روش نگهداری تخم مرغ

هرگز تخم مرغ سالم را در فریزر قرار ندهید، زیرا سرما حجم آن را زیاد کرده و می شکند. زرده و سفیده را از پوست تخم مرغ خارج کرده، قدری نمک به آن بیفزایید و خوب به هم بزنید و در فریزر نگهداری کنید. سفیده تخم مرغ (البته بدون زرده) به حالت منجمد برای مدت یک سال قابل نگهداری است. تخم مرغ فاسد بیماری ایجاد می کند و باید پی به سلامتی آن برد.

تخم مرغ سالم نسبت به تخم مرغ فاسد وزن بیشتری داشته زیرا تخم مرغی که فاسد شده آب آن تبخیر شده و از وزنش کاسته می شود.با این روش تخم مرغ هایتان را تا ماهها سالم نگه دارید

در قدیم افراد تخم مرغ را در آب نمک می گذاشتند و در صورتیکه تخم مرغ بر روی آب قرار می گرفت نتیجه می گرفتند که تخم مرغ فاسد است زیرا سفت و در صورتیکه زیر آب قرار می گرفت می گفتند تخم مرغ سالم است زیرا سنگین بوده است.

کار دیگری که برای پی بردن به سالم بودن تخم مرغ می کردند این بود که آن را در مقابل نور نگه می داشتند و با نگاه کردن به حجم آن و رگه های خون داخلش به سلامتی و فساد آن پی می بردند. در صورتیکه حجم تخم مرغ کم و دارای رگه های خونی بود نتیجه می گرفتند که فاسد است.

امروزه بهترین روش برای پی بردن به سالم بودن تخم مرغ تاریخ مصرف آنها است و در صورت انقضا تاریخ مصرف آنها نباید استفاده شوند و همچنین از شرکت ها مغازه ها و جاهای معتبر خریداری می شوند.

برخی مغازه ها تخم مرغ را در فضای بیرون نگهداری می کنند که صحیح نیست زیرا از عمرش کاسته می شود. به محض آنکه تخم مرغ خریداری می شود بهتر است در یخچال نگهداری شود تا زود فاسد نشود.

برخی افراد تخم مرغ ها را شسته و بعد در یخچال قرار می دهند که باز هم این کار مناسب نیست زیرا شستن آنها باعث شکسته شدن و از بین رفتن لایه نازک روی تخم مرغ شده و به راحتی میکروب و آلودگی وآن می شود لذا تخم مرغ ها را با یک پارچه تمیز کرده و سپس در یخچال قرار داده و به هنگام استفاده از آنها باید شسته شود.

توجه به سلامتی تخم مرغ بسیار با اهمیت بوده زیرا مصرف تخم مرغ فاسد سبب سلمونلا که نوعی مسمومیت است شده و علائم آن استفراغ، تب، اسهال است و در سالمندان مصرف تخم مرغ فاسد حتی می تواند سبب مرگ شود.

در صورتیکه رگه های خونی در تخم مرغ گسترده باشد باید دور ریخته شود ولی اگر رگه های خونی کم بود به طوریکه به راحتی بتوان رگه های خونی را جدا کرده می توان از بقیه تخم مرغ استفاده کرد.

لازم است به نکته های ذکر شده توجه شود تا تخم مرغ های سالم را مصرف کرده و به هیچ وجه نباید از تخم مرغ فاسد استفاده کرد.