پروفسور افسانه صفوی

پروفسور افسانه صفوی از دانشمندان برتر جهان در سال 2012افسانه صفوی در سال 1334 در شيراز چشم بر جهان گشود. او تحصيلات كارشناسی خود را سال 1350 در رشته شيمی در دانشگاه شيراز گذراند و دوره كارشناسی ارشد را در سال 1357 و دوره دكتری را در سال 1360 در دانشگاه بيرمنگام انگلستان به پايان برده است. وی به عنوان نخستين زن ايرانی در علوم پايه به رتبه استادی رسيده است، او استاد پايه 25 دانشگاه شيراز است.

پروفسور افسانه صفوی دانشمند بین المللی ISI و از دانشمندان برتر جهان در سال 2012 است. او بیش از 155 مقاله در مجلات علمی معتبر بین‌المللی و 130 مقاله در كنفرانس‌های داخلی و خارجی و راهنكمایی و سرپرستی 26 رساله دكتری و 40 پایان‌نامه كارشناسی ارشد را در كارنامه خود دارد و همچنین برنده جایزه علمی بین‌المللی پرفسور عبدالسلام در رشته شیمی، پر مقاله‌ ترین دانشمند زن كشورهای جهان سوم و برنده نشان دانش (سال 1383) و دارنده عنوان استاد نمونه كشوری سال 1380 و چندین بورس، نشان و جایزه علمی داخلی و خارجی است.

پروفسور افسانه صفوی در جمع نخبگان فارس گفت: راه اندازی دوره دکترای شیمی در دانشگاه شیراز در سال های 1363 – 1364 برای اولین بار در خاورمیانه انجام پذیرفت و تمام دروس و سرفصل های آن نیز در همین دانشگاه تهیه گردید و سپس به تایید وزارت علوم رسید.

او افزود: شروع این دوره باعث بالندگی و اعتماد به نفس در فضای کشور شد. که ازنتایج این دوره می توان به این موارد اشاره کرد:

- پرورش دانشجویان نخبه دکتری شیمی در سطح کشور

- ارتقا تحقیقات شیمی و حرکت در مرزهای دانش

- به روز بودن تحقیقات در زمینه های تکنولوژی و نانو تکنولوژی

- رجوع و استناد بسیاری از دانشمندان کشورهای خارجی به مقالات محققین ایرانی و حتی تماس با آنان جهت راهنمایی گرفتن برای ادامه تحقیقاتشان

- رشد خودباوری با بهره گیری از استعداد و هوش خدادادی ایرانی

چهره ماندگار کشور و استاد دانشگاه شیراز در پایان سخنانش به نخبگان تاکید کرد: باور داشته باشید که ما توانسته ایم و می توانیم. 

 

منبع : نون و آب