علی پیرهانی دومین مرد چند زبانه دنیا

"علی پیرهانی" دومین مرد چند زبانه دنیا با قدرت تکلم 19 زبان زنده جهان بعد از دکتر جکسی ریچاردز آمریکایی که میتواند به 23 زبان جهان صحبت کند دومین فرد چند زبانه ی جهان است. حیرت آور اینجاست که علی پیرهانی در 24 سالگی توانسته 19 زبان رو یاد بگیرد، ولی جکسی ریچاردز در ۶۸ سالگی  ۲۳ زبان رو یاد گرفته است.علی پیرهانی دومین مرد چند زبانه دنیا با قدرت تکلم 19 زبان

دکتر علی پیرهانی متولد سال 1364 در شهر همدان است. خواندن ونوشتن پارسی را در همان سنين خردسالی به همت مادرش که معلم بود فرا گرفت. در آن زمان خانواده­ ايشان با ديدن علاقه ای که فرزندشان به زبانهای بيگانه از خود نشان می داد، يک ديکشنری فرانسه به فارسی اجاره نموده ودر اختيار وی قرار دادند. پس از پيدا کردن معانی واژگان درديکشنری، آنها را به صورت نمادهايی به ياد ماندنی در ذهنش متصور می ساخت. به اين ترتيب بر گرامر اين زبان نيز مسلط شد. آنچه کسب مهارتهای شنيداری و تلفظ زبان فرانسه را برای وی آسان ساخت، گوش دادن به شبکه های راديويی فرانسه زبان بود.

 سر انجام پس از گذشت 7 ماه و نيم، در چهار مهارت گفت و شنود، خواندن و نوشتن به زبان فرانسه هيچ مشکلي نداشت و حتی می توانست روزنامه های فرانسوی زبان را به راحتي بخواند. جالب توجه است که در آن زمان هيچ يک از افراد خانواده اش به زبانی به غير از فارسی آشنايی نداشتند. پس از خريد يک ديکشنری آلماني به فارسي، با همين روش فراگيری زبان آلمانی را نيز شروع کرد با اين تفاوت که برای يادگيری  اين زبان حتی از توصيه های پزشکي که به زبان آلمانی در پشت برخی کرم ها و داروها نوشته شده بود نيزاستفاده می کرد. سرانجام در مدت 14 ماه به زبان آلمانی نيز تسلط پيدا کرد. تماشای فوتبال چيزی بود که ايشان در اوقات فراغت به آن می پرداخت. در زمان برگزاری مسابقات فوتبال جام جهاني 1990، وی در کنار گذران اوقات فراغتشان، دوست داشتند تا بتوانند نام بازيکنان کشورهای مختلف را در پشت پيراهنشان بخوانند. به همين منظور زبانهای انگليسي، اسپانيایی و ايتاليايی زبانهايی بودن دکه پس از فراگيری زبان آلمانی به ترتيب نظر ايشان را به خود جلب کردند.

به طور خلاصه، روند يادگيری دکتر پيرهانی دررابطه با زبان های مختلف، روندی کاملاً خلاقانه بوده به گونه ای که ايشان در حال حاضر در سن 28 سالگی به 19 زبان زنده دنيا که عبارتند از انگليسي، آلماني، فرانسه، اسپانیایی، روسی، ايتاليايی،سوئدی، رومانيايی، پرتقالی، عربی، عبری، ترکی، چينی، هندی،لاتين، يونانی، سواحيلی، فنلاندی و اسپرانتو تسلط کامل دارند.

وی دارای مدرک کارشناسی ادبيات انگليسی و حقوق و کارشناسی ارشد حقوق بين الملل و دکتری حقوق بين الملل هستند و در حال حاضر مدير عامل مرکز چند زبانه ها می باشند.

علی پیرهانی دومین مرد چند زبانه دنیا با قدرت تکلم 19 زبان
منبع : نون و آب