مسواکتان را هر چند وقت یکبار دور بیاندازید

مسواکتان را دور بیاندازید!به گزارش سرویس علمی جام، مسواک وسیله ساده و در عین حال مفیدی برای تمیز و سالم نگه‌ داشتن دندان‌ها محسوب می‌شود که در صورت بی‌ توجهی به نکات لازم در حین خرید مسواک و نیز درست استفاده‌ نکردن از آن سلامت دندان‌های شما را به خطر می‌ اندازد. مسواک محیطی بسیار مستعد برای پرورش میکروارگانیسم ها یا موجودات ریز میکروسکوپی است. این باکتری ها تهدید خیلی بزرگی برای این مرواریدهای سفید نخواهند بود. بهترين نوع مسواك، مسواكی است كه در دهانتان كاملا احساس راحتی كرده و دندان‌هايتان را بخوبی تميز كند. مخروطی يا مستطيلی بودن سر مسواك و موج‌دار، صاف يا قوس‌ داربودن ريشه‌های مسواك كاملا به شما بستگی دارد. هر نوعی را كه انتخاب می كنيد، بايد با آن احساس راحتی كنيد و به آسانی به تمام نقاط دهان شما دسترسی داشته باشد.

نکاتی جهت تمیز کردن مسواک

برای مراقبت از دندانها و مسواک خود این موضوع حائز اهمیت است که حتماً پس از مسواک زدن مسواک خود را زیر شیر آب شسته و سپس اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود. اگر از آن دسته افرادی هستید که وسواس زیادی در مراقبت از دندانهای خود دارید، می توانید برای کشتن باکتری های موجود، مسواک خود را در الکل قرار دهید. دهانشویه نیز به دلیل خاصیت ضد باکتری خود همانند الکل عمل می کند.

زمان تعویض مسواک

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند تعویض مسواک یا تعویض سر مسواک (در صورتی که از مسواک برقی استفاده می کنید) به طور متوسط هر ۳ ماه یکبار صورت گیرد. البته این مدت زمان بیشتر از اینکه به خود مسواک بستگی داشته باشد به دارنده مسواک مربوط می شود. اگر شما دستان سنگینی داشته باشید برس مسواک ممکن است بسیار سریعتر از این زمان فرسوده شود. به خاطر داشته باشید که تعیین کننده اساسی تقویم نیست بلکه حالت برس مسواک می باشد. بهترین زمان تعویض مسواک زمانی است که برس مسواک حالت خود را از دست داده و موهای برس از حالت عمودی خارج شوند. توجه داشته باشید که مسواک فرزندانتان نیز باید به طور منظم چک شود. چرا که احتمالاً به دفعات بیشتری نیاز به تعویض خواهند داشت.