سرطان در خانمها

 

کارشناسان تخمین می زنند که در ایالات متحده از هر هشت زن یک نفر با سرطان سینه تشخیص داده می شود.  " دکتر جورج، استاد پزشکی و رییس بخش سرطان شناسی در دانشگاه استنفورد می گوید: در آمریکا بیش از 40000 نفر در سال به خاطر  سرطان سینه  می میرند."حتی در ایران سالانه 7 هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می‌ شوند لذا با توجه به این‌ كه 70 درصد این بیماران بالای 5 سال عمر می‌ كنند اكنون حدود 70 هزار زن مبتلا به این بیماری در كشور داریم و این آمار كمی نیست! بویژه آن‌ كه سن ابتلا به سرطان سینه در ایران 5 سال پایین‌ تر از سطح جهانی است. در زمان حاضر به طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین 45 تا 55 سال است در حالی كه این سن در كشورهای غربی بین 50 تا 60 سال است.

چگونه از شایع ترین سرطان در خانمها جلوگیری کنیم
پس باید این بیماری مهار شود در این مقاله چند نکته برای  کنترل و پیشگیری این نوع از سرطان ذکر می کنیم این راهها اگرچه کمی سخت است اما شدنی است.

BMI (شاخص اندازگیری  وزن) خود را اندازه گیری کنید و سعی  کنید وزن خود را به حد ایده آل برسانید.

طریقه بدست آوردن BMI
روشهای متعددی برای یافتن وزن ایده آل وجود دارد ولی یک روش که کاربردی تراست BMI می باشد و جهت تشخیص اختلالات وزنی بکار گرفته می شود، اندازه گیری شاخص توده بدن می باشد. در این روش ابتدا وزن فرد ( به کیلوگرم ) را به مجذور قد ( به متر ) تقسیم نموده (قد2 ÷وزن )و سپس آنرا طبق جدول زیر تفسیر می کنیم:

 
تفسیر BMI
کم وزن کمتر از 18.5
وزن طبیعی 18.5--25
اضافه وزن 25--30
چاقی متوسط 30--35
چاقی زیاد  35--40
چاقی فوق العاده بیشتر از 40
افرادی که BMI بالاتر از 30 دارند دچار بیماری چاقی هستند. هر چقدر میزان چربی جمع شده اطراف کمر بیشتر باشه یا به زبان ساده تر هر چقدر شکم شما بزرگتر باشه به همون اندازه امکان ابتلا شدن شما به بیماریهای قلبی و دیابت نوع 2 بیشتر است.

فعال باشید
تحقیقات نشان می دهد زنانی که ورزش می کنند 25 درصد کمتر از سایر زنان دچار سرطان سینه می شوند. این نکته حتی شامل کسانی که اضافه وزن دارند هم می شود. پس با رفتن به باشگاه خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید و در غیر این صورت روزانه به مدت 5 دقیقه پیاده روی کنید.

از مشروبات الکی بپرهیزید
مشروب الکلی  خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. محققان هنوز نمی دانند که چرا الکل خطر ابتلا را افزایش می دهد، اما معمولا زنانی که با نوشیدن مشروبات سطح استروژن خود را بالاترمیبرند و اینکه الکل باعث افزایش کلسترول، می شود به استروژن تبدیل می شود.

شیردهی در صورت داشتن نوزاد
شیر دادن یکی از بهترین عوامل برای جلوگیری از سرطان سینه است به دنیا آوردن  فرزند اول  در سن و سال پایین تر نیز باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه، می شود.  چون با اولین حاملگی، پستان دچار یک تغییر غیر قابل برگشت می شود که کمتر حساس به مواد سرطان زا می سازد.

 سالی یکبار به ماموگرافی مراجعه کنید
اگرچه ماموگرافی از سرطان جلوگیری نمی کند، اما درمان آن را ممکن می کند. اگر سرطان سینه را  در مرحله اول تشخیص دهید، به احتمال زیاد قابل درمان است  Kaklamani  می گوید:  درمان سرطان تا 90 درصد در مرحله اول امکان پذیر است.

 سابقه خانوادگی خود جستجو کنید بررسی کنید که  کدام یک از اعضای خانواده سابقه سرطان پستان و تخمدان دارند؟ قابل ذکر است حتی مردان هم به سرطان سینه مبتلا می شوند. اگر این سرطان ها در خانواده شما سابقه دارد حتما  دکتر خود بگویید  و ضمن اینکه از هر گونه تابش اشعه به قفسه سینه در سنین جوانی عامل خطر دیگری برای این نوع از سرطان است.