حداقل ها هم در تخت‌ جمشید وجود ندارد...

حداقل ها هم در تخت‌ جمشید وجود ندارد!نماینده مرودشت و پاسارگاد از وضعیت نابسامان میراث فرهنگی و گردشگری تخت جمشید و پاسارگاد انتقاد می کند و می گوید لازم است سازمان میراث فرهنگی تکلیف مدیریت میراث فرهنگی استان فارس را روشن کند. به گفته وی حداقل‌ ها هم در تخت‌ جمشید وجود ندارد!

 خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه مجلس: محمد مهدی برومندی، نماینده مرودشت و پاسارگاد در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN می گوید 33 درصد از ظرفیت های گردشگری کشور شامل آثار تاریخی و مذهبی و جاذبه های طبیعی گردشگری در استان فارس قرار دارد و باید بسترهای لازم برای ورود گردشگران و توسعه صنعت توریسم در استان فارس فراهم شود.

او با بیان این که «در کشور 15 اثر به ثبت جهانی رسیده اند که تخت جمشید، پاسارگاد و نقش رستم سه اثر از این 15 اثر هستند و در حوزه انتخابیه مرودشت و پاسارگاد قرار دارند»، می گوید: علاوه بر حضور گردشگران خارجی در منطقه، روزانه بیش از چهارصد نفر از تخت جمشید بازدید می کنند. ما شاهد حضور وسیع هموطنانمان در تخت جمشید و پاسارگاد هستیم، چنانکه تنها در ایام نوروز بیش از دو میلیون نفر از تخت جمشید دیدن می کنند. یعنی روزانه حدود 250 تا 300 هزار تن از هموطنان ما در تخت جمشید حضور پیدا می کنند.

برومندی تاکید می کند «برای سرویس دهی به این آمار از گردشگران باید فضای آبرومند در تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد فراهم کرد، اما می بینیم که حداقل ها وجود ندارد».

به گفته این نماینده مجلس مردمی که به این آثار تاریخی مراجعه می کنند، برای سرویس های بهداشتی و وسیله ایاب و ذهاب، پارکینگ، مسیرهای منتهی به تخت جمشید با مشکلات جدی مواجه هستند. بطور مثال به دلیل مسیرهای نامطلوب دسترسی به تخت جمشید مردم از شانه های خاکی حرکت می کنند. به همین دلیل افرادی که در تعطیلات نوروز به تخت جمشید مراجعه می کند، باید حتماً بعد از بازدید لباسش را عوض کند و استحمام کند. به خاطر خاکی که در ایام پر بازدید در تخت جمشید ایجاد می شود.

نماینده مرودشت و پاسارگاد می گوید که « طرح های بسیاری روی کاغذ تهیه شده است. بطور مثال مقرر شده که از میدان ملل تا تخت جمشید به پارک خطی تبدیل شود. در یک سال گذشته عملیات طراحی و نقشه برداری انجام شده است. اما هیچ اعتباری برای اجرای این پروژه در نظر گرفته نشده است».


