نلسون ماندلا
نلسون ماندلا که نخستین رئیس جمهورآفریقای جنوبی بود درانتخابات دموکراتیک عمومی به این عنوان برگزیده شد، وی پیش از ریاست جمهوری از فعالان برجستهٔ مخالف با آپارتاید در آفریقای جنوبی و رهبری کنگره ملی آفریقا به عهده داشت.

او به خاطر دخالت در فعالیت‌های مقاومت مسلحانه مخفی محاکمه و زندانی شد. مبارزه مسلحانه، برای ماندلا، آخرین راه چاره بود؛ او همواره پایبند به عدم توسل به خشونت بود، ماندلا در طول ۲۷ سال زندان، که بیشتر آن را در یک سلول درجزیره روین سپری کرد، مشهورترین چهرهٔ مبارزه علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی شد، گرچه رژیم آپارتاید و ملت‌های طرفدار آن وی و کتگره ملی آفریقا را کمونیست می‌دانستند، مبارزه مسلحانه بخشی جدایی‌ناپذیر از مبارزه علیه آپارتاید بود.

ماندلا پس از آزادی از زندان در سال ۱۹۹۰، سیاست صلح‌طلبی را در پیش گرفت، و این امر منجر به تسهیل انتقال آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی‌ای شد که نماینده تمامی اقشار مردم باشد ، ماندلا پس از دریافت جوایزی در طول چهار دهه، هم اکنون یک چهره سرشناس دولتمرد است که همچنان در مورد مسائل مهم عقاید خود را ابراز می‌دارد. او را در آفریقای جنوبی اغلب تحت عنوان مادیبا می‌شناسند، این عنوان افتخاری را بزرگان خاندان ماندلا به وی داده‌اند. این عنوان دیگر مترادف با نام نلسون ماندلاست. بسیاری از مردم آفریقای جنوبی نیز به‌نشانهٔ احترام وی را مخولو (پدربزرگ) صدا می‌زنند.

فیلم راه طولانی برای آزادی اثر  آناند سینگ
تاکنون فیلمهای زیادی درباره مبارزات نلسون ماندلاساخته شده بود ولی آخرین فیلمی که درباره زندگی او ساخته شده است را جاستین چادویک با همکاری مسئولان رسمی کشور آفریقای کارگردانی کرده است ، در این فیلم که ادریس البا نقش اصلی فیلم را بازی کرده است.

قصه فیلم او، شرح حال رهبر سابق آفریقای جنوبی نلسن ماندلا و انقلابی مشهور این کشور در مبارزه‌ای طولانی با رژیم نژاد پرست و سفید پوست آفریقای جنوبی طی چهار دهه است ،آناند سینگ تهیه کننده هندی تبار مقیم آفریقای جنوبی تهیه کننده این اثر است ، نکته جالب این فیلم این است که اولین محصول صنعت سینماست که به صورتی رسمی و با اجازه خود ماندلا تولید شده است.

سینگ بحث تولید فیلمی شرح حال گونه درباره ماندلا را (که جنبه‌های پنهان و کم‌تر شناخته شده او را به تصویر بکشد) طی صحبتی با خود وی مطرح کرد ، این بحث در زمانی صورت گرفت که ماندلا هنوز در زندان بود و حکومت آپارتاید هنوز بر آفریقای جنوبی حاکم بود. مدتی بعد از این صحبت‌ها و در سال 1996 ، ماندلا از زندان آزاد شد ،در تمام این سال‌ها، آناند سینگ در فکر تولید این فیلم شرح حال گونه بود و چند بار هم تلاش کرد تا آن را جلوی دوربین ببرد.

کل صحنه‌های فیلم راه طولانی تا آزادی سال قبل در کیپ تاون، ژوهانسبورگ و محل زندگی خود ماندلا فیلم‌برداری شد ، قصه فیلم، نلسن ماندلا و تلاش‌های او برای رهبری حزب آن ان سی را در دوران حکومت نژاد پرست آفریقای جنوبی به نمایش می‌گذارد زندانی شدن ماندلا توسط دولت نژادپرست، آزادی وی و انتخابات آزاد کشور که منجر به پایان حکومت آپارتاید و ریاست جمهوری وی شد از جمله مسائل دیگری هستند که در این فیلم مطرح می‌شوند.

فیلم‌نامه اقتباسی فیلم را ویلیام نیکلسن بر اساس قصه کتاب شرح حالی نوشته که توسط خود نلسن ماندلا نوشته شده است ، ماندلا پس از تماشای این فیلم گفت آناند سینگ تهیه کننده‌ای است که برایش احترام زیادی قائلم ، می‌دانستم او فیلمی با کیفیت بالا تهیه خواهد کرد ، آناند سینگ هم در مصاحبه‌ای‌از این که توانسته به پروژه مورد علاقه قدیمی‌اش جان بدهد، ابراز خشنودی کرد و گفت با تولید آن، به بزرگترین آرزوی خود رسیده است.

نلسون ماندلا که  نامش در كنار بزرگانی چون مهاتما گاندی كه برای برقراري صلح و برابری مبارزه میكردند جاودانه شده است، شايد افراد زيادی درباره زندگي او و ماجراهايی كه برايش اتفاق افتاده چيزهايی بدانند. اما نكاتی درباره زندگی او وجود دارد كه شايد برای بسياری ناشناخته و تازه و در عين حال عجيب باشد.

