لوگوی هما برترین لوگوی شرکت هوایی جهان

لوگوی هما برترین لوگوی شرکت هوایی جهان شدلوگوی زیبای هما نماد هواپیمایی ملی ایران به دلیل جذابیت تصویری، سادگی طرح، زیبایی رنگ و رسایی پیام به عنوان برترین لوگوی شرکت هوایی جهان انتخاب شد. به نقل از منابع خبری خارجی، آژانس خبری ترابری هوایی جهان معروف به اسکیفت با معرفی ٣٠ لوگوی برتر شرکت های هوایی، لوگوی شرکت هما، نماد هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) را برترین لوگوی شرکت هوایی جهان معرفی کرد. این منبع خبری آمریکایی می نویسد: هرچند ایران ایر مدتهاست به دلیل تحریم های جهانی، از فرودآمدن در بسیاری از فرودگاه های جهان محروم شده، با این حال اسکیفت نماد هما را به عنوان زیباترین و هنری ترین لوگو انتخاب کرده است. به گزارش اسکیفت، گرچه تصویر پرنده در لوگوی بسیاری از شرکتهای هوایی دیده می شود، با این همه جذابیت بصری، لوگوی اسطوره ای ایران ایر را به اوج برده است.
پرنده هما از دیرباز در فرهنگ ایران، نماد خوشبختی و سعادت است و هنوز هم در مناطق کویری زندگی می کند و بازتاب هنری آن در فرهنگ ایرانی به شکل سردیس در سنگ برجسته های تخت جمشید و نقوش پارچه ای هخامنشی و بعدها در دیوان شاعران کلاسیک ایران از جمله حافظ به چشم می خورد. همین سردیس ها، نقوش پارچه ای و اشعار، الهام بخش ˈادوارد زهرابیانˈ هنرمند ایرانی-ارمنی برای طراحی لوگوی شرکت هواپیمایی ملی ایران هما شده بود. ادوارد زهرابیان در سن ٢٢ سالگی در مسابقه طراحی هما شرکت و طرح وی با انتخاب در آن مسابقه 500 تومان به عنوان جایزه دریافت کرد.
زهرابیان که بعد از انقلاب از ایران مهاجرت کرده، می گوید: دستمایه و انگیزه های طراحی این نماد پرنده ای یگانه می توانست باشد که به نظر ˈگریشمنˈ، این پرنده اسطوره های ایرانی را در تخت جمشید می توان پیدا کرد. سرستون ها پرنده نمایی بود که سه خصلت متفاوت داشت: سر عقاب، گوش های گاو و یال های اسب.