پروفسور همایون کازرونی

پروفسور همایون کازرونی دانشمند موفق ایرانیدکتر همایون کازرونی یکی از برترین متخصصان در زمینه تقویت روباتیک انسانها است که تاکنون تحقیقات متعددی درباره علوم روباتیک، علوم کنترلی، اسکلتهای روباتیک، سیستمهای ماشینی-انسانی، زیست مهندسی، طراحی مکاترونیک، ابزارهای کمکی هوشمند و انرژی انجام داده است. او متخصص رباتیک و استاد مهندسی مکانیک در دانشگاه برکلی ایالت کالیفرنیا است.
دکتر کازرونی مدیر آزمایشگاه روباتیک و مهندسی انسان دانشگاه برکلی و همچنین یکی از بنیانگذاران و دانشمند اصلی "برکلی بایانیکس"(Berkeley Bionics) است. آزمایشگاه روباتیک و مهندسی انسان برکلی هم به طور غیر رسمی به عنوان "کاز لب"(Kaz Lab) شناخته می شود. دکتر کازرونی دارای دکترای مهندسی مکانیک از دانشگاه ام آی تی است و دارای بیش از سی سال سابقه در این رشته است. او بیش از ٢۰۰ مقاله منتشر کرده، در آمریکا و دیگر نقاط دنیا بیش از هفتاد مقاله ارائه کرده و دارای هفده اختراع ثبت شده است. رسانه ها دائما از او به عنوان یکی از پیشروان علم روباتیک یاد می کنند.

پروفسور همایون کازرونی با ابداع پاهای روباتیک به یک دانشجوی فلج دانشگاه برکلی این توانایی را داد که برای دریافت مدرک تحصیلی در جشن فارغ التحصیلی با پاهای خود  بر صحنه قدم گذاشته و راه برود.  "آستین ویتنی" با استفاده از اسکلت روباتیکی که توسط پروفسور همایون کازرونی در دانشگاه برکلی طراحی شده است، توانست برای دریافت مدرک دانشگاهش بر روی صحنه رفته و با حرکت دادن پاهایش بر روی صحنه قدم بزند. وی در سال 2007 و در اثر یک سانحه رانندگی توانایی راه رفتن را از دست داد.  "همایون کازرونی" به همراه دانشجویانش در لابراتوار مهندسی انسان و روبات این پاهای روباتیک را از پابندهایی که به پشت کاربر بسته می شود، ابداع کرده است. ابداع HULC، اسکلت روباتیکی که ویتنی توانست با آنها قدم بردارد، از جدیدترین ابداعات او است. این اسکلتها به افراد امکان حمل 90 کیلوگرم بار را در هر سطحی با هر شیب و مانعی خواهد داد و مانع از خستگی کاربر خود خواهد شد.  تکنولوژی HULC  در حال حاضر به نام موسسه لاکهید مارتین به ثبت رسیده و پروفسور کازرونی در تلاش است آن را به گونه ای توسعه بدهد که افرد ناتوان حرکتی، فلج و یا افرادی که در اثر ایستهای قلبی یا مغزی دچار اختلال حرکتی شده اند بتوانند از آن به عنوان کمکی برای حرکت کردن استفاده کنند. کازرونی با اشاره به سبک تر و ارزان تربودن پاهای روباتیک جدید گفت: این تکنولوژی می تواند در اختیار انسان های بیشتری قرار گیرد و این مهمترین ماموریت ماست.

 پروفسور همایون کازرونی دانشمند موفق ایرانی
منبع : نون و آب