Mandella7
معني نام مستعارش «مشكل ساز» بود پيش از اين‌كه اسم مسحي «نلسون» به او داده شود، در بدو تولد والدينش او را «رولي هالاهلا» نام نهادند كه ترجمه‌اش «مشكل ساز» است. انگار از بدو تولد، قرار بود زندگي او همراه با دردسر و مشكلات فراوان باشد.

Mandella4
جدش يك پادشاه بود جد پدري «ماندلا» حاكم مردم منطقه «تيمبو» در محدوده استان «ايستر كيپ» امروزي در افريقاي جنوبي بوده است. نام پدر بزرگش «ماندلا» بود كه تبديل به نام فاميل او شد.او حتي به دليل مبارزاتش نه تنها تحصيل در دانشگاه، بلكه لقب سلطنتي‌اش را هم رها كرد.

Mandella10
او به دليل يك جرم مشترك هم به شش سال زندان محكوم و هم تبرئه شد از ان‌جايي كه او يك فعال سياسي بود و دولت آفريقاي جنوبي سعي در متوقف كردن او داشت، وي را به جرم‌هاي مختلف محكوم كرد. به دليل حجم بالاي جرائم منتسب به او و سيستم بروكراتيك دادگاه‌هاي افريقاي جنوبي در ان زمان، وي را به دليل يك جرم، يكبار محكوم به شش سال زندان، و يك‌بار نيز تبرئه كردند.

Mandella3
ماندلا هميشه با لباس مبدل در افريقا مي‌گشت به محض محكوميت در دادگاه، او شروع به سر و سامان دادن به كنگره ملي آفريقايي و سازمان سياسي خود به عنوان رهبر حزب كرد. براي جلوگيري از دستگير شدن او هميشه با لباس مبدل از جمله يك راننده و يا يك رئيس قبيله آفريقايي به زندگي و رفت و آمد در افريقا ادامه مي‌داد.

Mandella2
او 18 سال در يك جزيره زنداني بود سرانجام او در سال 1962 دستگير شد. «ماندلا» را بلافاصله به جزير «روبن» دور از ساحل «كيپ تاون» فرستادند. او در سلولي نمور بر روي حصير مي‌خوابيد و مجبور به بيگاري با شكستن سنگ‌ها و تبديل آن‌ها به قطعات كوچك بود. در يك دوره به دليل به چشم زدن يك عينك آفتابي به سلول انفرادي فرستاده و همين باعث آسيب ديدن چشم هايش شد. او سر انجام پس از 18 سال از جزيره به زنداني ديگر منتقل شد. اين تنها بخشي از 27 سال زندان «ماندلا» بود.

Mandella8
در سن 76 سالگي به رياست جمهوري برگزيده شد اين مدت زندان طولاني، باعث تسليم شدن «ماندلا» نشد. او پس از سال‌ها مبارزه و تلاش، سرانجام به در سال 1994 در سن 76 سالكي به رياست جمهوري افريقاي جنوبي برگزيده شد. او و حزبش بلافاصله شروع به كار كردند و سياست‌هايي را براي رفاه و بالابردن سطح اجتماعي مردم كشور انجام دادند.

Mandella1
او با «مايكل جكسون» و «اسپايس گرز» ميهماني مشترك داشته است «ماندلا» به دليل شخصيت مهربان و مستقل خود، پس از رياست جمهوري تبديل به يك ستاره شد كه مراسم خيريه فراواني را ترتيب داد و يا در آن‌ها شركت كرد. او با بسياري از ستارگان موسيقي و سينما دوست بود و حتي «مايكل جكسون»، «اسپايس كرز» و «ووپي گلدبرگ» را از ميان اين ستارگان به ميهماني در خانه خود دعوت كرد.

Mandella9
در زمان بازنشستگي گفت : با من تماس نگيريد، من خودم با شما تماس مي‌گيرم ماندلا دوبار سعي كرد خود را بازنشسته كند. بار اول پس از بازنشستگي، او سعي كرد از تمامي فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي كناره‌گيري كند كه چندان موفق نبود.  چند سال بعد تصميم گرفت از چنان بازنشستگي نيز خود را بازنشسته كند! او در جمله‌اي معروف يه رسانه‌ها گفت : با من تماس نگيريد، من خودم با شما تماس مي‌گيرم. اما حتي پس از بازنشستگي كامل، باز هم نتوانست از فعاليت‌هاي بشر دوستانه اش دست بكشد.

Mandella11
او طراح شخصي لباس هاي خود را داشت ماندلا هميشه شيك و تميز بود. از زماني كه رئيس جمهور شد، در روز چندين بار لباس‌هايش را عوض مي‌كرد. او همچنين به پوشيدن لباس‌هاي با طرح هاي سنتي و رنگ‌هاي شاد معروف بود كه طراح شخصي خودش آن‌ها را طراحي مي كرد.
منبع : نون و آب با نوشته ای از کافه سینما

مطلب : محمد بیگی

استفاده از این مطالب با ذکر منبع بلا مانع است