سوگواری فیل ها

فیل‌ ها هنگام مرگ همنوعشان مانند انسانها سوگواری می‌کنند!محققان دانشگاه ساسکس مدعی‌ هستند فیل‌ ها هنگام مرگ همنوعشان مانند انسانها سوگواری می‌کنند، اشک می‌ ریزند و در مراسمی برای تدفین جسد شرکت می‌ کنند. محققان می گویند فیل ها احساساتی مشابه استرس پساتروماتیکی که انسان‌ها تجربه می‌کنند، را دارا هستند آنها بر این باورند که اثرات زیانبار عزای مرگ همنوع به ویژه والدین دهه‌ها با فیل‌ ها می‌ ماند. دانشمندان دریافتند فیل‌ های افریقایی که در ده‌های 1970 و 1980 در پارک ملی کروگر یتیم شده بودند، هنوز هم از استرس تروماتیک ناشی از این واقعه رنج می‌ برند.

این مطالعه جوامع‌ فیل‌هایی را که به پارک ملی پیلانسبرگ در افریقای جنوبی منتقل شده بودند، با گله‌ای که در پارک ملی آمبوزلی کنیا ساکن بودند، مقایسه کردند. فیل‌های یتیم پیلانسبرگ دارای مشکلات اجتماعی از همان آغاز ورودشان بودند و دانشمندان دریافتند که جامعه فیل‌ های یتیم نوعا از لحاظ اجتماعی به دو شیوه دارای نارسایی بودند.

این دو شیوه عبارت‌ اند از ترومای اولیه و از دست دادن فرصت‌هایی برای تعامل با مدل‌های قدیمی‌ تر.

این پژوهش نشان می‌ دهد افزایش قابل‌ توجه آزار و اذیت انسانی نه تنها فقط یک موضوع عادی نیست، بلکه می‌تواند دارای اثرات عمیق بر روی زیست‌ پذیری و نقش‌ پذیری جوامع آزار دیده در سطحی عمیق‌ تر شود.

پروفسور کارن مککامب و دکتر شانون از دانشگاه ساسکس صداهای فیل‌ های آشنا و غیر آشنا را برای گله‌های فیل‌ه ا نواختند و عکس‌العمل‌های آن‌ها را مقایسه کردند. آنها دریافتند فیل‌ های آمبوزلی صدای ناآشنا را شنیدند و حالت تدافعی دسته‌ جمعی به خود گرفتند، در حالی که گله پیلانسبرگ دارای الگوی پاسخ نبودند. این مطالعه نشان می‌دهد در حالی که فیل‌ها در دنیای وحش به ظاهر بهبود می‌ یابند و گروه‌های کاملا با ثباتی را شکل می‌ دهند، توانایی‌های مهم تصمیم‌ گیری آن‌ها که بر جوانب کلیدی رفتار اجتماعی‌شان تاثیر می‌ گذارد، در دراز مدت به طور جدی آسیب می‌بیند. گزارش‌های پیشین مدعی بودند تعدادی از فیل‌ های نر یتیم و جوان رفتار فوق‌ خشن از خود نشان دادند و در تلاش برای جفت‌گیری خشونت‌ آمیز و حمله به کرگدن‌ها بودند. نتایج تحقیقاتی از این دست مفاهیم مهمی را برای مدیریت این حیوانات در دنیای وحش و اسارت آن‌ها به دنبال دارد.

منبع : نون و آب