ظریف قهرمان قهرمانان دیپلماسی ایران شد

ظریف قهرمان قهرمانان دیپلماسی ایران شددر حاشیه برگزاری نهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت و اقتصاد ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان قهرمان قهرمانان دیپلماسی ایران از سوی صنعتگران، تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی کشور انتخاب شد. در این مراسم که با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور، سیدحسین هاشمی استاندار تهران، محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از فعالان اقتصادی، صنعتگران، تولیدکنندگان و سازندگان داخلی برگزار شد، از ظریف وزیر خارجه به طور رسمی با اهدای نشان قهرمان قهرمانان صنعت و دیپلماسی کشور تقدیر شد. پس از انتخاب محمد جواد ظریف به عنوان قهرمان قهرمانان صنعت، برای چندین دقیقه فعالان تولیدی و اقتصادی حاضر در سالن به صورت ایستاده اقدام به تشویق وزیر امور خارجه کشور کردند و از توافق‌های انجام گرفته هسته‌ای ایران و 1+5 در ژنو تقدیر و تشکر شد. از سوی دیگر در پشت کارت دعوتی هم که برای مهمانان این همایش ارسال شده بود، جمله ای از ظریف وزیر خارجه با این مضمون نوشته شده بود: " تنها زبان صحبت با مردم ایران، زبان احترام است." پس از پایان این مراسم هم تابلویی در بیرون سالن همایش نصب شده بود که فعالان تولیدی و اقتصادی کشور بر روی این تابلو خواسته ها و پیشنهادها خود را خطاب به ظریف وزیر امور خارجه می نوشتند.

ظریف: امروز زمان نقش‌آفرینی صنعتگران است وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز زمان نقش آفرینی صنعتگران است، گفت: قدرت ما قبل از هرچیزی فرهنگ استقامت، شهادت، پایداری و خودباوری است و من این قدرت را در حوزه مهم قدرت جهانی و در تلاش اقتصادی و نیروی کار کشور می بینم. محمد جواد ظریف در جشنواره قهرمانان صنعت و اقتصاد ایران با اشاره به اثر مقاومت و استقامت مردم ایران، گفت: به برکت این صبر، استقامت و خودباوری و رهنمودهای مقام معظم رهبری، ملت ایران به یک قدرت استقلال طلبی در سطح جهان دست یافته اند. وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه آنچه که در طول سه ماه گذشته تاکنون حاصل شده بیش از هر چیز نتیجه مقاومت و خودباروی مردم بزرگ ایران اسلامی است، تصریح کرد: خودباوری، باور عزم مردم، قدرت استقلال خواهی و آزادی خواهی از مشخصه‌های امروز کشور است، زیرا این شهدا بودند که با باور ارزشها و با بزرگترین سرمایه خود، راه را به ما نشان دادند که جا دارد در اینجا از شهدای هسته ای کشور هم یاد شود. این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران یک توانایی را وارد روابط عرصه بین‌الملل کرده که این توان همان خودباوری و اتکا به پیام انقلاب است، اظهار داشت: در شرایط فعلی تک تک صنعتگران و سازندگان کشور که در شرایط دشوار در عرصه‌های مختلف صنعتی با پذیرش ریسک های موجود اقتصادی، سرمایه گذاری کردید، از توان انسانی کشور بهره گرفتید و در راه اعتلای نام ایران تلاش کردید، تبلور این پیام هستید.

وی با یادآوری اینکه امروز جهان در یک تحول مبنایی قرار دارد، تبیین کرد: باید بپذیریم که مبانی قدرت دگرگون و چند قطبی شده و باید ابعاد اقتصادی، فرهنگی، سرمایه اجتماعی، توان فناوری، قدرت فضایی و انواع قدرت‌هایی که امروز به عنوان نماد ملی در صحنه بین‌المللی مطرح است و به کشورها این امکان را می دهد که در برابر قدرت‌های بزرگ جهان حضور خودباورانه داشته باشند را بشناسیم. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه در صحنه انتخابات خرداد سالجاری این مردم بودند که حماسه آفریدند و این حضور مردم بود که نشان داد با مردم ایران با زبان تحریم، فشار و تحقیر نمی توان سخن گفت بلکه فقط می توان با مردم ایران با زبان تکریم گفتگو کرد، افزود: حضور پرشور مردم در انتخابات ریاست جمهوری، سرمایه اجتماعی را برای اعتلای کشور فراهم کرد، زیرا این سرمایه اجتماعی زمینه ای شد تا فرزندان این کشور بتوانند در مذاکرات دشوار حضور یابند و بدخواهان نظام و مردم ایران نگران شوند.