کارکنان تخت جمشید چند ماه حقوق نگرفته اند
برومندی در ادامه این چنین به موضوع نگهداری و مرمت آثار اشاره می کند: این آثار در فضای باز قرار دارند باید امکانات فنی و اعتبارات لازم برای حفظ و نگهداری این آثار فراهم شود. ما باید تمهیداتی بیاندیشیم و سیستم های حفاظت الکترونیک را فراهم کنی. اگرچه الان دوربین های مداربسته وجود دارند، اما انتظار داریم این سیستم ها بسیار پیشرفته تر باشد. همچنین انتظار داریم بازدید در شب را برای تخت جمشید و دیگر آثار فراهم شود. ما انتظار داریم بزرگترین موزه بین المللی در نزدیکی تخت جمشید در شهر مرودشت احداث شود. همچنین انتظار داریم موزه پاسارگاد که چندین سال است که روند پیشرفت فیزیکی آن تعطیل شده است، ادامه پیدا کند و راه اندازی شود.
نماینده مرودشت و پاسارگاد در ادامه اظهاراتش به وضعیت نامطلوب تخت جمشید اشاره می کند و می گوید: من در شرایطی این حرف ها را می زنم که پرسنل نگهبان و نگهدارنده تخت جمشید و کارکنان این مجموعه چند ماه است که حقوق دریافت نکرده اند. این موضوع تاسف بار است.
ایرانی ها هزاران شی تاریخی تخت جمشید را ندیده اند
او در ادامه به وضعیت گردشگری در کشورهای دیگر دنیا اشاره می کند و می گوید: نگاهی به وضعیت کشورهای مختلف دنیا برای توسعه صنعت توریسم نشان می دهد که این کشورها به دنبال تاریخ سازی و هویت سازی برای خودشان هستند. در واقع با آثار تاریخی سایر کشورها زمینه حضور گردشگران را در کشور خودشان فراهم می کنند. مثل موزه آرمیتاژ روسیه یا لوور پاریس. درحالی که ما اشیا تاریخی بسیار زیادی داریم که می توانیم در یک موزه نگه داری کنیم. الان در تخت جمشید چند هزار شی تاریخی وجود دارد که خود ایرانی ها آنها را ندیده اند. باید این اشیا را در معرض دید عموم قرار دهیم.
طرح انتقال سازمان به شیراز ناپخته بود
این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به انتقال معاونت میراث فرهنگی به استان فارس در چند سال گذشته، این طرح را ناپخته و غیر کارشناسی می داند و می گوید: بدون کار کارشناسی یک معاونت از سازمان را به شیراز منتقل کردند. کارکنانی که تهرانی بودند به زور به شیراز منتقل شدند. اینها هیچ انگیزه ای برای کار نداشتند و دائماً دغدغه های خانواده شان را داشتند و در تردد بودند. من منعتقد هستم که دولت باید تمرکز زدایی بکند و به مدیران محلی اختیار بیشتری بدهد.
وضعیت نگران کننده مدیریت میراث فرهنگی فارس
برومندی وضعیت مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس را نگران کننده توصیف می کند و تصریح می کند: اعتقاد دارم وضعیت مدیریت میراث فرهنگی در استان فارس بسیار نگران کننده است. اول این که چند ماه است که مدیریت میراث فرهنگی استانی با سرپرست اداره می شود. دوم این که در بسیاری از شهرستان ها ما اداره میراث فرهنگی و صنایع دستی نداریم.
مدیریت دوگانه در تخت جمشید
او در ادامه به مشکل نبود مدیریت منسجم درباره مجموعه تخت جمشید اشاره می کند و می گوید: در شهرستان مرودشت و پاسارگاد به دلیل وجود آثار تاریخی دو مدیریت در وجود دارد. یکی بنیاد پژوهشی پاسارگاد که بر تخت جمشید و پاسارگاد مدیریت می کند که ما هنوز نمی دانیم که آیا اجرایی است یا پژوهشی است؟ یکی هم میراث فرهنگی شهرستان. دوگانگی در تصمیم گیری وجود دارد. من معتقدم سازمان میراث فرهنگی باید تصمیم قاطع درباره مدیریت میراث فرهنگی استان اتخاذ کند.
پیشنهاد مدیر کل مجزا برای آثاری که به ثبت جهانی رسیده اند
نماینده مرودشت و پاسارگاد در ادامه پیشنهادی را مطرح می کند مبنی بر این که برای آثاری که به ثبت جهانی رسیده اند یک مدیر کل مجزا تعیین شود. او چنین توضیح می دهد: پیشنهاد مشخص من این است که بطور مشخص برای تخت جمشید و پاسارگاد یک مدیرکل مستقل انتخاب شود. اگر فردی عنوان مدیر کل این آثار تاریخی با اختیارات و بودجه کامل و مرتبط با سازمان در تهران انتخاب شود، بدون شک تاثیر مثبتی در توسعه و پیشرفت این آثار خواهد داشت.