محمود حسینی زاد

محمود حسینی زاد مدال گوته سال 2013 را دریافت کردسید محمود حسینی زاد در سال  ۱۳۲۵ در تهران چشم بر جهان گشود. او نمایش‌نامه نویس، مترجم آثار آلمانی، داستان نویس، و منتقد ادبی ایرانی است. سید محمود حسینی زاد فوق لیسانس علوم سیاسی خود را از آلمان دریافت کرد. همچنین دارای دیپلم زبان آلمانی می‌باشد. از سابقه فعالیت‌های او می‌توان به تدریس زبان آلمانی در دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد. حسینی‌زاد علاوه بر نوشتن به نقاشی نیز می‌پردازد. او همچنین در صدا و سیما همکاری‌هایی داشته‌است و نیز مترجم رسمی می‌باشد. محمود حسینی‌ زاد به همراه پتروس مارکاریس - نویسنده‌ی مطرح یونانی - و نوین کیشور - مؤسس انتشاراتی سیگال در کلکته - به عنوان برگزیدگان مدال گوته در سال 2013 میلادی معرفی شده‌اند.
هیئت مدیره‌ی انستیتو گوته، در بیانیه‌ی خود دلیل اهدای مدال گوته به محمود حسینی‌ زاد را، از جمله معرفی نسل جوان نویسندگان آلمانی‌ زبان به خوانندگان ایرانی عنوان کرده است.
این مترجم پرکار تا کنون، مجموعه‌ی داستان "این سوی رودخانه‌ی اُدر" و رمان "آلیس" را از یودیت هرمان، کتاب "مثلا برادرم" از اووه تیم و داستان عاشقانه‌ی "اگنس" از پتر اشتام نویسنده‌ی سوئیسی، به فارسی برگردانده است. کتاب "آسمان خیس"، مجموعه‌ی داستان‌های کوتاه از یودیت هرمان، اینگو شولتسه و سه نویسنده‌ی دیگر نیز از جمله کارهای اوست.
حسینی‌زاد، پیش‌تر "تک پرده‌ای‌ها"، "بعل"، "صدای طبل در شب" و "در جنگل شهر" را از برتولت برشت ترجمه کرده بود. برگردان کتاب‌های "قاضی و جلاد"، "قول" و "سوءظن" از فریدریش دورنمات نیز به قلم اوست. در معرفی انستیتو گوته‌ از محمود حسینی‌ زاد از او به عنوان مهم‌ ترین مترجم ادبیات آلمانی‌ زبان معاصر به فارسی یاد شده است.

کمیسیون انتخاب برگزیدگان مدال گوته درباره‌ی علت انتخاب و معرفی این نویسنده و مترجم ایرانی برای دریافت این مدال عنوان کرده‌اند: محمود حسینی‌ زاد با دقت و حساسیت راه را برای واژه هموار می‌ سازد و امکان ارتباطهای شخصی و فرهنگی را فراهم می‌ آورد، این مهم موجب می‌شود تا در هر دو کشور تفاهم دوجانبه بین انسان‌ ها برپا مانده و تقویت شود. امسال انستیتو گوته مدال گوته را به شخصیت‌های برجسته‌ ای اعطا می‌ کند که فصل مشترک‌شان علاقه و توجه آن‌ها به زبان آلمانی و نقش آ‌ن‌ها در برقراری ارتباط بین کشورشان و ادبیات و فرهنگ آلمانی‌ زبان است.

همچنین در معرفی مدال گوته می‌خوانیم: مدال گوته سالی یک‌بار اعطا می‌شود و مدال رسمی دولت آلمان است. این مدال به شخصیت‌های خارجی که به طرز مؤثری در راه تبادل‌های فرهنگی بین‌المللی و در جهت گسترش زبان و ادبیات آلمانی فعالیت دارند، اعطا می‌شود. مدال گوته به سال 1954 توسط هیأت‌ رییسه‌ی انستیتو گوته بنیان گذاشته شد و از سال 1957 مدال رسمی دولت جمهوری آلمان است. کمیته‌ ای مرکب از شخصیت‌های فرهنگی، هنری و اقتصادی انتخاب اولیه را انجام می‌دهند و ریاست انستیتو گوته منتخب نهایی را از میان انتخاب‌های اولیه معرفی می‌کند. از سال 1992 مراسم اعطای مدال در شهر گوته، یعنی وایمار در سال‌روز تولد او در 28 اوت اعطا می‌شود. تاکنون 329 شخصیت از 62 کشور این مدال را دریافت کرده‌اند. کارل پوپر - فیلسوف و تاریخ‌دان از انگلیس -، آدونیس - شاعر و منتقد ادبی از لبنان -، ایمره کرتژ - نویسنده‌ی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل از مجارستان -، خورخه سمپرون - نویسنده از اسپانیا -، ایستوان ژابو - کارگردان از مجارستان -، بیلی وایلدر - کارگردان از آمریکا -، جان لوکاره - نویسنده‌ی بریتانیایی - و پیر بوردیو - جامعه‌شناس و فیلسوف از فرانسه - از برگزید‌گان مدال گوته بوده‌اند.

محمود حسینی زاد همچنین برای نمایش‌نامهٔ «نهاده سر غریبانه به دیوار» در دانشکده هنرهای دراماتیک و برای نمایش‌نامه «تگرگ آمد امسال برسان مرگ» در جشنواره توس لوح تقدیر دریافت کرده‌است.

منبع : نون و آب