کشف قطعه ای از حجاری های تخت جمشید در تهران

کشف قطعه ای از حجاری های تخت جمشید و 12 سکه نقرهکارشناس اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از کشف یک قطعه از حجاری‌های تخت‌جمشید و ۱۲ سکه نقره بسیار کمیاب متعلق به شاهزادگان پارس از یک متهم در تهران پس از سی و چهار سال خبر داد. قراخانی ضمن اعلام این خبر  گفت: در 34 سال گذشته این دومین بار است که سنگی متعلق به تخت جمشید با نقوش برجسته هخامنشی در داخل کشور کشف می شود. وی  ادامه داد: اولین بار یک قطعه سنگ آهکی کرم رنگ  که نقش سرباز هخامنشی بر روی آن حجاری شده بود و متعلق به ردیف فوقانی پلکان شمالی کاخ آپادانا بود کشف شد  و در پائیز 1368 خورشیدی به تخت جمشید انتقال داده شد.

قراخانی تصریح کرد: قطعه ای که به تازگی کشف شده ، یک خشت سنگی خاکستری رنگ از سنگ گرانیت است که نقش گل رزت 12 پر روی آن حجاری شده و ابعاد آن 31*31 سانتی متر و ضخامت آن 11 سانتی متر است، به همراه  این قطعه سنگ، 12 عدد سکه نقره از  شاهزادگان پارس که بازماندگان خاندان هخامنشی بوده اند و جزء حکومت های مستقل محلی و معاصر با اشکانیان بشمار می رفتند، توسط مقامات انتظامی و قضایی کشف و ضبط شد.
وی اظهار داشت:  مجموعه اشیاء کشف شده از متهم که بخشی از آن نیز تقلبی است به همراه سنگ و سکه های یاد شده به دستور بازپرس شعبه 15 دادسرای ناحیه 28 تهران تحویل میراث فرهنگی استان تهران شد.

 

منبع : نون و آب