مهر نوشت: وزیر خارجه با اعلام اینکه بد خواهان مردم ایران دیدند که تبلیغات چندین و چند ساله آنها در معرفی چهره بد و تهدید آمیز از ایران شکست خورده و سرمایه گذاری‌های کلانشان برای نشان دادن تصویر نادرست از ایران به نتیجه نرسیده است، بیان کرد: رژیم صهیونیستی نگران برنامه هسته ای ایران نیست، اگر آنها نگران بودند که ایران هسته‌ای تهدید آمیز است خوشحال می شدیم اما باید دید چرا آنها نگران شدند و چرا اقدام به تهدیدها و دروغ پردازی‌ها کردند تا مانع شوند که ایران ثابت کند که دنبال سلاح هسته‌ای نیست. ظریف با بیان اینکه هیچ یک از رهبران مذهبی جهان پیش از رهبر معظم انقلاب، موضوع حرام بودن استفاده از سلاح هسته ای را بیان نکردند، تاکید کرد: این مسائل نشان می دهد که بدخواهان ایران هم قدرت معنایی این انقلاب و مردم را شناختند و خواستند با دروغ پراکنی از این مردم مانع این شوند که این قدرت در صحنه جهانی حاضر شود.

به گفته این عضو کابینه دولت تدبیر و امید، این قدرت به این معنا نیست که نباید برای توان نظامی تلاش کنیم بلکه بدین معناست که قبل از هرچیزی باید به فرهنگ استقامت، فرهنگ شهادت، فرهنگ پایداری و فرهنگ خودباوری، باور داشته باشیم و این قدرت ماست و من این قدرت را در حوزه مهم قدرت جهانی می بینم و در تلاش اقتصادی و نیروی کار کشور می بینم. این مقام مسئول خطاب به صنعتگران، سرمایه گذاران و سازندگان اقتصادی کشور، گفت: امروز زمان نقش آفرینی صنعتگران است و بدخواهان که تلاش هایشان را برای متوقف کردن صنعت و اقتصاد ایران بی اثر می بینند و امروز از پیشرفت ایران اسلامی در بهت و حیرتند، حتما از پا نخواهند نشست و به دنبال دسیسه‌های جدید خواهند بود. وی با یادآوری اینکه آنچه که لازم است، اینکه برای جامعه سیاسی، اقتصادی، فنی و علمی کشور از این فرصت بهره بگیرند، گفت: امروز زمان استفاده از فرصت و دیدن تصویر کلان است، دستاوردهای جمهوری اسلامی مثل یک کوه در مقابل دیدگان همه است و همه راجع به این صحبت می کنند که ایران توانسته فضا را بشکند، حرف خودش را به کرسی بنشاند و شرایط جدیدی ایجاد کند و باید به این عظمت و خودباوری قدرت مردم نگاه کنیم. ظریف با تاکید بر اینکه فرزندان ایران بدون ترس و نگرانی، مقابل 6 قدرت نظامی، اقتصادی و فنی جهان نشستند و در برابر این قدرت‌ها از شرف ایران، باورهای مردم ایران و گفتمان اصیل انقلاب اسلامی که همان خودباوری است، دفاع کردند، این واقعیت برخواسته از همه مردم ایران است، تصریح کرد: تندروی نتیجه ترس و ضعف است و اعتدلال نتیجه خودباوری و قدرت است و لازم است که امروز همه با هم، صرف نظر از دیدگاه‌های سیاسی، بدون درنظر گرفتن اختلافات حزبی و سوابق دعواهای داخلی، به عنوان یک مجموعه در حوزه اقتصادی، فنآوری، سیاسی و فرهنگی به پیش برویم.

وزیر امور خارجه در پایان با بیان اینکه در مذاکرات ژنو حرف ایران به کرسی نشست، خاطرنشان کرد: هم اکنون شرایط برای ایران تغییر کرده است.