاده شهداد - نهبندان

جاده شهداد - نهبندان هنوز بسته است!جاده کویری شهداد - نهبندان که از اعماق یکی از بزرگترین کویرهای دنیا می گذرد و در لیست جاده های دیدنی و منحصر به فرد کشور جای دارد و در کنار نام جاده چالوس، هراز و گردنه حیران نام این جاده که عمری طولانی نیز ندارد، دیده می شود، چند ماهی است که مسدود است. شهرت جاده شهداد در استان کرمان به گذر این جاده از میانه یکی از مخوف ترین کویرهای جهان است که زیبایی های منحصر به فردی دارد. این جاده از شش ماه قبل به دلیل جاری شدن سیل مسدود شده است اما با گذشت ماهها از انسداد این جاده اقدامی برای بازگشایی آن صورت نگرفته است.

این جاده طی دهه اخیر ساخته شد و شهر تاریخی و گردشگری شهداد را به نهبندان متصل می کند از این جاده به عنوان زیباترین جاده کویری ایران و یکی از طولانی ترین جاده های کویری جهان نام برده می شود جدای از جاذبه های منحصر به فرد این جاده، احداث این محور موجب کوتاه شدن راه دسترسی مردم جنوب کشور به مشهد، بیرجند و زاهدان شده است و به همین ترتیب نیز دسترسی استانهای شمالی نیز بسیار سهل شده است. این جاده زیبا نقش قابل توجهی در احیای زندگی در شهرهایی دارد که به واقع آخرین نقطه زندگی در حاشیه کویر محسوب می شوند.

این جاده در سیلاب دومین ماه از سال جاری دچار خسارت بسیار شدید شد و عملا مسدود شد اما تاکنون هیچ اقدامی برای بهسازی این جاده صورت نگرفته است. این مشکل در بخشی به وجود آمده است که جاده از مجاورت رودخانه شور می گذرد و خاک این منطقه مملو از نمک است و مشکل اینجاست که برای احداث زیر ساخت جاده از خاک این منطقه استفاده شده است در صورتیکه باید از خاک بدون نمک استفاده می شده است.

منبع : نون و آب